Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Program IV Festiwalu Nauki

Artykuły

14 MARCA 2016 r - pierwszy dzień festiwalu - Panel "ŚWIAT"

Wykład inauguracyjny „Funkcjonowanie ekosystemów a zarządzanie ochroną środowiska”

14 marca 2016 r.

Miejsce: I LO w Olkuszu

Godz. 10.00 - 10.45

 

Podczas wykładu słuchacze zapoznają się z wybranymi elementami funkcjonowania ekosystemów i typami usług, jakie świadczą one na rzecz ludzi. Przedstawione będę również dobre praktyki w zakresie wykorzystania wiedzy o usługach ekosystemów, w podejmowaniu decyzji w zarządzaniu ochroną środowiska, jako przykładu aplikacyjności badań biologicznych. Omówione zostaną, na konkretnych przykładach, metody wyceny wartości świadczonych usług przez wybrane ekosystemy, wg standardów obowiązujących na świecie.

czytaj więcej o Wykład inauguracyjny „Funkcjonowanie ekosystemów a zarządzanie ochroną środowiska”

„Prawa człowieka na co dzień”

14 marca 2016 r.

Miejsce: I LO w Olkuszu

Godz. 10.55 - 11.40

 

Celem wykładu będzie przedstawienie słuchaczom praw człowieka i standardów ochrony w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także ukazanie przykładów zachowań gwałcących postanowienia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i uświadomienie naruszeń praw człowieka w codziennym życiu.

czytaj więcej o „Prawa człowieka na co dzień”

„Zmiany klimatu – przyczyny, skutki i zapobieganie”

14 marca 2016 r.

Miejsce: I LO w Olkuszu

Godz. 11.45 - 12.30

 

Jakie są skutki zmian klimatu globalnego dla życia społecznego i gospodarczego? Czy grozi nam intensyfikacja ekstremalnych zjawisk atmosferycznych - powodzi, huraganów, tornad? Czy obserwowane w Polsce anomalie pogodowe też przypisywane są zmianom klimatu? Czy globalne ocieplenie spowoduje katastrofalne dla ludzkości skutki? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz dzięki symulacjom modelowym i prognozom naukowców w ramach wykładu poświęconemu zmianom klimatu globalnego.

czytaj więcej o „Zmiany klimatu – przyczyny, skutki i zapobieganie”

15 MARCA 2016 r - drugi dzień festiwalu - Panel "PIENIĄDZ"

„Win - Win, czyli o sztuce negocjacji w biznesie"

15 marca 2016 r.

Miejsce: II LO w Olkuszu

Godz. 11.00 - 11.45

 

Wykład „win - win, czyli o sztuce negocjacji w biznesie” przybliża proces negocjowania. Zaprezentowane  w nim zostaną definicje, techniki i zasady negocjowania i  cechy dobrych negocjacji. Omówione również będą kanały i sposoby komunikacji stanowiącej podstawę dobrych negocjacji, a także zaprezentowane zostaną najczęściej stosowane w praktyce strategie negocjacyjne.

czytaj więcej o „Win - Win, czyli o sztuce negocjacji w biznesie"

„Uczelnia i mcdonaldyzacja - co mają wspólnego?”

15 marca 2016 r.

Miejsce: II LO Olkusz

Godz. 11.50 - 12.35

 

Celem wykładu jest ukazanie zagrożeń, które stają się coraz bardziej realne w dobie szybko rozwijającego się rynku, na którym konsumenci główną wartość upatrują w szybkości realizowanych usług we wszystkich sektorach ludzkiej działalności.

czytaj więcej o „Uczelnia i mcdonaldyzacja - co mają wspólnego?”

„Mój pomysł na biznes - innowacyjna przedsiębiorczość”

15 marca 2016 r.

Miejsce: II LO Olkusz

Godz. 13.00 - 13.45

 

Prezentacja ma na celu przybliżenie istoty przedsiębiorczości. Jej waga w rozwoju gospodarczym świata i osobistym jego mieszkańców jest nieoceniona. Aby jednak przedsiębiorcy budowali stabilne i efektywnie funkcjonujące przedsiębiorstwa, jak najwcześniej powinni potrafić reagować na zmiany pojawiające się w ich otoczeniu. Muszą też umieć analizować i szacować ryzyko, które towarzyszy podejmowaniu każdej decyzji. Chcąc osiągnąć sukces, trzeba być przedsiębiorczym.

czytaj więcej o „Mój pomysł na biznes - innowacyjna przedsiębiorczość”

16 MARCA 2016 r - trzeci dzień festiwalu - Panel "TECHNOLOGIA"

„Przygotowanie komputera do pracy w systemie Linux”

16 marca 2016 r.

Miejsce: ZDZ w Olkuszu

Godz. 9.45 - 10.30

 

Warsztat stanowi fundament wiedzy w zakresie podstaw instalacji i obsługi darmowego systemu operacyjnego Linux. Podczas warsztatu zostaną poruszone następujące zagadnienia: wybór dystrybucji i przygotowanie dysku instalacyjnego, przygotowanie dysku twardego do instalacji systemu Linux, kolejne kroki instalacji systemu i czynności poinstalacyjne - aktualizacja, instalacja dodatkowych programów.

czytaj więcej o „Przygotowanie komputera do pracy w systemie Linux”

„RFID oraz RTSL w magazynowaniu i transporcie”

16 marca 2016 r.

Miejsce: ZDZ w Olkuszu

Godz. 10.40 - 11.25

 

Wykład ma na celu przekazanie uczniom, w prosty i przystępny sposób, najważniejszych szczegółów związanych z systemami RFID (Radio Frequecy Identification - Radiowa identyfikacja danych) oraz RTLS (Real Time Location System - System lokalizacji w czasie rzeczywistym). Podczas wykładu zaprezentowane zostaną rozwiązania technologiczne obecnie stosowane oraz dopiero wdrażane w magazynowaniu oraz transporcie - przedstawione zostaną przykłady wdrożonych i stosowanych już systemów.

czytaj więcej o „RFID oraz RTSL w magazynowaniu i transporcie”

„Nowoczesne metody badań termowizyjnych”

16 marca 2016 r.

Miejsce: ZDZ w Olkusz

Godz. 11.35 - 12.20

 

Celem warsztatu jest przedstawienie istoty niekonwencjonalnej, nowoczesnej metody bezinwazyjnych badań  wybranych obiektów technicznych z zastosowaniem technik termowizyjnych. Zagadnienia z tym związane przedstawione zostaną na przykładach praktycznych na podstawie dotychczasowych badań własnych. Pokaz będzie zrealizowany w dwóch częściach: prezentacja, której celem jest wprowadzenie w tematykę termowizji oraz pokaz praktyczny z wykorzystaniem termograficznego układu pomiarowego.

czytaj więcej o „Nowoczesne metody badań termowizyjnych” 

Nasi partnerzy