Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

 

Seminarium „Bezpieczny przejazd kolejowo-drogowy”

Pociąg zderzył się z samochodem. Takie informacje pojawiają się w mediach regularnie - co zrobić, aby było ich jak najmniej? W czwartek 18 maja 2017 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej przeprowadziła Seminarium „Bezpieczny przejazd kolejowo-drogowy”, podczas którego miało miejsce kontrolowane zderzenie pojazdu szynowego z samochodem przy ul. Harcerskiej. Jego uczestnicy mieli również okazję wysłuchać cyklu referatów o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych.

Seminarium zostało zorganizowane w ramach cyklu konferencji p.t. „Bezpieczeństwo w Transporcie Szynowym Polski – 2017 Technika. Zarządzanie. Organizacja".

 

Wydarzenie przygotowane było przez Katedrę Transportu Szynowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Fundacją Grupy PKP PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Seminaria objęte zostały Patronatem Honorowym Ministra Infrastruktury i Budownictwa – Andrzeja Adamczyka, Przewodniczącego Komisji Infrastruktury Sejmu RP – Bogdana Rzońcy, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego – Ignacego Góry oraz Przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych – Tadeusza Rysia. Patronat Merytoryczny objął Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP – prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch.

 

Dzisiejsze spotkanie poświęcone było zagadnieniom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. statystyce zdarzeń kolejowych na przejazdach i ich bezpiecznemu projektowaniu, a także odpowiedniemu użytkowaniu i utrzymaniu przejazdów kolejowo-drogowych i innowacyjnych rozwiązaniach dotyczących systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach.

 

W pierwszej części odbyła się symulacja zderzenia samochodu osobowego z pociągiem na przejeździe kolejowo-drogowym w Dąbrowie Górniczej. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć na „żywo” wypadek oraz dalsze działania wszystkich służb odpowiedzialnych w Polsce za takie wydarzenie.

 

W drugiej części seminaryjnej, która odbyła się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej uczestników przywitał w imieniu Władz Uczelni Prorektor ds. Nauki prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik. W trakcie seminarium, którego moderatorem był prof. dr hab. inż. Marek Sitarz przedstawiono następujące referaty:

 

 

1.

Przegląd wybranych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych na świecie

Katarzyna Kucharek – Prezes Fundacji Grupy PKP

2.

Działania prowadzone przez Prezesa UTK w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

Paweł Rolek – Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego Urząd Transportu Kolejowego

     3.

Zmiany prawne, organizacyjne i techniczne, niezbędne w celu utrzymania akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

Włodzimierz Kiełczyński – Dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK

4.

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” – jak skutecznie dotrzeć do młodych ludzi

Marcin Kruszyński – Zastępca Dyrektora Biuro Komunikacji i Promocji PKP PLK

5.

Bezpieczny i inteligentny przejazd kolejowy w technologii IoT

Przedstawiciele firmy Neurosoft oraz Bosch

 

 

W seminarium wzięli udział przewoźnicy kolejowi, zarządcy infrastruktury, użytkownicy bocznic kolejowych, przedstawiciele organizacji i instytucji kolejowych, ośrodki naukowo-badawcze, uczniowie i studenci szkół oraz uczelni kolejowych, przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego, Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, straży pożarnej i służb medycznych, prokuratury, Straży Ochrony Kolei oraz przedstawiciele prasy kolejowej.

/ms,18.05.2017 r./

 

Zobaczcie materiał filmowy z kontrolowanego zderzenia pojazdu szynowego z samochodem:

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy