Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego - wykład otwarty

Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB zaprasza mieszkańców, uczniów szkół średnich, studentów, absolwentów oraz osoby zainteresowane historią regionu na otwarty wykład pt. "Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego", który odbędzie się 4 grudnia 2013 roku o godz. 11:30 w Audytorium Maximum. Wykład poprowadzi dr Zbigniew Matuszczyk - historyk wojskowości, badacz dziejów Zagłębia Dąbrowskiego.

 

Celem wykładu jest zaakcentowanie tożsamości regionu Zagłębia Dąbrowskiego poprzez zaprezentowanie i omówienie jego symboliki (godła, herbu, barw, chorągwi i flagi w odniesieniu do zasad polskiej heraldyki) oraz przedstawienie idei i genezy opracowania symboli Zagłębia Dąbrowskiego.

 

W trakcie spotkania omówione zostaną najważniejsze wyznaczniki dziedzictwa historycznego, kulturowego i gospodarczego Zagłębia Dąbrowskiego:
• obszar Zagłębia Dąbrowskiego odwiecznym terytorium zachodniej Małopolski,
• zasługi króla Kazimierza Wielkiego dla obszaru i ludności późniejszego Zagłębia Dąbrowskiego,
• górnictwo i hutnictwo jako najstarszy i najważniejszy wyznacznik działalności gospodarczej mieszkańców obszaru Zagłębia Dąbrowskiego.


Opracowanie oraz używanie symboli Zagłębia Dąbrowskiego ma być początkiem integracji społeczeństwa oraz samorządów miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego w celu szeroko rozumianej współpracy w dziedzinie historii, kultury i gospodarki.

 

Sylwetka wykładowcy:


Zbigniew Matuszczyk, doktor, historyk wojskowości, badacz dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, urodził się w Sławkowie. W 1977 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. W 1987 roku otrzymał tytuł zawodowy magistra historii, a w 1994 roku obronił w Wojskowym Instytucie Historycznym dysertację doktorską i otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. W 1999 roku ukończył studia podyplomowe w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie muzealnictwa.
Od najmłodszych lat członek Towarzystwa Miłośników Sławkowa. W 1969 roku współorganizował Muzeum Regionalne w Sławkowie. W 1977 roku uporządkował i przekazał do muzeum XIX-wieczne akta miejskie przewidziane do likwidacji.
Współautor książek: „Dzieje Sławkowa” (Kraków 2001); „Sto lat pod wezwaniem św. Floriana” (Sławków 2005); „Republika Sławkowska 1905 roku” (Sławków 2005); „Architektura dawnego Sławkowa – 720 lat miasta Sławkowa 1286–2006” (Sławków 2006); „Przez Sławków do niepodległej Polski. Legiony Polskie w Sławkowie i Zagłębiu Dąbrowskim” (Sławków 2010); „Architektura dawnego i współczesnego Sławkowa. 725 lat praw miejskich Sławkowa 1286–2011” (Sławków 2011), oraz przygotowywanej publikacji źródłowej prezentującej „Inwentarze klucza sławkowskiego z XVII i XVIII wieku”.


W 2011 roku zaproponował, opracował i opisał symbole (herb, chorągiew, barwy i flaga) Zagłębia Dąbrowskiego. W 2013 roku zainspirował władze samorządowe Sławkowa, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Olkusza i Bolesławia do wspólnych obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim i aktywnie uczestniczył w ich zorganizowaniu.

 

Rejestracja i zgłoszenia udziału w wykładzie:
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą elektroniczną na adres: info@absolwentwsb.pl. W temacie e-maila proszę napisać: Zgłoszenie na wykład o tożsamości Zagłębia. Oczywiście dopuszczalne jest zgłaszanie zorganizowanych grup (np: szkoły, organizacje).

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy