Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Debata oksfordzka – podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w WSB

„Młodzi ludzie powinni szukać pracy za granicą, nie w Polsce?” to teza, z jaką zmierzyli się uczestnicy debaty oksfordzkiej, zorganizowanej 20 listopada 2015 r. przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 

Zgodnie z zasadami debaty oksfordzkiej jedna z drużyn broniła tytułowej tezy, druga natomiast wysuwała kontrargumenty. Pierwsza rola przypadła uczennicom z Technikum Ekonomicznego nr 1 z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. O tym, aby budować swoją karierę zawodową w Polsce przekonywali z kolei uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Moderatorem debaty był dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich.

 

Dla ponad 200-osobowej publiczności, zgromadzonej w Audytorium D, spotkanie okazało się nie tylko wymianą argumentów, ale i solidną porcją ekonomicznej wiedzy. Debatujące drużyny przytaczały badania, dane statystyczne, a swoje wypowiedzi wzbogacały o przykłady osób, które odnoszą sukcesy zawodowe zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

Debacie przysłuchiwała się Rada Mędrców, w składzie:
 
prof. nadzw. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Dziekan Wydziału Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych WSB,
dr Rafał Rębilas, Prodziekan WSB, Katedra Przedsiębiorczości Międzynarodowej i Finansów WSB,
Marek Zychla, Prezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".


Rada Mędrców podkreślała wysoki poziom przygotowania debatujących zespołów. Zwróciła uwagę na atuty wypowiedzi członków drużyn i nakierowała, na co uczniowie powinni jeszcze zwrócić uwagę. O zwycięstwie danej grupy zdecydowały głosy publiczności. Zaszczytny tytuł zdobyła młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.

 

Debata oksfordzka to stały punkt obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, w którym Wyższa Szkoła Biznesu bierze udział od 2008 roku. Z tegorocznej edycji wydarzenia skorzystało ponad 1500 osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podczas trwania ŚTP młodzież uczestniczyła w licznych warsztatach i szkoleniach z  zakresu tworzenia dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji, komunikacji interpersonalnej, zakładania własnej działalności gospodarczej i pozyskiwania środków finansowych na rozwój własnego biznesu.

 

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyła się uroczystość otwarcia Zagłębiowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, wspólnej inicjatywy WSB, Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza,  Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, akceleratora biznesu Bussines Link Katowice oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorców Zagłębia.

 

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej brała również czynny udział w organizacji konkursu dla uczniów dąbrowskich szkół ponadgimnazjalnych pt. „Przedsiębiorczy uczeń na lokalnym rynku pracy”.

 

Podstawowym celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest promocja kreatywności i przedsiębiorczości oraz zachęcenie młodych osób do podjęcia własnej działalności gospodarczej. To międzynarodowy projekt, w którym udział bierze niemal 150 krajów z całego świata.  

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy