Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Współczesna edukacja dla bezpieczeństwa - podsumowanie konferencji

W dniu 6 marca br. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się konferencja naukowo-metodyczna "Współczesna edukacja dla bezpieczeństwa - teoria i praktyka". W wydarzeniu wzięło udział kilkuset uczestników, m.in.: gen. bryg. Jerzy Gut, Dowódca Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, st. bryg. dr inż. Marek Chmiel, Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, płk Artur Strzeszek z Jednostki Komandosów w Lublińcu, weteran misji w Iraku i Afganistanie, prof. nadzw. dr hab. Artur Gruszczak z Katedry Administracji i Bezpieczeństwa Publicznego WSB.

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Kuratoriów Oświaty z Katowic, Kielc, Opola oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z blisko 80 szkół z całej Polski.

 

Realizowany w polskich gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa (wprowadzony od 1 września 2009 r. w gimnazjum, a od 1 września 2012 r. w szkole ponadgimnazjalnej) wychodzi na przeciw współczesnym oczekiwaniom w zakresie nauczania młodzieży racjonalnych zachowań w obliczu zagrożeń. Zdaniem ekspertów to jeden z podstawowych warunków stabilności i trwałości bezpieczeństwa powszechnego. Konferencja poświęcona była innowacyjnemu podejściu w nauczaniu przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa i upraktycznienia procesu kształcenia, wyposażeniu nauczycieli przedmiotowych w nowatorskie narzędzia, pozwalające na prowadzenie interaktywnych, interesujących dla młodzieży zajęć.


W trakcie wykładu pt. "Wojska specjalne w misjach pokojowych i stabilizacyjnych", gen. bryg. Jerzy Gut przedstawił genezę powstania i tworzenia sił specjalnych,  a także ich znaczenie i zadania w kontekście współczesnych zagrożeń.


Warsztat przeprowadzony przez płka Artura Strzeszka obejmował zagadnienia związane z pojęciem współczesnego patriotyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem procesu  kształcenia młodzieży szkolnej w duchu patriotycznych wartości.


Z kolei wystąpienie  prof. nadzw. dr hab. Artura Gruszczaka dotyczyło współczesnego pojmowania konfliktów zbrojnych i wojny w kontekście naukowym i dydaktycznym. Prelegenci zgodnie podkreślali znaczenie edukacji i wiedzy ogólnej w przygotowywaniu młodzieży do aktywności zawodowej, specjalistycznej, w tym związanej z bezpieczeństwem.

W trakcie wydarzenia dokonano widowiskowego, inscenizowanego ataku terrorystycznego na budynek szkoły. Celem akcji było zaprezentowanie procedur i zasad postępowania w trakcie zaistnienia tego typu zagrożeń.

 

Program konferencji obejmował także zagadnienia związane z cyberprzestępczością, pierwszą pomocą w sytuacji zagrożenia, neurodydaktyką, technologiami multimedialnym w metodyce edukacji dla bezpieczeństwa oraz nowoczesnymi metodami kształcenia przedmiotów specjalistycznych.

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy