Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Bezpieczeństwo podczas drugiego dnia Festiwalu Nauki

Bezpieczeństwo było głównym tematem spotkań w ramach drugiego dnia Festiwalu Nauki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczestnicy wykładów poruszali kwestie związane m.in. z ryzykiem, obronnością państw czy zastosowaniem testów penetracyjnych w zabezpieczeniach systemów teleinformatycznych.

Dzisiejszy człowiek coraz bardziej martwi się o swoje bezpieczeństwo, los bliskich, stan swojego państwa i sytuację na świecie. O globalnej wiosce, słynącej z otwartości i gościnności, która coraz częściej jest atakowana przez niewidzialnych wrogów mówił podczas wykładu „Suma wszystkich strachów - o bezpieczeństwie w oblężonej twierdzy” prof. nadzw. dr hab. Artur Gruszczak, wykładowca WSB oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Lista współczesnych zagrożeń jest długa i urozmaicona - obejmuje terroryzm, konflikty zbrojne, ekstremizm polityczny, fanatyzm religijny, ale także głębokie nierówności społeczne, niekontrolowane migracje, przestępczość zorganizowaną. Zabezpieczenie systemów teleinformatycznych jest istotną kwestią w zwalczaniu cyberprzestępczości. Ocenę bezpieczeństwa danego systemu ustala się w wyniku tzw. testów penetracyjnych, polegających na prowadzeniu kontrolowanego ataku na dany system. Zastosowanie pentestingu zaprezentował słuchaczom dr Adrian Kapczyński, wykładowca w Katedrze Informatyki WSB.


Z kolei Pan Janusz Kling, Ambasador Pokoju, wykładowca, prawnik, lingwista, dziennikarz, pedagog, ekspert w zakresie świata islamu, zapoznał uczestników Festiwalu Nauki z tematyką związaną z rolą kobiet w świecie islamu, ich zadaniami i problemami w tradycyjnym i nowoczesnym społeczeństwie muzułmańskim, jak również możliwości wyrównania praw kobiet islamskich z poziomem praw kobiet w demokratycznych krajach.


Podczas drugiego dnia Festiwalu Nauki uczestnicy wykładów mieli również okazję zdefiniować pojęcie ryzyka, które jest nieodłącznie związane z człowiekiem i jego działalnością. Wykład „Ryzyko - co to jest i dlaczego je podejmujemy?” poprowadził dr Damian Czoik, adiunkt w Katedrze Prawa i Administracji WSB. O pasjonującym zawodzie strażaka, poświęceniu, odwadze, umiejętności pracy w sytuacjach stresowych mówił natomiast st. bryg. mgr inż. Jeremi Szczygłowski, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Katowicach.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy