Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych - Uczelnie przystąpiły do współpracy

We wtorek 4 kwietnia 2017 roku  prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej uczestniczyła w seminarium pt. „Nauka dla samorządu – wiedzieć, żeby działać”, które odbyło się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Wydarzenie inaugurowało współpracę międzyuczelnianą w ramach Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych (OPMiM). Obok Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej sygnatariuszami poruzmienia byli: Uniwersytet Śląski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Śląska w Gliwicach, a także Główny Instytut Górnictwa.

 

W uroczystości udział wzięli rektorzy uczelni, reprezentanci samorządu, instytucji użyteczności publicznej, a także przedstawiciele środowiska akademickiego i urzędnicy odpowiedzialni za rozwój miejski.

 

Umowę o współpracy sygnowali: prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. inż. Marek Kowalczyk, Prorektor ds. Rozwoju i Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prof. dr hab. Antoni Cygan, JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. dr hab. Jarosław Janicki, JM Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, Naczelny Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

 

Seminarium było okazją do prezentacji Obserwatorium i jego potencjału badawczego oraz omówienia najważniejszych wyników pierwszych przeprowadzonych badań. Podczas spotkania odbył się również panel dyskusyjny z udziałem koordynatorów zespołów badawczych OPMiM oraz przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za rozwój miast.

 

Naukowcy przedstawili wyniki badań przeprowadzonych w ramach działalności Obserwatorium. Miały one na celu określenie potrzeb jednostek samorządowych w zakresie ich funkcjonowania na terenie śląsko-zagłębiowskiego obszaru metropolitalnego oraz zadań, jakie może realizować Obserwatorium. Badania te pozwoliły na zdefiniowanie priorytetowych projektów badawczych oraz ukierunkowanie działalności Obserwatorium na realizację faktycznych potrzeb jednostek samorządu terytorialnego.

 

Drugim podjętym przez OPMiM zagadnieniem badawczym była ocena współpracy miast w ramach konurbacji śląskiej w perspektywie utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim. Prezydenci mieli okazję wypowiedzieć się na temat pozytywnych następstw współpracy, a także czynników, które ją hamują. Na tej podstawie autorzy badań sformułowali określone rekomendacje, które powinny usprawnić działanie przyszłego związku metropolitalnego. Pełne wyniki badań zostaną opublikowane w formie ogólnodostępnego raportu.

 

Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych zostało powołane w 2016 roku. Pracujący w zespołach badawczych OPMiM naukowcy wykonują m.in. analizy sektorowe na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego oraz świadczą usługi eksperckie. Badania prowadzone w ramach jednostki mają się przyczynić do dynamicznego i zrównoważonego rozwoju górnośląskiego obszaru metropolitalnego.

 

/04.04.2017, asz, Uniwersytet Śląski, foto: Sekcja prasowa UŚ/

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy