PRELIMINARY ENGLISH TEST (PET)

Egzamin PET sprawdza znajomość języka angielskiego na poziomie B1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jeżeli radzisz sobie z użyciem języka angielskiego w sytuacjach dnia codziennego (takich jak korzystanie z prostych podręczników, czytanie prostych artykułów, pisanie prostych listów, robienie notatek podczas spotkań), to PET jest egzaminem dla Ciebie.

Dlaczego PET?

• PET jest jednym z najpopularniejszych egzaminów Cambridge ESOL
  • PET jest uznawany przez wielu pracodawców i różne instytucje edukacyjne na świecie
  • Egzamin PET testuje praktyczną znajomość języka angielskiego na poziomie średnio-zaawansowanym i sprawdza wszystkie 4 umiejętności językowe - czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu i mówienie. Oceniana jest także znajomość gramatyki i słownictwa, sprawdzana przy pomocy materiałów zaczerpniętych z sytuacji życia codziennego.
  • PET pomoże Ci w ocenie Twoich postępów w nauce języka angielskiego . Zdając egzamin PET zapoznasz się formatem egzaminów Cambridge, co ułatwi Ci zdawanie egzaminów na wyższych poziomach zaawansowania (np. FCE lub CAE) w przyszłości.
  • Każdy kandydat otrzymuje raport pokazujący wyniki uzyskane z poszczególnych części egzaminu. Jeżeli zdasz egzamin, otrzymasz certyfikat przyznawany przez University of Cambridge ESOL Examinations, ważny przez całe życie.

KET czy KET for Schools?

Istnieją dwie wersje egzaminu Preliminary English Test: PET oraz PET for Schools. Obie mają taki sam układ, rodzaje zadań i stopień trudności, różnią się jedynie doborem i sposobem podejścia do tematów. Dla osób dorosłych posługujące się językiem angielskim na poziomie podstawowym przeznaczony jest egzamin KET. Test PET for Schools adresowany jest do młodzieży szkolnej.

Z jakich części składa się egzamin PET?

Egzamin PET składa się z trzech części (tzw. Papers):

• Czytanie i pisanie (Reading and Writing)
  • Rozumienie ze słuchu (Listening)
  • Mówienie (Speaking)

Paper 1
Reading and Writing

W tej części egzaminu oceniana jest umiejętność czytania i rozumienia tekstów pochodzących z tablic informacyjnych, broszur, gazet czy magazynów. Kandydat powinien być w stanie zrozumieć główne przesłanie tekstu i sposób w jaki wpływa on na czytelnika, a także umieć poradzić sobie z nieznanym słownictwem i strukturami gramatycznymi.

Ćwiczenia jakie występują w tej części egzaminu to przekształcanie zdań, sformułowanie krótkiej wiadomości obejmującej 3 punkty, a także pisanie nieformalnego listu lub opowiadania, składającego się z około 100 słów.

1 godzina 30 minut

Paper 2
Listetning

W tej części egzaminu oceniane jest rozumienie przekazu nagranych materiałów, takich jak ogłoszenia czy dialogi. Kandydat powinien nie tylko rozumieć treść nagrań, ale także być w stanie odczytać postawy i intencje osób wypowiadających się.

Paper 3
Speaking

W tej części egzaminu oceniana jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim z egzaminatorem i drugim kandydatem (część ustną kandydaci zdają zazwyczaj w parach). Każdy z kandydatów powinien być w stanie swobodnie zadawać i odpowiadać na pytania dotyczące ich życia, rzeczy, które lubą i których nie lubią.

10-12 minut

Rejestracja na egzamin PET

• W centrum egzaminacyjnym
    Aby zarejestrować się na egzamin musisz skontaktować się z jednym z centrów egzaminacyjnych. Centrum egzaminacyjne poinformuje Cię o opłatach za egzamin PET, datach egzaminów i innych ustaleniach. Ośrodki egzaminacyjne w Polsce
  • W Twojej szkole językowej lub u Twojego pracodawcy
    Możesz zdawać egzamin PET w grupie w swojej szkole lub instytucji. O szczegóły oferty pytaj w naszych centrach egzaminacyjnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej
Pobierz informator