Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Tak się zdobywa staż! – spotkanie z Wojciechem Derdą z PKP Cargo

Optymalizacja zarządzania Polskimi Kolejami Państwowymi, wykorzystywanie środków unijnych, odbudowanie wizerunku transportu kolejowego, a przede wszystkim zawodowe możliwości jakie otwierają się na kolei przed młodymi ludźmi były tematem spotkania Wojciecha Derdy, Członka Zarządu PKP Cargo ze studentami Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, uczniami szkół o profilu kolejowym oraz mieszkańcami. Wykład, który odbył się 11 czerwca 2015 zgromadził także wielu znanych ekspertów i specjalistów z zakresu kolejnictwa.

- Polskie Koleje Państwowe zatrudniają ok. 80 tys. osób. Od 2012 roku trwa proces intensywnych zmian i inwestycji. Przez pierwsza dwa lata nakłady na rozwój infrastruktury, taboru i dworców wynosiły 18,9 mld zł. Szacujemy, że do 2023 roku będzie to ponad 80 mld zł. Naszym głównym celem jest zmiana wizerunku PKP, umocnienie pozycji klienta – pasażera. PKP ma markę i potencjał, który można i należy rozwijać. Potrzebujemy specjalistów, ludzi ambitnych, którzy wspólnie z nami chcą podjąć wyzwanie - mówił Wojciech Derda. – Wsiądźcie z nami do tego pociągu. Poszukujemy szczególnie specjalistów z zakresu finansów, kontrollingu, zarządzania projektami, informatyków – wyliczał przedstawiciel największego kolejowego przewoźnika towarowego w Polsce.

 

Obecny na spotkaniu prof. Adam Prokopowicz, światowej klasy ekspert w zakresie transportu podkreślał, że kierunek zmian jaki obrał obecny zarząd PKP jest dobry, choć jest jeszcze wiele do zrobienia. Wykładowca uczelni w USA i Europie, przewodniczący rady nadzorczej Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych (CATI), doradca m.in. Banku Światowego namawiał obecnych na wykładzie studentów, by wykorzystali okazję spotkania z członkiem zarządu PKP Cargo i zadbali o swoją zawodową przyszłość, dopytali o szczegóły zatrudnienia, wymagane kompetencje.


 - Moi rodzice są kolejarzami. Myślę, że ten zawód w naturalny sposób jest i mnie przeznaczony. Czy w PKP jest obecnie praca dla logistyków? Czy znajdę zatrudnienie? – pytała jedna ze studentek Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Jak podkreślał Wojciech Derda logistycy na kolei mają do wykonania kluczowe zadanie. – Dla specjalistów, którzy będą tak optymalizować ilość taboru, by przewieźć nim jak najwięcej pasażerów czy towaru praca będzie zawsze – podkreślał ekspert, przy okazji oferując studentce płatny staż w katowickiej siedzibie PKP.

 

Z kolei Marzena Orzoł, Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach podzieliła się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z obszaru współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W maju 2015 szkoła podpisała porozumienie dotyczące  stypendiów dla uczniów, którzy będą się uczyć na kierunkach związanych z transportem kolejowym. Co ciekawe dofinasowanie nauki będzie kontynuowane także na studiach wyższych, jeśli uczeń zdecyduje się dalej kształcić w obszarze kolejnictwa (m.in. Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, gdzie prężnie rozwija się Katedra Transportu Szynowego pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Marka Sitarza).


Wydarzeniu towarzyszła wystawa kolekcji modeli, monet, zegarków, portretów, ceramiki o tematyce kolejowej należącej do prof. Sitarza.
Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy