Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

 

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego uhonorowany tytułem Edukator Roku 2014

W dniu 7 października 2014 r. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego, podczas której JM Rektorowi Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczącemu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr. hab. Wiesławowi Banysiowi nadano tytuł „Edukatora Roku 2014” w kategorii „Europejski Wymiar Edukacji”. Wyróżnienie przyznano za szczególnie wartościowe i innowacyjne działania wspierające rozwój polskiego szkolnictwa wyższego i polskiej edukacji.

JM Rektor UŚ odebrał tytuł wraz z symboliczną statuetką "Edukatora Roku" z rąk JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz oraz JM Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - prof. AM Tomasza Miczki.

 

 - Mając przywilej zasiadania w prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest mi łatwiej wskazać na niezwykłe dokonania prof. dr hab. Wiesława Banysia - Przewodniczącego Konferencji zrzeszającej polskich rektorów. Odpowiedzialność za wszystkie polskie akademickie uczelnie publiczne jest zadaniem samym w sobie trudnym, a kiedy dodamy do tego jeszcze jej aspekt międzynarodowy, to staje się czymś osiągalnym tylko dla nielicznych, a do takich bez cienia wątpliwości należy dzisiejszy Laureat. Mijające dwa lata przewodniczenia KRASP obfitowały w wiele trudnych tematów, związanych choćby z dynamicznie zmieniającą się sytuacją polskiego szkolnictwa wyższego. Budowane mozolnie przez Przewodniczącego coraz lepsze relacje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie są łatwym procesem. Objawiające się przy tym, koncyliacyjne talenty Profesora na pewno mają swoje wielkie znaczenie. Podkreślić należy równie ważne kreowanie bliskiej współpracy z Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak też Polską Akademią Nauk – ciałami stanowiącymi  o sile polskiej nauki i edukacji wyższej. Te gremia z inicjatywy Przewodniczącego KRASP, wspólnie wywalczyły sporo pomyślnych zmian dla całego obszaru szkolnictwa wyższego i nauki polskiej - mówił prof. AM Tomasz Miczka, który wygłosił laudację podczas uroczystości Inaguracji Roku Akademickiego 2014/2015 w WSB.

 

JM Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie prof. dr hab. inż. Tadeusz Pomianek został uhonorowany tytułem "Edukator Roku 2014” w kategorii  "Animator". Tytuł przyznawany za podejmowanie działań na rzecz dynamizowania rozwoju polskiej edukacji wyższej prof. Pomianek odebrał z rąk prof. nadzw. dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz oraz Pana Jeremiego Mordasewicza - Doradcy Zarządu Konfederacji Lewiatan, Członka Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

 

W swoich przemówieniach Laureaci podkreślali szczególny moment, w którym znalazło się polskie szkolnictwo wyższe, a przede wszystkim konieczność konsolidacji środowiska akademickiego na rzecz wypracowania optymalnych dla uczelni publicznych i niepublicznych rozwiązań prawnych, które gwarantować będą wysoką jakość kształcenia.

 

Honorowymi członkami Kapituły Konkursu o Miano "Edukatora Roku" są Rektorzy największych uczelni wyższych województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego:

 

·  JM Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - prof. dr hab. inż. Zygmunt Bąk;
·  JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - prof. zw. dr hab. Andrzej Chochół;
·  JM Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach - prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Karbownik;
·  JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - prof. AM Tomasz Miczka;

·  JM Rektor Politechniki Opolskiej - prof. dr hab. Marek Tukiendorf;
·  JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach - prof. dr hab. Adam Zając;

·  JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - prof. dr hab. Leszek Żabiński.

 

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej dostrzegając potrzebę promowania szczególnie wartościowych i innowacyjnych działań wspierających rozwój polskiego szkolnictwa wyższego w środowisku akademickim w 2000 r. zainicjowała ogólnopolski, coroczny konkurs o miano Edukatora Roku. Ideą przewodnią konkursu jest promocja działań zmierzających do wspierania polskiej edukacji, a przede wszystkim integracja środowiska akademickiego. Inicjatorzy konkursu pragnęli w ten sposób wyróżniać wybitne osobistości świata nauki, środowiska akademickiego i studenckiego za podejmowanie działań na rzecz wprowadzania europejskiego wymiaru kształcenia w polskim szkolnictwie wyższym oraz rozszerzania współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji, za materialne i finansowe wspieranie rozwoju polskiego szkolnictwa, za podjęcie szczególnych działań na rzecz społeczności studenckiej, a także za wysokie osiągnięcia naukowe lub wynalazcze. 

 

 

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy