Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Rektor Akademii WSB – dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB o Konstytucji dla Nauki na łamach pulsHR.pl

Konstytucja dla Nauki ma już rok. PulsHR.pl zapytał rektorów polskich uczelni o ich ocenę. Przeczytajcie wypowiedź dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB – Rektor Akademii WSB.

 

Pocieszające jest, że uprawnienia akademickie przypisywane są już bezpośrednio do uczelni, a nie do ich podstawowych jednostek organizacyjnych, jak miało to miejsce dotychczas - mówi portalowi PulsHR.pl dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. Akademii WSB i Rektor tej uczelni. W jej ocenie dobrze się stało, że uproszczono struktury uczelni, np. usunięto rady wydziałów. - Takie rozwiązanie pozwala na wprowadzenie nowoczesnych modeli zarządzania uczelnią - dodaje.

 

- Ustawa sprzyja pogłębianiu interdyscyplinarności, tworzy szerokie perspektywy rozwoju dla pracowników badawczo-dydaktycznych, wprowadza zadaniowy system czasu pracy nauczycieli, co zgodne jest z charakterem ich obowiązków - mówi dalej Rektor. - Ciekawą kwestią jest też możliwość tworzenia federacji uczelni - może to sprzyjać łączeniu potencjału uczelni i intensyfikacji badań naukowych.

 

Rektor kontynuuje swoją wypowiedź dla portalu oceną digitalizacji, którą uwzględniono w prawie. - Zauważyć należy (w ustawie) wiele form elektronicznych, które są przyszłością szkolnictwa wyższego - np. możliwość prowadzenia dokumentacji przebiegu studiów w formie elektronicznej. Zastosowanie takiego trybu jest dużym wyzwaniem technicznym i organizacyjnym, ale jednocześnie może ułatwić część zadań administracji uczelni.

 

Nie podoba się Rektor natomiast ogrom pracy, którą na uczelnie zrzuciła reforma.

 

- Przysporzono nam skomplikowanych procedur dostosowania zasad funkcjonowania uczelni do nowej ustawy - wymóg opracowania nowych wewnętrznych aktów prawnych uczelni dotyczących praktycznie każdego aspektu funkcjonowania - kończy Zdzisława Dacko-Pikiewicz. - Wyzwaniem jest też tryb ewaluacji oraz sprostanie ocenie w zakresie oceny działalności naukowej - to zaś przekłada się na kategorię i uprawnienia akademickie.

 

Zapraszamy do lektury artykułu.

 

/źródło pulsHR.pl/

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy