prof. dr hab. inż. Stanisław Wierzbiński

W latach 1952-1960 studiował na Wydziale Metalurgicznym Akademii Górniczo-Hutniczej oraz na Wydziale Przemysłu Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie uzyskując dyplomy: inżyniera metalurga-technologa, magistra inżyniera metalurga-metaloznawcy, magistra ekonomii-ekonomika przemysłu hutniczego. W okresie pięciu lat (1960-1965) był v-prezesem ds. technicznych w Zakładach Metalowych "Mechanika" w Krakowie uzyskując w tym czasie kwalifikacje prawnicze na poziomie studiów podyplomowych. W latach 1965- 2003 pracował kolejno na stanowiskach st. asystenta, adiunkta i docenta w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, w tym też czasie (1987-1988) uzyskał grant badawczy w Mc Gill University w Montrealu, gdzie kontynuował prace badawcze w charakterze visiting profesora, a następnie został powołany na stanowisko dyrektora nowotworzonego Krakowskiego Centrum Wysokich Technologii w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1974 roku w IPPT PAN w Warszawie, a stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej uzyskał w 1993 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Analiza procesów wysokotemperaturowego odkształcania stopów miedzi z niklem”. W roku 2000 został powołany na stanowisko profesora na Wydziale Mat.-Fiz.-Tech. Uniwersytetu Pedagogicznego KEN w Krakowie, pracując przez szereg lat równolegle w IMIM PAN i UP KEN.

Jest autorem 185 prac naukowych, wypromował trzech doktorów, recenzował osiem prac doktorskich, przez szereg lat udzielał się aktywnie w Polskim Towarzystwie Materiałoznawczym, Polskim Towarzystwie Kompozytów, Komisji Metalurgiczno-Odlewniczej PAN oraz Research Board of Edvisors of the American Biographical Institute. Wyniki badań prezentował na wielu międzynarodowych kongresach naukowych, współpracując z placówkami naukowymi w Kanadzie, Korei Płd., Meksyku, RFN i Słowacji. ELaureat licznych nagród naukowych.

Prowadzone wykłady:

"JAKĄ ROLĘ ODEGRAŁY WYNALAZKI W ROZWOJU LUDZKOŚCI?"

Jak wynalazki powstają? Jaka jest historia ich powstania? Czym się różni wynalazek od odkrycia naukowego? Podczas wykładu słuchacze będą poszukiwali odpowiedzi na te oraz inne pytania. Młodzi studenci dowiedzą się również w jaki sposób określa się ramy czasowe powstania danego wynalazku. A ponadto Pan Profesor specjalnie dla naszych Młodych Naukowców opisze i omówi właściwości dziesięciu najsłynniejszych wynalazków: OGIEŃ, KOŁO, WYTAPIANIE METALI, PISMO, PIENIĄDZE, MASZYNA PAROWA, RADIO, ELEKTRYCZNOŚĆ, SILNIK SPALINOWY, INTERNET.

Powrót do: Start » Uniwersytety Dziecięce » Nasi wykładowcy

Zapraszamy na nową sronę Uniwersytetów Dziecięcych!