Szczęście na 8 000 m n.p.m. Jak zdobyć Koronę Himalajów?

Takiego spotkania po prostu nie można przegapić. O przekraczaniu ludzkich granic, pasji zdobywania, walce o życie i trudnych decyzjach na ośmiu tysiącach metrów podczas 15 Festiwalu Nauki opowiedzą polscy himalaiści – Krzysztof Wielicki, Jarosław Botor oraz Bogumila Raulin, z którymi rozmawiał będzie pasjonat himalaizmu, redaktor Fakty TVN – Robert Jałocha. Spotkanie zakończymy prawdziwie górskim koncertem .

Szczęście na 8 000 m n.p.m. Jak zdobyć Koronę Himalajów.

czwartek - 28 marca 2019 r.

godz. 17.30 - 19.00, Akademia WSB

liczba uczestników: 250

„Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem…” Jerzy Kukuczka

Od kilkunastu lat polski himalaizm ponownie przeżywa okres rozkwitu. Po wielkich osiągnięciach lat 70. i 80. kiedy po raz pierwszy na świecie Koronę Ziemi osiągali m.in. Wanda Rutkiewicz, Leszek Cichy, Jerzy Kukuczka dzisiaj ich następcy podejmują próby zdobycia ostatniego szczytu, na którym zimą nie stanęła ludzka stopa – K2.
O przekraczaniu ludzkich granic, pasji zdobywania, walce o życie i trudnych decyzjach na ośmiu tysiącach metrów opowiedzą polscy himalaiści – Krzysztof Wielicki, Jarosław Botor oraz Bogumila Raulin, z którymi rozmawiał będzie pasjonat himalaizmu, redaktor Fakty TVN – Robert Jałocha.

Po spotkaniu z himalaistami zapraszamy na koncert znanego katowickiego muzyka - Jacka Pikuły.

Krzysztof Wielicki - polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Jest jednym z trzech Polaków i piątym człowiekiem w dziejach, któremu udało się postawić stopę na wszystkich szczytach ośmiotysięcznych położonych w Himalajach i Karakorum. Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę w towarzystwie Jerzego Kukuczki i Leszka Cichego jako pierwszy w historii zdobył zimą. Nie lada wyczynem, wpisującym się w historię światowego himalaizmu są samotne wejścia na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II i Nanga Parbat.

Robert Jałocha - reporter Faktów TVN Od lat związany z telewizja i górami. Prywatnie chodzi po Beskidach , Karkonoszach i Tatrach. Służbowo odwiedził już Himalaje i Karakorum. W 2016 roku był uczestnikiem wyprawy Adama Bieleckiego i Jacka Czecha, którzy próbowali zdobyć Nanga Parbat. Tam poznał Tomasza Mackiewicza i Elizabeth Revol. Podczas swojego debiutu w najwyższych górach świata, Robert miał także okazje do rozmów z Ali Sadpara, Alexem Txikonem i Simone Moro. Po wyprawie na Nanga Parbat, Robert jeszcze mocniej zaczął angażować się w tematy górskie. Z bazy w Katowicach a później we Wrocławiu relacjonował kolejne wyprawy na 7-mio i 8-mio tysięczniki.

Jarosław Botor – polski wspinacz i ratownik medyczny, fotograf i filmowiec wypraw. W swojej karierze alpinisty wspiął się, między innymi, na Alpamayo, Ama Dablam, Artensoraju, Pisco 3x Aconcagua, Ojos del Salado, Elbrus, Denali (Mount McKinley), Mount Blanc, Monte Rosa, Matterhorn. Zorganizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2 z Piotrem Tomalą, Pawłem Michalskim i Markiem Chmielarskim, która ostatecznie nie zdobyła szczytu. 27 stycznia 2018 roku był kierownikiem zespołu, w ramach działalności którego, wspólnie z Denisem Urubką, Adamem Bieleckim i Piotrem Tomalą, przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i  wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat Elisabeth Revol  i Tomasza Mackiewicza.

Bogumiła „Miłka” Raulin -  z wykształcenia i zawodu mgr inżynier trakcji elektrycznej. Podróżnik, fotograf, organizator wypraw podróżniczych. Pilot szybowcowy III klasy, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa, motocrossu. Mama 8 letniego Jeremiego wierząca w umiejętność rozdawania POZYTYWNEJ ENERGII i niepodważalną  SIŁĘ MARZEŃ W 2018 r. została najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi (35 lat i 19 dni w dniu zdobycia szczytu Mt. Everest, 22 maja 2018) w wersji 9 szczytowej.

Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

Koncert  Jacka Pikuły – „Piosenki z drogi. Poezja i ballada”

28.03.2019 r. , godz. 19.00 (Audytorium D)

Jacek Pikuła –  muzyk uliczny z Katowic, który przez wiele lat pomagał bezdomnym: kupował jedzenie i opatrunki i organizował ubrania.  Przez długi czas grał i śpiewał na ulicy właśnie po to, by mieć pieniądze na pomoc potrzebującym. Mężczyzna dbał także bezinteresownie o zaniedbane dzieci, dla których założył świetlicę o nazwie Skrawek Nieba. Dla wielu osób stał się postacią legendarną. W końcu jednak popadł w długi i stracił swój cały majątek, a co za tym idzie dach nad głową. Na kilka lat usunął się z życia publicznego, niemal „zniknął” by odnaleźć się w górach…