Słowo od organizatorów

Zdzisława Dacko-PikiewiczW 2005 roku Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zainicjowała na Śląsku przedsięwzięcie popularno-naukowe pod nazwą Festiwal Nauki. Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem władz miasta, mieszkańców, studentów, nauczycieli oraz uczniów szkół z terenu województwa śląskiego. Co roku w ostatnim pełnym tygodniu marca podczas licznych wykładów i warsztatów z różnych dziedzin nauki w Uczelni gości kilka tysięcy uczestników. Ponadto wśród wydarzeń towarzyszących znajdują się koncerty, pokazy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne i wiele innych. Z roku na rok rośnie liczba instytucji aktywnie zaangażowanych w organizację Festiwalu, zarówno patronów honorowych, medialnych jak i partnerów.

Od dwóch lat Uczelnia - tworząc program Festiwalu - intensywnie współpracuje z Radą Upowszechniania Nauki przy Polskiej Akademii Nauk. VIII edycja Festiwalu Nauki to ponad 60 spotkań, zarówno w siedzibie Uczelni, jak i w instytucjach partnerskich, ponad 60 wybitnych prelegentów z całej Polski, a ponadto przegląd filmów, spektakularny pokaz niszczenia dysków, teatr skazanych kobiet z zakładu karnego w Lublińcu, nocne pokazy nieba i wiele innych.

Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne. W imieniu całej społeczności akademickiej serdecznie zapraszam do udziału w VIII Festiwalu Nauki!

Zdzisława Dacko - Pikiewicz
Rektor WSB

Zbigniew PodrazaW marcu, już po raz ósmy, w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Festiwal Nauki. Ta wyjątkowa impreza na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń naukowych w województwie. Jej bogaty, atrakcyjny program i popularno-naukowy charakter, niczym magnesy, co roku przyciągają rzesze uczestników. Największym atutem festiwalowych wydarzeń jest to, że nie są nastawione wyłącznie na środowisko akademickie i studenckie. Skierowane są do wszystkich mieszkańców regionu, wręcz zachęcając do czynnego udziału. By być bliżej ludzi, Festiwal nie ogranicza się wyłącznie do budynku uczelni. Wykłady, warsztaty i spotkania, organizowaną są również w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Miejskim „Sztygarka" czy obserwatorium astronomicznym w Zespole Szkół nr 1. To sprawia, że wszyscy, którzy łakną wiedzy i nowych wiadomości, nie mają problemu, żeby je otrzymać. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja, tak jak w poprzednich latach, spotka się z dużym zainteresowaniem uczestników i, jak zwykle, zakończy się sukcesem.

Zbigniew Podraza
Prezydent Miasta