Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

"Weekend po czesku" w WSB: seminarium o współpracy polsko-czeskiej

1 września 2017 r. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyło się seminarium pt. „Współpraca gospodarcza Polski i Czech”. Rozmawiano o perspektywach współpracy, wzmacniających wzajemną konkurencyjność międzynarodową. Wydarzenie było częścią trwającego w Dąbrowie Górniczej „Weekendu po czesku”.

Dąbrowa Górnicza i Studenka
Inaugurację polsko-czeskiej współpracy otwarły przemówienia JM Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazy oraz Starosty, Partnerskiego dla Dąbrowy Górniczej, Miasta Studenka Lubomira Sobicha. Padły słowa o zacieśnianiu współpracy, o wspólnej historii na przykładzie Emila Skody – jednego z właścicieli dąbrowskiej fabryki Defum.

 

Śląskie liderem eksportu
Dr Marcin Baron, pełniący funkcję prokurenta w zajmującej się doradztwem gospodarczym spółce InnoCo, omówił perspektywy współpracy dla województwa śląskiego. – Można zakładać, że z województwa śląskiego pochodzi rokrocznie 14% całkowitej wartości polskich dostaw wewnątrzwspólnotowych. Nasz region jest liderem,  ex aequo z województwem mazowieckim. W przypadku eksportu do Czech, wynik województwa śląskiego to ponad 22% - dodaje prelegent.

 

Czechy – to kluczowy odbiorca
Koncentrując się na relacjach z Czechami, omówiono szereg imponujących statystyk o relacjach handlowych. Czechy to główny kraj eksportowy województwa śląskiego w zakresie 4 z 21 sekcji dostaw wewnątrzwspólnotowych. Pojawia się również, jako drugi największy odbiorca w kolejnych 10 z 21 sekcji.

 

Przedsiębiorczość, ale akademicka
Współpraca między krajami odbywa się również w sferze edukacji. Dr Joanna Kurowska-Pysz, Kierownik Katedry Inżynierii i Zarządzania wraz z prof. nadzw. dr hab Markiem Walencikiem Prorektorem ds. Nauki w Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przedstawili prezentację pt. „Polsko-czeska współpraca w obszarze przedsiębiorczości akademickiej – dobre praktyki”.

 

W podsumowującym panelu dyskusyjnym, o konkurencyjności wynikającej z bilateralizmu, udział wzięli: Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, Członek Zarządu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik, Politechnika w Ostravie dr. inż. Bohumil Horak, Prezes Zarządu Trianon Viliam Susnal oraz moderujący debatę Prokurent InnoCo dr Marcin Baron.

 

/em,01.09.2017 r./

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy