Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

12. Festiwal Nauki w WSB rozpoczęty

O funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, zdrowym odżywianiu, nowoczesnych metodach leczenia, a nawet filozoficznym i kulturowym aspekcie naszego ciała. Pierwszy dzień 12. Festiwalu Nauki w Wyższej Szkle Biznesu w Dąbrowie Górniczej upłynął pod znakiem zdrowia.

Organizm, jako układ ściśle współpracujących ze sobą narządów, przypomina działającą fabrykę. Uczestnicy poniedziałkowych wykładów poznali sposoby na prawidłowe jej funkcjonowanie. Podczas pierwszego spotkania dr n. fiz. hab. n. med. Armand Cholewka, wykładowca WSB oraz adiunkt w Zakładzie Fizyki Medycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, omówił możliwości, jakie daje nam nowoczesna technologia medyczna w aspekcie wykorzystania „części zamiennych” dla niektórych narządów.

 

Ważnym tematem pierwszego dnia Festiwalu były również innowacyjne metody  stosowane w leczeniu schorzeń neurologicznych i ortopedycznych. Uczestnicy warsztatów, prowadzonych przez Panią Maritę Pelczarską, fizjoterapeutkę z BTL Industries Limited, poznali zasady działania wirtualnej rehabilitacji i zastosowanie inteligentnej rękawicy RAPAEL, skutecznie przywracającej funkcję chorej ręki. Z kolei o zastosowaniu osocza bogatopłytkowego w leczeniu urazów ścięgien i wiązadeł oraz problemów mięśniowych i chrzęstnych mówił prof. AWF dr hab. Krzysztof Ficek.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty związane z tematyką zdrowego odżywiania, szczególnie wykład dla dzieci, przygotowany przez Panią Izabelę Kozieł-Kokosińską, dietetyka Centrum Dietetycznego Naturhouse w Dąbrowie Górniczej. Dla starszych słuchaczy organizatorzy przygotowali zajęcia na temat diety wzmacniającej odporność, prowadzone przez Panią Katarzynę Fybich, dietetyka klinicznego i sportowego, doktorantkę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a także analizy bioimpedancji elektrycznej, czyli powszechnej, wiarygodnej, nieinwazyjny, bezpiecznej i skutecznej metody badania składu ciała, wykorzystywanej przy diagnozowaniu pacjentów z chorobami metabolicznymi, które poprowadziła dr Dominika Stygar, fizjolog, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Fizjologii ŚUM.

 

O zagrożeniach zatruciem dwutlenkiem węgla oraz działalności najnowocześniejszej placówki w Polsce, zajmującej się leczeniem oparzeń, mówił podczas swojego wykładu dr Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

 

Uczestnicy pierwszego dnia Festiwalu poznali również nowatorską metodę uwalniania napięć i traumy – TRE, która jest odpowiedzią na współczesną plagę stresu. Podczas zajęć z Panią Anną Juszczyk, psychoterapeutką metody Gestalt, TRE Provider - Poziom II oraz NLP, certyfikowanym Trenerem Rozwoju Osobistego, słuchacze doświadczyli osobiście metody TRE, której celem jest przywrócenie ciała do naturalnej równowagi i harmonii poprzez sztucznie wywołanie psychogennych drżeń ciała o silnie terapeutycznych właściwościach.

 

W metaforyczny świat ludzkiego organizmu przeniosła uczestników wykładu „O ciałopisaniu w twórczości jako »wstydliwej chorobie« kobiet. Problem »metaforycznego odblokowania ciała i uwalniania zasznurowanej mowy«” prof. dr hab. Monika Jaworska-Witkowska, pedagog kultury i filozof edukacji, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Filologicznych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Prowadząca przedstawiła ludzkie ciało, jako medium przeżyć, olśnień, odkryć i przebudzeń, które ukazujemy poprzez warstwę słowną języka.

 

Natomiast dla sportowców oraz osób dbających o sprawność fizyczną Pan Maciej Sadowski, kierownik Studium Kultury Fizycznej WSB, przygotował warsztaty z gry w crossmintona.

 

Każdy z siedmiu dni 12. Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej odbędzie się pod innym hasłem. Kolejne tematy to bezpieczeństwo, pieniądze, technologia, świat, miłość oraz impresje. W sumie zaplanowano ponad 80 spotkań z przedstawicielami świata nauki, sztuki, muzyki i sportu.

12. Festiwal Nauki organizowany jest przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Wstęp na wykłady i warsztaty jest bezpłatny. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.wsb.edu.pl/festiwalnauki

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy