Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Mikro i makro - skale Wszechświata - wykład dra Tomasza Rożka

Ile trwał podział materii po Wielkim Wybuchu? Co wspólnego ma wiejący wiatr z energią planet? Które pierwiastki są najstarsze i skąd się wzięły? Skąd pochodzi złoto i srebro? Czy to prawda, że jesteśmy Dziećmi Gwiazd?

We wtorek 25 marca br. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie w ramach X Festiwalu Nauki gościł dr Tomasz Rożek, który zaprezentował wykład pt. „Mikro - makro. Skale wszechświata”.

 

- Wyobraźmy sobie, że gwiazda to ziarenko piasku. Czy wiecie, że we Wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na kuli ziemskiej? To co najbardziej intrygujące w otaczającym nas świecie jest przed nami niedostępne. To co widzimy, jest tak naprawdę maleńkim skrawkiem tego co jest – mówił słuchaczom znany dziennikarz naukowy.

 

Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy; kieruje działem "Nauka i Gospodarka" w tygodniku "Gość Niedzielny", założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, zajmującego się szeroko rozumianą popularyzacją nauki; współpracuje z "Rzeczpospolitą", "Wiedzą i Życie" oraz magazynem "National Geographic Polska";  publikował w "Gazecie Wyborczej", "Wprost" i "Przekroju"; w 2008r. został uznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową za najlepszego popularyzatora nauki wśród polskich dziennikarzy; w 2009r. został nagrodzony przez samorządy studenckie śląskich uczelni Laurem Studenckim za działalność popularyzującą naukę; w 2011r. ukazała się jego książka pt. "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi", która została uznana przez Instytut Książki za najlepsza książkę pop-naukową w sezonie 2010/2011;  w 2012 roku ukazała się kolejna książka "Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd".

 

 

 

 

 

Współorganizatorem X Festiwalu Nauki jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

 

 

 

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:

 

X Festiwal Nauki

 

 

VI Festiwal Nauki w Cieszynie

 

 

II Festiwal Nauki w Olkuszu

 

 

I Festiwal Nauki w Żywcu

 

 

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy