Obszary tematyczne:
• Sztuczna Inteligencja
• Green Economy
• Komunikacja Międzykulturowa
• Biznes Przyszłości
• Transport, Elektromobilność i Logistyka Przyszłości
18. Festiwal Nauki
dr inż. Karol Jędrasiak - wykładowca Akademii WSB, dydaktyk i menadżer
VR to nie tylko gry. Przykłady zastosowania technologii VR w edukacji oraz doradztwie zawodowym
18. Festiwal Nauki
prof. ALK dr hab. Aleksandra Przegalińska - doktorka habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu
Czy sztuczna inteligencja pozwoli nam odpowiedzieć na najważniejsze cywilizacyjne wyzwania?
18. Festiwal Nauki
Gen. Dr Roman Polko - Generał dywizji Wojska Polskiego, oficer dyplomowany wojsk powietrznodesantowych i sił specjalnych, doktor nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją
Wykład - Bezpiecznie już było: Wojna na Ukrainie i nowy porządek świata
18. Festiwal Nauki
Crazy Nauka - Aleksandra i Piotr Stanisławscy - blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi i radiowcy z powołania
Osobisty ślad wodny - jak go minimalizować?
18. Festiwal Nauki
Marcin Meller - historyk z wykształcenia, dziennikarz i autor książek
Literatura bez granic - spotkanie autorskie
18. Festiwal Nauki
Marcin Dworak - pełnomocnik Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ds. Nowej Mobilności, absolwent MBA w Akademii WSB
Zeroemisyjny transport publiczny - elektromobilność i wodór
18. Festiwal Nauki
Dr Sabina Ratajczak - psycholog, prorektor ds. rozwoju, dyrektor Centrum jakości i innowacji Akademii WSB
Debata - Czy sztuczna inteligencja uczyni świat lepszym?
18. Festiwal Nauki
Przemysław Białkowski - dziennikarz, menedżer, wykładowca akademicki, autor podcastu ekologicznego
Czy ekologia jest modna a moda ekologiczna?
18. Festiwal Nauki
Dr Rafał Rębilas - Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą. Ekonomista, specjalista w zakresie produktów rynku finansowego, praktyk
Debata - Czy pieniądz przyszłości przestanie szeleścić?
21 MARCA, 09:00 - 10:00, Akademia WSB, Audytorium D
Lider jutra - gdy regułą jest brak reguł
Obszary omawiane podczas wykładu:
Jak być skutecznym liderem w dobie ciągłych zmian?
Jakiej zmiany wymaga od liderów nowa rzeczywistość biznesowa?
Jak pogodzić dotychczasowe doświadczenie z wyzwaniami jutra?
Jak rozwinąć własną koncentrację i świadomość?
Od czego zależy osiąganie pożądanych rezultatów w organizacji?
Jak zintegrować doświadczenia dojrzałych pracowników i sprostać wyzwaniom nowych generacji?
Rejestracja zakończona
dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB
Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB, doktor nauk technicznych, ekspert w zakresie systemów jakości, zarządzania projektami innowacyjnymi, systemów zintegrowanych. Wieloletni manager na poziomie Executive w Orange S.A. Posiada bogate doświadczenie korporacyjne zdobyte w międzynarodowych firmach usługowych, był zatrudniony na kluczowych stanowiskach menedżerskich związanych z zarządzaniem jakością i procesami, marketingiem, zarządzaniem projektami oraz obsługą klienta. Przewodniczący Rady Ekspertów w Akademii WSB oraz Wiceprezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa oddział w Dąbrowie Górniczej, Wiceprzewodniczący Komisji ds. Innowacyjności, Konkurencyjności i Współpracy Nauki z Biznesem działającej przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Wiceprezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan.
Jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie i pracę?
WYKŁAD ON-LINE
Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na nasze życie. Może pomagać ludziom ulepszając opiekę zdrowotną, sprawiając, że urządzenia i inne systemy będą bezpieczniejsze, a produkty i usługi bardziej dostosowane do potrzeb użytkowników, trwalsze i tańsze. Nie należy również zapominać, że rosnące uzależnienie od systemów sztucznej inteligencji niesie ze sobą również potencjalne zagrożenia.
Dyrektor Instytutu Badań nad Sztuczną Inteligencją Akademii WSB, Adiunkt na Wydziale Zarządzania w Akademii WSB. Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny za inwestycje, innowacje oraz obszar badawczo-rozwojowy. Doktor nauk prawnych. Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Sektorowej Rady ds. Kompetencji Przemysłu Chemicznego przy PARP. Przewodniczący Rady Łukasiewicz - Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz członek Kolegium Doradczego przy Prezesie Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Debata - sztuczna inteligencja uczyni świat lepszym?
