Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Współdziałanie terenowych organów administracji wojskowej i administracji województwa w sytuacjach kryzysowych

Powódź stulecia, w której najbardziej ucierpieli mieszkańcy Raciborza, gigantyczny pożar w rejonie Kuźni Raciborskiej, który strawił  ok. 9 tys. ha leśnej powierzchni, zawalenie się hali wystawienniczej w Chorzowie, pod stropami której zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych, trąby powietrzne w okolicach Częstochowy, czy czołowe zderzenie dwóch pociągów w pobliżu Szczekocin – to tylko niektóre przypadki sytuacji kryzysowych do których doszło w ostatnich latach w województwie śląskim.

Co zrobić aby zapobiegać podobnym zdarzeniom? Jak niwelować skutki katastrof i nie dopuścić do podobnych przypadków w przyszłości?

 

Utrzymanie bezpieczeństwa na poziomie państwa czy województwa to praca wielu resortów. Obejmuje ona administrację rządową, samorządową, przedsiębiorców jak i również instytucje państwowe. - Złożoność mechanizmów i wielość zadań w procesie współdziałania terenowych organów administracji wojskowej i administracji województwa w sytuacjach kryzysowych sprawiają, że jest to proces niezwykle skomplikowany, wymagający precyzji – przekonuje prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.


Do dyskusji i wymiany doświadczeń w tej dziedzinie w ramach konferencji naukowej zachęca dr Paulina Polko. - Zapraszamy w czwartek 28 listopada do Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, gdzie gościć będziemy reprezentantów służb, administracji, formacji, organizacji i instytucji zajmujących się zarządzaniem kryzysowym. To unikalne w skali województwa śląskiego spotkanie teoretyków i praktyków zarządzania kryzysowego pozwalające na wymianę doświadczeń oraz analizę działań w konkretnych sytuacjach (np. katastrofa kolejowa pod Szczekocinami) - wyjaśnia współorganizatorka konferencji „Współdziałanie terenowych organów administracji wojskowej i administracji województwa w sytuacjach kryzysowych”.


O organizacji systemu zarządzania kryzysowego i jego działaniu w praktyce mówić będą m.in.:


dr Zygmunt Łukaszczyk - Wojewoda Śląski;
insp. Roman Rabsztyn - Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji;
st. bryg. dr inż. Marek Chmiel - Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie;
płk mgr inż.  Krzysztof Radwan - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach;
dr n. med. Mariusz Nowak - Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich;
Ewa Świercz-Dydak - Prokurator Okręgowy w Częstochowie;
płk dr inż. Sławomir Olearczyk - Szef Oddziału Koordynacji i Nadzoru Przygotowań Obronnych w Departamencie Strategii i Planowania Obronnego MON;
Roman Łój - Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego SA;
Paweł Wojda - Dyrektor Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice;
Wojciech Płoszczonka - Dyrektor Pionu Systemów Dowodzenia WASKO S.A;
Mirosław Bagiński (Wiceprezes ds. Technicznych) i Adam Nowak (Dyrektor Techniczny) - Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A;
Jerzy Siodłak - Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR;
red. Przemysław Adamski - Telewizja Polska SA Oddział Katowice;
ks. kpt. dr Grzegorz Golec - Proboszcz Parafii Wojskowej św. Kazimierza Królewicza w Katowicach.

Udział w konferencji jest bezpłatny!

Szczegóły i program:

 

www.wsb.edu.pl/wspoldzialnie

Współorganizatorami konferencji są: Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach oraz Stowarzyszenie Ruch Wspólnot Obronnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Śląski oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Patronat medialny: TVP SA Oddział Katowice, portal polskazbrojna.pl, magazyn Ochroniarz oraz miesięcznik Europerspektywy.

 
 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy