Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wycieczki

Artykuły

Słuchacze UTW zwiedzali Budapeszt!

Seniorzy - studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku WSB  od 19 do 21 maja 2017 r.  spędzili niezapomiane chwile w stolicy Wegier. W programie były liczne atrakcje i niespodzianki.

czytaj więcej o Słuchacze UTW zwiedzali Budapeszt!

Niedziela Palmowa w Imbramowicach!

9 kwietnia zgodnie z tradycją panującą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku                   w Wyższej Szkole Biznesu Słuchacze wspólnie obchodzili Niedzielę Palmową, tym razem   w Imbramowicach.

czytaj więcej o Niedziela Palmowa w Imbramowicach!

Słuchacze UTW zwiedzali Bielsko i nie tylko!

17 marca 2017 r. grupa seniorów UTW z Dąbrowy Górniczej udała się na wycieczkę do Bielska i Bystrej. Poniżej krótka relacja z wyjazdu i galeria zdjęć. Zapraszamy!

czytaj więcej o Słuchacze UTW zwiedzali Bielsko i nie tylko!

Słuchacze UTW zwiedzili sosnowiecką cerkiew

3 lutego 2017 r. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w wycieczce do Sosnowca, gdzie dzięki uprzejmości księdza Dziewiatowskiego zwiedzili tamtejszą zabytkową cerkiew.

czytaj więcej o Słuchacze UTW zwiedzili sosnowiecką cerkiew

I Jurajski Rajd UTW - FOTOGALERIA

Piękna pogoda, pozytywne nastawienie, wysiłek fizyczny i świetna zabawa...to wszystko przeżyli uczestnicy I Jurajskiego Rajdu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rajd odbył się w dniu 7 czerwca 2014 r. dzięki zaangażowaniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego (PTTK) oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Inicjatorem i pomysłodawczynią Rajdu była Pani Lidia Musiał - słuchaczka naszego UTW. II Jurajski Rajd już na jesieni.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Ostrawa, Plac Masaryka, Ratusz...galeria wycieczki

Ostrawa trzecie, co do wielkości miasto Republiki Czeskiej, miasto zabytków, techniki, sztuki i przemysłu, gdzie historia przeplata się z codziennością, miasto zwane „Czarną Ostrawą”, ze względu na wydobywanie węgla kamiennego. Ratusz ostrawski jest największy w republice, a jego wieża widokowa jest najwyższą wieżą ratuszową w całym kraju …10 maja 2014 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili te fascynujące miejsca. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Praga pełna wrażeń i słońca

W dniach 25-27.05.2014 r. słuchacze naszego uniwersytetu wzięli udział w wycieczce do malowniczej Pragi. Miasto ujęło naszych podróżników nie tylko piękną pogodą, ale przede wszystkim swoim charakterem. Z jednej strony Praga to nowoczesne, tętniące  życiem miasto, z drugiej strony zachwyca starannie odrestaurowana starówka, zapierający dech w piersiach zielony krajobraz, piękne wzgórza widokowe. Koszt wycieczki wynosił 440 zł ale wrażenia jakie po niej pozostały są bezcenne.

Przedświąteczna magia Krakowa !!!

Fabryka czekolady

                                                                                                                                                                                                  

Zwiedzanie Podziemia Rynku Krakowskiego, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Kościoła Mariackiego, czy zwiedzanie sukiennic, to jedne z wielu  atrakcji, jakie mogli zobaczyć 07 grudnia 2013r. seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Górniczej. Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Podziemia Sukiennic, gdzie można było zobaczyć m.in: relikty spalonej osady, główne towary eksportowe, średniowieczne bruki hali sukiennic, rekonstrukcje warsztatów rzemieślniczych z XII w., cmentarz XI w., historiografie miasta Krakowa, rekonstrukcję kramu kupca średnkowiecznego, czy kramy Bolesławowe XIII w.

Ze względu na świąteczny okres zwiedzania Krakowa seniorzy mogli również zobaczyć Jarmark Adwentowy, ukazujący scenę Bożego Narodzenia. W trakcie zwiedzania obiad dwudaniowy w restauracji w centrum Krakowa. 

czytaj więcej o Przedświąteczna magia Krakowa !!!

Panorama Racławicka - Wrocław

Wrocław

                                                                                                                                                                                            

W sobotę 23 listopada 2013r. ponad 70 seniorów wzięło udział w wycieczce po Panoramie  Racławickiej we Wrocławiu, jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt XIX-wiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło, o wymiarach 15 x 114 m, dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, kręte, zaciemnione podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

Podczas wycieczki seniorzy mogli  zwiedzić zabytkowe centrum Wrocławia – Wyspę Piaskową, Ostrów Tumski, Katedrę, Stare Miasto - szlak krasnali. Po zwiedzaniu  wszyscy przeszliśmy na obiad, następnie zwiedziliśmy zachwycającą Panoramę Racławicką


czytaj więcej o Panorama Racławicka - Wrocław

Szlakiem malowniczych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Bobolice

                                                                                                                                                                                           

W dniu 22 czerwca 2013 grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Górniczej oraz Czeladzi udała się na wycieczkę szlakiem malowniczych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym przystaniem było zwiedzenie Zamku typu nizinnego w Siewierzu, następnie przejazd do Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Patronki Rodzin, źródła miłości. Przejazd do Złotego Potoku. Przejście piesze do Bramy Twardowskiego, następnie do źródeł Zygmunta i Elżbiety, czyli początek rzeki Wiercicy (teren przyszłego Parku Narodowego).  Przejazd do Mirowa (ruiny zamku), gdzie uduchowieni i troszkę zmęczeni z przyjemnością zatrzymaliśmy się na herbatę, by zregenerować siły na  piesze przejście grzędą jurajską do Bobolic (odbudowany zamek średniowieczny, po ponad 12 latach rekonstrukcji królewski Zamek powrócił do stanu swojej dawnej świetności ).  Dzisiaj jest jedną z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.    

czytaj więcej o Szlakiem malowniczych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Wycieczka do Pszczyny 08 czerwca 2013 r.

UTW w Pszczynie

                                                                                                                                                                                            

Pszczyna nie bez powodu zaliczana jest do najpiękniejszych miast południowej Polski . To niezwykłe miasto urzeka swoją malowniczą scenerią, niepowtarzalną atmosferą i bogatą historią, sięgającą początków Polski Piastów. Dnia 08 czerwca 2013 r. seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Górniczej oraz Czeladzi mieli przyjemność zobaczyć Zagrodę Żubrów, w której obserwować można było zachowania i zwyczaje króla puszczy, a także muflonów, danieli, jeleni oraz saren. Zwiedzanie Pałac u Pszczyńskiego Hochbergów, który należy do nielicznych, najcenniejszych muzeuów-rezydencji, które zachowały historyczne wyposażenie, prezentując autentyczną w nastroju i umeblowaniu rezydencje arystokratyczną, a także poznanie historii księżnej Daisy. Po zwiedzaniu, seniorzy mieli czas na wytchnienie na Rynku Pszczyńskim, a następnie przejechali do Goczałkowic Zdroju. Największą atrakcją dla seniorów było niewątpliwie zwiedzanie pokazowych ogrodów Gospodarstwa Szkółkarskiego państwa Kapias.

czytaj więcej o Wycieczka do Pszczyny 08 czerwca 2013 r.

Wycieczka do Pałacu Dietla

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

W ramach bezpłatnych spotkań dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Górniczej, na temat "Zagłębia Dąbrowskiego" prowadzonych przez mgr Anne Wierzbicką, 19 stycznia 2013 r.  zaprosiliśmy seniorów na  zwiedzanie  Pałacu Henryka Dietla w Sosnowcu. Tuż przed godziną 10 wszyscy uczestnicy spotkali się na dawnej ulicy Dietla w Sosnowcu. W kilku słowach zostali zapoznani z sylwetką sławnego sosnowieckiego przemysłowca- z jego pochodzeniem, wykształceniem, działalnością społeczną. W pierwszej kolejności uczestnicy skupili uwagę na dawnych obiektach przemysłowych tj., przędzalnie i dom dyrekcyjny (dziś komisariat policji). Ponadto mieli możliwość obejrzenia archiwalnych zdjęć obiektów sprzed ponad 100 lat.

czytaj więcej o Wycieczka do Pałacu Dietla

Czeladź- najstarsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego

czeladz11 maja 2012 roku odbyła się kolejna regionalna wycieczka. Tym razem grupa seniorów zwiedziała Czeladź uznawaną za najstarsze miasto w Zagłębiu Dąbrowskim. Podczas spotkania seniorzy zostali zapoznani z historią i legendą miasta od czasów najdawniejszych do współczesności. Podczas spaceru po czeladzkim rynku uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z jego historią, urbanistycznym układem ulic z XIII wieku, najstarszymi kamienicami oraz nieistniejącym ratuszem. Seniorzy udali się do żydowskich miejsc pamięci tj., do miejsca,w którym przed wojną znajdowała sie synagoga. Następnie uczestynicy podziwiali zachowane mury miejskie z XIII wieku spełniające niegdyś funkcje obronne i wysłuchali historii o czeladzkiej czarownicy Katarzynie Włodyczkowej.

czytaj więcej o Czeladź- najstarsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego

Bezpłatna wycieczka regionalna "Tajemnice Zagórza"

26 kwietnia 2012 r. odbyła się wycieczka regionalna do najstarszej sosnowieckiej dzielnicy – Zagórze. W wycieczce wzięli udział seniorzy uczęszczający na wykłady z cyklu „Tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego”, prowadzone przez mgr Annę Wierzbicką. Podczas wycieczki zwiedziliśmy m.in. wnętrze Kościoła św. Joachima, plac kościelny z kalwarią, wnętrze Kaplicy Matki Boskiej AK, średniowieczny gródek rycerski, miejsce prowadzenia wykopalisk archeologicznych, dworek rodziny Wrzosków, Mieroszewskich i Marplata, groty skalne w parku. Serdecznie dziękujemy Panu Arturowi Ptasińskiemu za poświęcony nam czas i piękne oprowadzenie po najciekawszych miejscach Zagórza.

 

czytaj więcej o Bezpłatna wycieczka regionalna "Tajemnice Zagórza"

Strona: Strona 1 | Strona 2 |


 

Nasi partnerzy