Japonia – prawdy i mity o kraju kwitnącej wiśni - wykład, pokaz, degustacja sushi

10.00-11.00
Sala: Audytorium Maximum, WSB

Honor, wszechobecne poczucie wdzięczności i obowiązku to cechy typowe dla każdego Japończyka. Dyscyplina, stoicyzm, powściągliwość, opanowanie, a także lojalność i szacunek wobec starszych czy zwierzchników są powszechnie respektowane i widoczne na każdym kroku - w szkole, pracy i rodzinie. Podstawę specyficznego systemu myślenia i sposobu postrzegania świata przez Japończyków stanowią konfucjańskie zasady, bushido, czyli "droga rycerza", a także buddyzm zen. Za ich sprawą ongiś samuraj, który okrył się hańbą i stawał się rōninem, zwracał jeden ze swych mieczy przeciw sobie i popełniał rytualne samobójstwo - seppuku. O prawdach i mitach o kraju kwitnącej wiśni dowiedzą się uczestnicy wykładu. W ramach spotkania odbędzie się również pokaz aikido iaijutsu (szermierka japońska), prezentowany przez Aikido Kumura Dojo.

Po wykładzie zapraszamy na degustację sushii.

Seweryn Magdziak

nauczyciel; posiada 5dan aikido - ostatni stopień mistrzowski otrzymywany w wyniku egzaminu praktycznego, prowadzi szkołę japońskich sztuk walki z unikalnym na skalę europejską programem aikido dla dzieci w wieku od 4-7lat.

Powrót do: Start » Festiwal Nauki » Program » 22 marca 2011