Warsztaty międzynarodowe w ramach projektu wyszehradzkiego

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w ramach projektu pn. „V4&I4” współfinansowanego z Funduszu Wyszehradzkiego, wspólnie z partnerami z Czech, Węgier oraz Słowacji, w dniu 10 stycznia 2018 r. zorganizowała międzynarodowe szkolenie oraz warsztaty praktyczne, których myśl przewodnią stanowiły wyzwania i możliwości Przemysłu 4.0. i Ruchu Makerskiego w krajach wyszehradzkich.

Ruch makerski (ang. Makers movement) od dłuższego czasu w Europie i od ponad pięciu lat w Polsce stanowi alternatywę dla tradycyjnego wykorzystania wiedzy zdobytej przez studentów. Do tej pory student, wkraczając na rynek pracy, miał do wyboru: pracę na etacie, staż, tradycyjną działalność gospodarczą lub ewentualnie start w inkubatorze przedsiębiorczości. Teraz pojawiła się dodatkowa opcja. Można zostać wytwórcą (ang. Maker) i członkiem makerspace’a. Przestrzenie te mogą przyjąć formę fablabu, warsztatu, pracowni czy na przykład ukierunkowanego informatycznie hackerspace’a.

Wszystkie ośrodki reprezentują demokratyzację projektowania, inżynierii, wytwarzania i edukacji. Miejsca te łączą urządzenia produkcyjne, społeczność wytwórców i działalność edukacyjną tak, aby umożliwić członkom społeczności projektowanie, prototypowanie i tworzenie produktów lub usług, których nie byliby w stanie stworzyć samodzielnie. Przestrzenie te mogą przybierać formę luźno zorganizowanych osób dzielących się miejscem i narzędziami, firm nastawionych na zysk, instytucji non-profit, organizacji związanych ze szkołami, uniwersytetami i bibliotekami. Wszystkie powstają w celu zapewnienia dostępu do wyposażenia (od tradycyjnych narzędzi, tj. wiertarka, szlifierka itp. po nowoczesne rozwiązania: elektronika, robotyka, drukarki 3D), zbudowania silnej społeczności wytwórców oraz prowadzenia działań edukacyjnych. Indywidualność każdego z nich przejawia się w dostosowaniu do potrzeb społeczności, której służą.

Studenci mogli wysłuchać wykładu dotyczącego automatyzacji i wymiany danych w technologiach produkcyjnych oraz wziąć udział w warsztacie ukazującym ruch makerski jako alternatywną ścieżkę kariery. Przedstawiciele środowiska akademickiego oraz reprezentanci polskich makerów uczestniczyli w międzynarodowym internetowym spotkaniu networkingowy.

Gośćmi spotkania byli przedstawiciele: Innoskart ICT Cluster (Węgry), Central Transdanubian Regional Innovation Agency (Węgry), Yoo too in IT (Słowacja), DEX Innovation Centre (Czechy) oraz twórcy i działacze FabLab Łodź, FabLab Bratysława, FabLab Budapeszt.

Wydarzenie było współfinansowane przez Fundusz Wyszehradzki w ramach projektu nr 21710433 pn. „V4&I4”.

Powrót do: Start » Dla studentów » Aktualności

Wirtualna Uczelnia

Logowanie do ProLib (Biblioteka)