prof. zw. dr hab. Julian Gembalski i dr hab. prof. AM Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska

prof. zw. dr hab. Julian Gembalski - absolwent PWSM w Katowicach w klasie organów Henryka Klaji oraz Wydziału Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji. Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał 40 płyt CD. Oprócz ożywionej działalności artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej, zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Jest autorem licznych publikacji i projektów organów. Laureat wielu zaszczytnych nagród muzycznych: Gdańsk, nowa Ruda, Weimar oraz odznaczeń i wyróżnień: nagroda im. Korfantego, nagroda im. Ligonia, nagroda "Lux ex Silesia". Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice", nagroda Biskupa Ewangelickiego "Złoty szmaragd".

Jest profesorem AM w Katowicach, gdzie kieruje katedrą Organów i Muzyki kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swojej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie Wschodniej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.

dr hab. prof. AM Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska - Akademię Muzyczną w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. S. Marciniak - Gowarzewskiej ukończyła z wyróżnieniem w 2000 roku. Obecnie jest pracownikiem tejże Akademii Muzycznej na stanowisku profesora. W roku 2004 obroniła w macierzystej uczelni tytuł Doktora Sztuk Muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka a w roku 2009 doktora habilitowanego. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych ( m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach ). Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w „Don Giovannim” W.A. Mozarta.

Obecnie współpracuje jako solistka z licznymi zespołami instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Koncertuje w kraju i za granicą, bierze czynny udział w festiwalach muzyki wokalnej, kameralnej i religijnej na terenie całego kraju. Uczestniczyła także w polsko – niemieckim projekcie promocji młodych muzyków, wykonując wraz z młodzieżową orkiestrą Nadrenii i Westwalii oraz Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Katowicach partię Berthy w operze M. Brucha „Lorelay” na terenie Niemiec.

Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną, publikuje i bierze czynny udział w wielu konferencjach naukowych.

Od 1999 roku koncertuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i improwizacje. Wspólnie nagrali siedem płyt.

Prowadzą wykład:

„O sztuce improwizacji i kreowania dźwięku”

Wykład prowadzony będzie w formie prezentacji wraz z bieżącym opisem tego co będzie się działo na scenie. Wykładowcy przybliżą młodym naukowcom specyfiki pracy artysty-muzyka, w tym wypadku śpiewaczki i pianisty. Wykonawcy prezentowali będą zarówno utwory pochodzące  z kanonu wokalno-instrumentalnej muzyki klasycznej, jak również powstające na bieżąco wspólne improwizacje. Podczas wykładu prezentowane będę dwa zupełnie różne i wyjątkowe instrumenty: głos ludzki i fortepian.

Powrót do: Start » Uniwersytety Dziecięce » Nasi wykładowcy

Zapraszamy na nową sronę Uniwersytetów Dziecięcych!