Efekt cieplarniany a zmiana klimatu – aspekty społeczno-ekonomiczne

10.00-11.00

Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej

Efekt cieplarniany a zmiana klimatu – aspekty społeczno-ekonomiczne

Klimat ziemski zmieniał się już wielokrotnie w historii Ziemi w wyniku takich mechanizmów zewnętrznych, jak: aktywność Słońca, zmiany parametrów orbity Ziemi wokół Słońca czy zmiany składu ziemskiej atmosfery (gazy cieplarniane, pyły, aerozole). Nigdy wcześniej jednak konsekwencje zmian klimatycznych nie były tak bolesne dla społeczeństwa.

Problematyka zmian klimatu stanowi jeden z istotnych aspektów politycznych, społecznych i gospodarczych współczesnego świata. Wokół tego problemu narosło wiele teorii, kontrowersji i nieporozumień. Szereg niepokojących zjawisk klimatycznych wskazuje, ze nie można tego problemu lekceważyć. Zwłaszcza trudno dyskutować z faktami, które już maja miejsce i wskazują, że obecne zmiany klimatyczne mogą stanowić zagrożenie rozwoju. Najnowsze badania naukowców wskazują, że zmiany klimatyczne mogą mieć wpływ na wiele dziedzin życia: m.in. rolnictwo, energetyka, turystyka, zdrowie, infrastruktura, transport, budownictwo.

prof. dr hab. inż. Rościsław Buń - ekspert w zakresie ekologii i ochrony środowiska naturalnego, profesor zwyczajny Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” na Ukrainie, członek międzynarodowych stowarzyszeń naukowych: International Academy of Computer Science and Systems, International Society of Ecological Modelling, kierownik międzynarodowych projektów naukowych, członek kolegiów redakcyjnych kilkunastu międzynarodowych i krajowych żurnali naukowych, autor ponad 240 publikacji naukowych w zakresie wykorzystania technologii geoinformacyjnych do rozwiązywania problemów ekologicznych.

Powrót do: Start » Festiwal Nauki 2013 w Dąbrowie Górniczej » Program » Poniedziałek 18 marca 2013r

Patronat honorowy