Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

 

Dzielnicowy - policjant pierwszego kontaktu. Konferencja w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Zwiększenie liczby dzielnicowych, zaangażowanie policjantów pracujących „w terenie”, bliżej lokalnej społeczności, a nawet wykorzystanie nowoczesnych narzędzi (w tym mediów społecznościowych) ma bezpośredni wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa obywateli. To wnioski z Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Rola dzielnicowego w zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnego".

Wydarzenie odbyło się w dniu 12 września 2016 roku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Bezpośrednim impulsem do zorganizowania sympozjum był pilotażowy program oraz badania naukowe prowadzone przez mgr Aleksandrę Dulko-Marczak pod kierunkiem prof. nadzw. dr hab. Jadwigi Stawnickiej na terenie Sosnowca, Lublińca i Żor.

 

 - Miasta, w których przeprowadzono pilotaż wybrano nieprzypadkowo – reprezentują różne regiony województwa śląskiego, a dodatkowo Żory słynną z innowacyjnego podejścia do wielu społecznych kwestii – mówi prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, prorektor WSB ds. Nauki.

 

Analiza wyników badań jasno wskazuje, że rejonach, gdzie mieszkańcy znają dzielnicowego i traktują go jako policjanta „pierwszego kontaktu”, wzrasta poziom bezpieczeństwa i spada przestępczość. Aktywność dzielnicowego w terenie, wyjście „zza biurko” to również skuteczne narzędzie przeciwdziałania przemocy.

 

 - Wielkim orędownikiem realizowanego programu jest nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, z którym rozpoczynaliśmy współpracę w obszarze pilotażu, jeszcze gdy pełnił funkcję szefa śląskiego garnizonu. Teraz doświadczenia policjantów województwa śląskiego będą wykorzystywane w całym kraju, natomiast zespół badawczy jest już gotowy, by sprawdzić i porównać, co zmieniło sie przez rok od wrowadzenia pilotażu na komisariatach i w komendach - mówiła prof. nadzw. dr hab. Jadwiga Stawnicka z Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WSB.

 

W konferencji uczestniczyli współorganizoatorzy wydarzenia: insp. mgr Krzysztof Justyński, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach,  insp. dr Rafał Kochańczyk, Komendant Szkoły Policji w Katowicach, który wspólnie z dr Pauliną Polko, Kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WSB moderował debaty panelowe. Komendę Główną Policji reprezentowała: mł. insp. dr Iwona Klonowska, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej.

 

Wśród gości znaleźli się: Waldemar Andzel, Poseł na Sejm RP oraz Arkadiusz Grabowski, Senator RP oraz insp. Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, insp. Paweł Dzierżak, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, mł. insp. Artur Bielecki, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach oraz mł. insp. Dariusz Walichowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.

 

W konferencji uczestniczyła również Pani Magdalena Sobas z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach oraz reprezentancja wojewódzkich i samorządowych instytucji użyteczności publicznej.

 

Obecni byli również funkcjonariusze Policji z Holandii, Słowacji i Czech, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, m.in. z obszaru przeciwdziałania przemocy domowej, wykorzystania mediów społecznościowych w codziennej pracy (np. poszukiwaniu zaginionych).

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy