Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Przedstawiciele władz WSB na konferencji "Zaolzie i Zaolziacy"

W dniach 1-2 sierpnia 2014 r. przedstawiciele władz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej: prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, Prorektor ds. Nauki WSB, dr inż. Łukasz Wróblewski, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie oraz dr Joanna Kurowska-Pysz, Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji uczestniczyli w międzynarodowej konferencji Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej pt. „Zaolzie i Zaolziacy. Genius loci, genius populi”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Anna Olszewska, Konsul Honorowy RP.

 

W sympozjum wzięło udział ponad 140 osób, w tym reprezentanci organizacji Polaków z Litwy, Białorusi, Łotwy, Szwecji, Niemiec.

 

Prof. nadzw.dr hab. Marek Walancik był uczestnikiem panelu „Zaolziańscy Polacy a Polska: oczekiwania, nadzieje, postulaty, pretensje…”, podczas, którego poruszono tematykę tożsamości narodowej zaolziańskich Polaków, ich postrzegania kraju, a także uczestnictwa w budowaniu wizerunku Polski.

 


Zasadniczym celem konferencji była dyskusja nad tożsamością zaolziańskich Polaków, nad jej obecnym kształtem i jej przemianami w ostatnich dekadach. Po upadku komunizmu, otwarciu granic, ale przede wszystkim w związku z postępującymi procesami globalizacji kulturowej oraz nieuchronnej asymilacji narodowej, polska tożsamość narodowa na Śląsku zaolziańskim podlega dynamicznym przemianom. Inaczej pojmowano polskość pół wieku temu, inaczej rozumie się ją obecnie. Zmienia ię także stosunek do Polski oraz Polaków mieszkających w Polsce, tak samo jak zmianom podlega wizerunek Czecha i państwa czeskiego. Coraz żywsza staje się dyskusja  o polskości i jej znaczeniu, o znaczeniu mniejszości polskiej w kształtowaniu współczesnego państwa czeskiego i regionu śląsko-morawskiego. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej od lat aktywnie uczestniczy w tej dyskusji, angażując się we wspólne projekty z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy