Wielostopniowy system kształcenia

Obecnie obowiązujący system studiów wyższych oparty jest na trzech cyklach kształcenia (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, studia trzeciego stopnia).

Studia pierwszego stopnia (180-240 punktów ECTS) zapewniają uzyskanie podstawowych kompetencji w zakresie kierunku studiów oraz kompetencji o charakterze ogólnym, uniwersalnych i niezależnych od profilu kształcenia.

Kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata lub inżyniera.

Absolwent ma być przygotowany zarówno do pracy zawodowej, jak i do podjęcia studiów drugiego stopnia, w tym na kierunkach innych niż ukończony. Podstawowym efektem kształcenia musi być umiejętność samodzielnego uczenia się i rozwijania własnych kompetencji. Proces kształcenia musi zapewnić uzyskanie kompetencji pożądanych przez rynek pracy i ułatwiać „zatrudnialność" absolwentów przez cały późniejszy okres ich aktywności zawodowej.

Studia drugiego stopnia (90-120 punktów ECTS) studia magisterskie, umożliwiają uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowują do twórczej pracy w określonym zawodzie, kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra albo tytułu równorzędnego.

Absolwent ma być przygotowany zarówno do pracy zawodowej, jak i do podjęcia studiów trzeciego stopnia.

Studia trzeciego stopnia (studia doktoranckie) umożliwiają uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki, przygotowują do samodzielnej działalności badawczej i twórczej oraz do uzyskania stopnia naukowego doktora. Studia doktoranckie mogą mieć profil zawodowy lub akademicki. Trwają prace nad objęciem tego stopnia system ECTS.

Programy studiów pierwszego i drugiego stopnia przygotowane są w oparciu o standardy kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz.U. 2007 nr 164 poz. 1166).

Powrót do: Start » Dla studentów » Jakość kształcenia » Proces Boloński

Wirtualna Uczelnia

Logowanie do ProLib (Biblioteka)