Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

dr Agata Jurkowska

Jest geologiem, pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jej przygoda z geologią zaczęła się, kiedy miała 12 lat i razem z tatą jeździła po podkrakowskich kamieniołomach w poszukiwaniu skamieniałości. Obecnie prowadzi badania nie tylko w Polsce, ale również na Madagaskarze. Dużo podróżuje (była już w Rosji, Tanzanii, Maroku). Geologia to nie tylko jej zawód, ale także pasja. To wspaniała nauka, która pozwala przenieść się do odległych czasów, gdy na terenie Polski było morze z potężnymi rafami i ogromnymi amonitami. Została laureatem konkursu "Popularyzator Nauki" organizowanego przez serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa (luty 2012).

 

Prowadzone wykłady:

Wykład pt. "Dlaczego kontynenty się poruszają?"

 

W XIX wieku, kiedy mapy stały się dokładniejsze, uczeni zwrócili uwagę na pasujące do siebie krawędzie kontynentów. To właśnie spostrzeżenie Alfred Wegener wykorzystał do udowodnienia, że kontynenty się przemieszczały. Na zajęciach dzięki sejsmografowi przekonamy się, co to jest kontynentalna dynamika. Dowiemy się, że dziś również kontynenty nie tkwią w tym samym miejscu, a naszą uwagę skupimy na kontynencie afrykańskim, który wciąż wędruje. A jak kontynenty będą wyglądały za 150 milionów lat?

 

 

Wykład pt. "Dlaczego dinozaury wyginęły?"

 

Rocznie na Ziemię spada kilka tysięcy meteorytów. Dlaczego zatem ten, który spadł 65 milionów lat temu spowodował taką ogromną katastrofę? Granica pomiędzy kredą i paleogenem jest znana paleontologom na całym świecie. Granica ta może być obserwowana w skałach kredowych pod każdą szerokością geograficzną i cechuje się zwiększoną zawartością pewnego niezwykłego pierwiastka chemicznego zwanego irydem. Wyznacza ją ogromna katastrofa, po której świat odrodził się w zmienionej formie. Dinozaury, zwierzęta, które wcześniej stały na szczycie piramidy pokarmowej, przestały istnieć. Ziemia zmieniła swoje oblicze. Co spowodowało tą katastrofę? Jaki był jej przebieg i dlaczego niektóre organizmy przetrwały? Zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy odtworzą przebieg feralnego w dziejach Ziemi wydarzenia oraz postarają się odwzorować proces odciskania śladów organizmów w skale.

Powrót do: Start » Uniwersytety Dziecięce » Nasi wykładowcy

 

Nasi partnerzy

Zapraszamy na nową sronę Uniwersytetów Dziecięcych!