O zorzy polarnej, szalonych mostach i niezwykłych zdolnościach nietoperzy

Czym jest zorza polarna? Jak działa słuch nietoperza? Czy zwierzęta mogą przewidzieć trzęsienie ziemi?

Jaka jest siła drgań? Co je powoduje? Czy drgania są niebezpieczne?

Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy podczas wykładu CUD, który prof. Andrzej Katunin wygłosił w minioną sobotę.

Podczas wykładu prof. Andrzej Katunin opowiedział o zjawiskach fizycznych w oparciu o zachodzące w przyrodzie zjawiska. Dzieci dowiedziały się czym są drgania mechaniczne i akustyczne. Pan profesor przedstawił zjawisko rezonansu mechanicznego oraz postacie  drgań  własnych,  a  także  drgania  akustyczne  w  odniesieniu  do  muzyki  i  akustyki.  Dzieci usłyszały także o nietoperzach, ich wrażliwości na drgania i wykorzystaniu tej zdolności przez ludzi. Na koniec „drgającego” wykładu słuchacze dowiedzieli się, co to wszystko ma wspólnego z zorzą polarną.

Powrót do: Start » Uniwersytety Dziecięce » Cieszyn

Zapraszamy na nową sronę Uniwersytetów Dziecięcych!