Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

 

Transport szynowy a ustawa metropolitalna. Wywiad z prof. Markiem Sitarzem

"To mogą być przełomowe zmiany w jakości transportu zbiorowego" - tak o wpływie ustawy metropolitalnej na komunikację publiczną mówi prof. dr hab. Marek Sitarz, Kierownik Katedry Transportu Szynowego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a także członek Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk. W czerwcowym numerze magazynu Silesia TramNews można przeczytać cały wywiad z naukowcem.

Przeprowadzony przez Waldemara Kosiora wywiad dotyczył m.in. obecnego stanu transportu publicznego w województwie śląskim, zasadności budowy centrów przesiadkowych oraz ograniczeniach w ruchu centrów miast.

 

- Sądzę, że jest to jedyna, wielka szansa dla nas i dla naszego regionu. Właśnie po to powstała Metropolia, aby oprócz kultury, ochrony środowiska, służby zdrowia centralnie zarządzać transportem. To mogą być przełomowe zmiany w jakości transportu zbiorowego, podobnie na przykład zarządzany jest transport zbiorowy w Paryżu - mówi prof. Marek Sitarz.

 

Ustawa metropolitalna została przyjęta przez Sejm w marcu bieżącego roku, w jej skład weszło 41 gmin z terenu województwa śląskiego. Jak podkreślają samorządowcy, metropolia to przede wszystkim korzyści finansowe dla aglomeracji - będzie ona dysponowała budżetem w wysokości około 250 mln zł. Wśród najważniejszych zadań metropolii jest m.in. organizacja transportu, rozwój obszaru metropolii i promocja związku.

 

Prowadzona przez prof. Marka Sitarza Katedra Transportu Szynowego oferuje szereg kierunków związanych z transportem. Zapraszamy na studia I stopnia:

 

Studia II stopnia:

Oraz studia podyplomowe:

 

Szczegółowe informacje na rekrutacja.wsb.edu.pl

 

/pkm, 24.07.2017 r./

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy