Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

prof. Adrian Siadkowski wziął udział w ekshumacji ciał polskich żołnierzy

Foto: Adam Kuczyński

Foto: Adam Kuczyński

W dnach 9-14 czerwca 2014 r. prof. Adrian Siadkowski wraz z grupą archeologów z Polski i Ukrainy oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej wziął udział w ekshumacjach ciał polskich żołnierzy, którzy polegli na Wołyniu w walkach z Armią Czerwoną.

Prace ekshumacyjne pod przewodnictwem dr Dominiki Siemińskiej prowadzone  pod patronatem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Komendanta Głównego SG przy wsparciu strony ukraińskiej rozpoczęły się 26 maja i potrwają do końca czerwca w okolicach Szacka, Piszczy, Grabowa, Mielnik i Położewa. To północno-zachodnia część województwa wołyńskiego na obecnej Ukrainie, tereny, które przed wojną leżały w granicach II Rzeczpospolitej. Okolice Szacka usiane są mogiłami polskich żołnierzy, po stoczonej pod koniec września bitwie   grupy KOP gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna z przeważającymi siłami 52. Dywizji Strzeleckiej Armii Czerwonej. W walkach zginęło około pół tysiąca Polaków. Mogiły żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Obrony Pogranicza, udało się zlokalizować dzięki staraniom środowisk kombatanckich  oraz zaangażowaniu i wsparciu śp. Pana Anatola Sulika,Polaka z Kowla, który przez lata ratował od zapomnienia polskie groby na Wołyniu. Zaangażowany w sprawę jest także dr Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

 

autor zdjęć: Adam Kuczyński

Foto: Adam Kuczyński

Foto: Adam Kuczyński

Foto:Adam Kuczyński

Foto:Adam Kuczyński

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy