Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

XIII Festiwal Nauki - piąty dzień

Piąty dzień XIII Festiwalu Nauki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej upłynął pod znakiem współczesnych wyzwań i zagrożeń społecznych oraz tematyki bezpieczeństwa.

Program dnia rozpoczął wykład pt. "Dżihad 2.0. Jak terroryści działają w Internecie?", który poprowadziła dr Paulina Polko - politolog i socjolog, Kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Spotkanie z młodzieżą wokół aktualnych zagadnień społecznych pt. "Osamotnieni – Zagubieni - Niekochani czyli dlaczego tak trudno nam się dzisiaj ze sobą porozumieć" oraz "Jak budować relacje z innymi" prowadziła prof. nadzw. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych, specjalistka w zakresie pedagogiki rodziny, pedagogiki szkoły i pedagogiki ogólnej.

 

Dla miłośników tematyki kosmicznej prof. dr hab. med. Krzysztof Klukowski, specjalista medycyny lotniczej, medycyny sportowej oraz rehabilitacji  medycznej wygłosił wykład "Jak zostać astronautą? Blaski i cienie wylotu w Kosmos". Z kolei amatorzy królowej nauk mieli okazję uczestniczyć w warsztatcie "Czy istnieje pierwiastek z liczby ujemnej? - liczby zespolone", prowadzonym przez dr Małgorzata Pałys, wykładowcę w Katedrze Matematyki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. 

 

 

Kolejnym punktem była ekspercka  debata o bezpieczeństwie pt. "Wojna a pokój. Co nam współcześnie zagraża?"

W gronie panelistów znaleźli się:

 

prof. zw. dr hab. Andrzej Misiuk

 

Profesor zwyczajny w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim pełniący jednocześnie funkcję kierownika Katedry Nauk o Bezpieczeństwie ww. Uczelni. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są dzieje instytucji policyjnych i służb specjalnych w Polsce. Zainicjował i przez wiele lat kontynuował badania naukowe dotyczące przedwojennej policji.

 

dr Paulina Polko

Politolog i socjolog. Kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.Pracowała, jako dziennikarka m.in. w Życiu i wydawnictwie Axel Springer Polska oraz jako analityk, współautorka, wraz z Romanem Polko, książki RozGROMić konkurencję.

 

prof. nadzw. dr hab. Robert Socha

Profesor w Katedrze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym z siedzibą w Wydziale Zamiejscowym WSB w Cieszynie.

 

 

prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik

Prorektor ds. nauki, Kierownik Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, po Dyrektora Biblioteki Akademickiej WSB, Chorzowianin Roku 2006, specjalista w zakresie bezpieczeństwa narodowego, publicznego, edukacji na rzecz bezpieczeństwa, zachowań ryzykownych i problemowych.

 

 

prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Załęski

Doktor nauk wojskowych, profesor w Katedrze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Autor wielu prac i artykułów z dziedziny obronności, bezpieczeństwa państwa oraz użycia sił powietrznych w operacjach. Posiada bogate doświadczenie zawodowe wynikające ze służby na wielu stanowiskach służbowych w siłach zbrojnych. Od 2010 roku, po zakończeniu służby wojskowej, pracuje w szkolnictwie

 

 

Dyskusję moderował:

prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadkowski

Profesor w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, funkcjonariusz Straży Granicznej zajmujący się naukowo i zawodowo ochroną lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji oraz kulturą arabsko – islamską, w szczególności zagadnieniami fundamentalizmu i ekstremizmu religijnego. Autor wielu publikacji specjalistycznych powstałych na bazie doświadczeń z wyjazdów studyjnych m.in. Syria, Jordania, Jemen, Liban, Maroko, Izrael, Stany Zjednoczone.

 

 

 /asz, 24.03.2017/

 

 

XIII Festiwal Nauki – zadania finansowane w ramach umowy 847/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy