Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Festiwal Nauki 2014 w Dąbrowie Górniczej

X Festiwal Nauki WSB Dąbrowa Górnicza. Ponad 80 tysięcy uczestników spotkań festiwalowych, 700 prelegentów, 680 wykładów, 140 warsztatów tematycznych, 10 patronatów honorowych, 25 patronatów medialnych, 20 partnerów przedsięwzięcia – to bilans Festiwalu Nauki, który od 10 lat odbywa się w Dąbrowie Górniczej i miastach ościennych. Wyrazem docenienia wydarzenia jest fakt, że od kilku lat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego współfinansuje Festiwal Nauki w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę.

Jubileuszowa edycja największego w regionie wydarzenia popularyzującego naukę rozpoczęła się w poniedziałek 24 marca br. uroczystym wykładem inauguracyjnym pt. „Inżynieria Biomedyczna – czyli jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom”, który wygłosił prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, światowej sławy biocybernetyk, popularyzator nauki, prezes krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności, kierownik Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

- Festiwal Nauki to cykliczne wydarzenie podczas, którego chcemy przełamywać stereotypy dotyczące hermetycznego języka i środowiska nauki. Pokazujemy, że nauka może być przyjemna, pożyteczna, dostępna dla każdego, jeśli tylko zostanie podana w odpowiedni sposób. Chcemy mówić o ważnych sprawach, które nas otaczają w sposób zrozumiały dla wszystkich, pokazać ludzi wybitnych, czyniących dużo dobrego w sferze nauki w skali nie tylko naszego regionu, ale też kraju i świata – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor WSB.

 

 Z kolei Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej podkreślał, że dziesiąta edycja Festiwalu Nauki to dowód na to, że inicjatywa była „strzałem w dziesiątkę”. – Obserwuję, że wykłady i spotkania w ramach Festiwalu cieszą się sporym zainteresowaniem, tych którzy łakną wiedzy, chcą poszerzać swoje horyzonty i zrozumieć to, co dotąd było dla nich zagadką – zauważył współorganizator wydarzenia.

Prowadzący wykład inauguracyjny prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz zaprezentował najnowsze osiągnięcia inżynierii biomedycznej, jako nauki stanowiącej pomost pomiędzy biologią, medycyną i naukami technicznymi.

W uroczystej inauguracji Festiwalu wzięło udział ponad 600 osób, w tym m.in. Waldemar Andzel, poseł na Sejm RP, Adam Lubas, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, współorganizator Festiwalu, prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień, rektor Politechniki Śląskiej w latach 1996-2002, członek Katedry Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Edward Bober, radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, Wioletta Mikuła, dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, Dawid Orpych, zastępca dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Piotr Wojtas, dyrektor EMAG, dąbrowskiego oddziału Banku PKO BP: Iwona Michalska i Iwona Cupek, Wiesław Mroszczyk, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie, Krystyna Michalska z Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dąbrowie Górniczej, Marta Gąsior, dyrektor ds. Operacyjnych i Współpracy Międzynarodowej Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

X Festiwal Nauki WSB jest dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Powrót do: Start » Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB » Aktualności

 

Nasi partnerzy

Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB 

 

Adres: ul. Cieplaka 1c 
41-300 Dąbrowa Górnicza


e-mail: info@absolwentwsb.pl
tel.: +48 (32) 262 28 05