Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Bezpłatne warsztaty z medycyny naturalnej - refleksoterapia

Z myślą o osobach uczęszczających na  Uniwersytet Trzeciego Wieku przygotowalismy zakres tematów z kręgu medycyny holistycznej, czyli takiej, która bierze pod uwagę człowieka jako całość, a więc jego ciało, umysł i ducha. Tematyka ta jest bardzo interesująca, dla osób w wieku późnej dorosłości, bowiem daje możliwość przeciwdziałaniu skutkom wynikającym ze stresów, niehigienicznego trybu życia, braku uswiadomienia sobie własnych potrzeb i wreszcie zmęczonego, niespokojnego umysłu, przytłoczonego zbyt dużą ilością informacji płynących ze wszystkich stron.

 

 

29 luty 2012 r. (środa) godzina 16.00

Alchemia w kuchni, czyli jak wykorzystać energię potraw, by stały się one dobrodziejstwem dla naszego zdrowia - tak gotowały kiedyś kobiety, które o produktach wiedziały prawie wszystko, potrafiły znaleźć na to czas i chęci; dziś gotujemy często byle jak, w pośpiechu, a potem skarżymy się na funkcjonowanie układu trawiennego; moda na gotowanie energetyczne powraca, bo pozwala wykorzystać walory potraw w przeciwdziałaniu chorobom, albo skróceniu czasu ich trwania. Gdy kłótni w domu nie brakuje, zaserwuj domownikom kwaśne dania jak żur, śledzia w śmietanie, czy popularną ogórkową. Ostudzi to nadmiernie rozgrzaną wątrobę. A na chłodne dni najlepsza jest aromatyczna herbata z korzenia imbiru. O tym, jak i co jeść, by nam służyło jak najdłużej.


14 marzec 2012 r. (środa) godzina 16.00

Jak zaplanować dzień w oparciu o zegar biologiczny narządów - jak można najlepiej wykorzystać określone pory dnia do pracy, odpoczynku i do snu; co dwie godziny inny narząd staje się wiodący, albo wręcz przeciwnie działa na minimalnych obrotach tak jak np. wątroba między godziną 13, a 15 , wtedy często odczuwamy znużenie oraz potrzebę drzemki. To rytmiczne tykanie zegara steruje naszym zdrowiem, urodą i samopoczuciem. Warto to wiedzieć, gdyż dzięki temu z łatwością zauważymy pewne powiązania miedzy naszymi skłonnościami, czy zachowaniami, a porą dnia; wiedza zaczerpnięta z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.


28 marzec 2012 r. (środa) godzina 16.00

Diagnostyka na podstawie twarzy - sztuka czytania z twarzy jest znana w Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Powszechne jest stwierdzenie, że wszystko jest wypisane na twarzy, każde doświadczenie i przeżycie, a oczy są obrazem duszy. Patrząc na nią można odczytać jakie ma dana osoba za sobą doświadczenia, czy jest łagodnego usposobienia, czy wręcz przeciwnie srogiego. Na zajęciach uczestnicy pójdą dalej tym tropem i dowiedzą się, czym są strefy odruchowe twarzy, w jakiej kondycji są ich wewnętrzne narządy. Pokaz automasażu twarzy jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa.


16 maj 2012 r. (środa) godzina 16.00

Sztuka praktycznej medytacji - czy ktoś się zastanawia jakie wymierne korzyści płyną z regularnej medytacji? Kiedy chcemy się wyciszyć, wędrujemy do lasu, albo zasiadamy w pustym kościele. Warsztat pokazuje proste sposoby jak robić to na co dzień w domu. Jak zorganizować sobie odpowiednio przestrzeń, jak się do tego przygotować. Choć wygląda niepozornie medytacja tak naprawdę jest prawdziwą potęgą. Jest dla każdego, niezależnie od wieku, wyznania. Wycisza „rozgadany", „niespokojny" umysł, przynosi ukojenie i odprężenie, wzmacnia kontakt z samym sobą, prowadzi do samopoznania. Poprawia koncentrację, wzmacnia zdrowie. Prowadzi do pełnej akceptacji siebie. Sprawdź to najlepiej na sobie.

 

30 maj 2012 r. (środa) godzina 16.00

O czym nam mówi nasze ciało, gdy pojawia się choroba - choroba jest najczęściej postrzegana jako wróg, przeciw któremu trzeba wytoczyć batalię, często też zapadający na nią sądzą, że przychodzi z zewnątrz. Natomiast jest inaczej, bowiem jest ona szansą na prawdziwe uzdrowienie, wydobywa z nas to, co jest ukryte głęboko w podświadomości. Przeżyliśmy jakiś silny stres, albo nadal przeżywamy i nasz mózg w odpowiedzi uruchamia pewien program awaryjny pozwalający na przetrwanie, w innym przypadku nie mielibyśmy szans na przeżycie. W sensie biologicznym to jest najważniejsze. Rozpoznanie doznanego urazu psychicznego to wyjście poza nawias tego przeżycia, które spowodowało w psychice pewien ślad. „Czego nie wypowiemy, odciśnie na nas swoje piętno". Choroba jest bowiem słowem wypowiedzianym przez ciało, a nie usta. Głębokie spojrzenie na naturę naszych chorób, pozwalające zrozumieć ich genezę. Wiedza ta uwzględnia zarówno medycynę zachodnią jak i medycynę wschodu, NLP, symbolizm).

 

 

Wykładowca:
mgr Agnieszka Mańko-Czech, z wykształcenia kulturoznawca (Uniwersytet Śląski w Katowicach), z pasji dyplomowany refleksolog (Międzynarodowa Akademia Refleksologii i Terapii Meridianowej w Warszawie), absolwentka wielu kursów i szkoleń, których wspólnym mianownikiem jest naturalne wspieranie organizmu człowieka w procesach samoregulacji oraz aktywne przeciwdziałanie zgubnym skutkom wynikającym ze stresu i niehigienicznego trybu życia. W swojej pracy człowieka traktuje jako komplementarną całość, biorąc pod uwagę jego stan fizyczny (ciało), umysł i emocje. Sięga również po narzędzia, które identyfikują, kim jesteśmy z biologicznego punktu widzenia, rozpoznając wyższy sens choroby (Recall Healing Academy, Instytut Wiedzy Waleologicznej). Od wielu lat pozostaje pod wpływem mądrości Wschodu, dążąc do zaadoptowania na rodzimy grunt sztuki medytacji, technik wyciszania umysł i ćwiczeń oddechowych. Wiele zawdzięcza uczestnictwu w kursach organizowanych przez Międzynarodową Fundację Art of Living, która przybliżyła jej sposoby radzenie sobie ze stresem i proste zapomniane zasady, których wdrożenie znacznie upraszcza życie i czyni je spokojniejszym . Inspiracje te mają też swoje odzwierciedlenie w promowanej sztuce gotowania (tzw. energetyczne przygotowywanie potraw), uwzględniając strefę klimatyczną, a przede wszystkim spuściznę kulinarną naszych przodków. Ukończyła też kursy samokontroli umysłu według metody Silvy, rozwijające potencjał i możliwości mózgu. Interesują ją przyroda i jej ochrona, podróże na krańce Polski, w dzikie ostępy, film, literatura. Lubi wysiłek fizyczny, pracę z ludźmi o otwartych umysłach, działalność charytatywną. Prowadzi Gabinet Refleksoterapii i Masażu wraz ze swoim mężem, Piotrem.

 

Powrót do: Start » Uniwersytet Trzeciego Wieku » Archiwum 2012

 

Nasi partnerzy