Debata ON-LINE
Pojawienie się sztucznej inteligencji jest kolejnym przełomem w historii rozwoju człowieka i zwiastunem ery cyfrowej. I choć nowoczesne technologie stały się codziennością wciąż wielu z nas myśląc o sztucznej inteligencji ma albo apokaliptyczne wizje rodem z filmów science fiction albo przekonanie, że sztuczna inteligencja rozwiąże problemy, z którymi sami nie umiemy się uporać. Prawda jak zwykle leży po środku. Czy roboty zabiorą nam pracę, czy można kontrolować AI czy raczej to sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem? To tylko kilka pytań chętnie powtarzanych przez media? Tymczasem pojawienie się AI rodzi wiele innych, równie ważnych pytań, natury etycznej, prawnej, społecznej a nawet metafizycznej – zadamy je naszym gościom.
Prawniczka, specjalistka ds. polityk publicznych Unii Europejskiej w obszarze praw człowieka i nowych technologii w Fundacji Panoptykon, założonej w 2009 r. organizacji broniącej praw człowieka w cyfrowym świecie. Koordynatorka działań rzeczniczych Fundacji w temacie sztucznej inteligencji. W 2019/20 r. stypendystka Fundacji Mozilli w programie EU Tech Policy Fellow.
Współtwórca i dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites – pierwszego w Polsce ośrodka orędującego za odpowiedzialnym rozwojem innowacji. Członek Grupy Roboczej ds. AI w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie koordynuje pracę zespołu zajmującego się zasadami projektowania AI zgodnie z wartościami (podejście Ethics by Design). Był redaktorem pierwszego polskiego niekomercyjnego portalu poświęconego AI utworzonego przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – sztucznainteligencja.org.pl. Autor wielu artykułów na temat etyki sztucznej inteligencji i technologii cyfrowych. Przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów z krajowymi i zagranicznymi ekspertami w dziedzinie inżynierii IT, filozofii technologii i prawa. Pracował w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW oraz w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym. Zwolennik współpracy inżynierów i humanistów.
Head of People & Culture w Kyp.ai. Do HR trafił przypadkowo i miał nadzieję, że szybko z niego ucieknie. Został. I nigdzie się już nie wybiera. Przez prawie 18 lat zdobywał doświadczenie w różnych obszarach HR, na rolach lokalnych oraz globalnych jako expat. Haerowe szlify zdobywał również na kursach w Insead, London Business School czy IMD. Pracę doktorską z zarządzania na temat rozwoju przywództwa w duchu evidence-based obronił z wyróżnieniem na portugalskim ISCTE. Pasjonat rozwoju, sztucznej inteligencji i future of work. Prowokuje i lubi być prowokowany. Niewyparzony język. Podobno zyskuje przy bliższym poznaniu.
Założyciel i redaktor naczelny Spider’s Web (spidersweb.pl) - największego serwisu technologicznego w Polsce, odwiedzanego przez ponad 6 mln ludzi miesięcznie. Twórca Grupy Spider’s Web, do której obok Spider’s Web należą: Rozrywka.blog, Autoblog.pl, Bizblog.pl, Beprawnik.pl, Magazyn Spider's Web+. Grupa Spider’s Web łącznie dociera do ponad 7 mln osób miesięcznie, zatrudnia ponad 60 osób. Ekspert telewizyjny: ponad 200 występów w TVN24 oraz TVN, TVP oraz Polsat
21 MARCA, 11.00 – 12.00, Akademia WSB, Audytorium Maximum
Technika, która zrewolucjonizuje świat – sztuczna inteligencja
Odkrycie i rozwój sztucznej inteligencji nada zupełnie nowy kształt przyszłości. Inaczej będziemy wykonywać pracę, inaczej się uczyć, inaczej bawić i inaczej wypoczywać. Dlatego warto się dowiedzieć, czym owa sztuczna inteligencja dzisiaj jest i czym zapewne będzie. Taką popularną, ale ścisłą naukowo porcję wiedzy, przekaże zapowiadany referat.
Rejestracja zakończona
prof. Ryszard Tadeusiewicz
Absolwent Wydziału Elektrycznego AGH (1971), doktorat (1975), habilitacja (1980) i tytuł profesorski (1986) też na tym wydziale. Trzykrotnie wybrany na stanowisko rektora AGH (1989 – 2005), członek PAN i PAU a także kilku europejskich akademii nauk. Trzykrotnie wybrany Prezesem Krakowskiego Oddziału PAN. Doktor Honoris Causa 14 uczelni krajowych i zagranicznych. Członek-założyciel i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, członek-założyciel i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji.
Zajmował się głównie problematyką sztucznej inteligencji, a zwłaszcza sieci neuronowych.
Napisał 113 książek i ponad 2 tys. artykułów naukowych.
21 MARCA, 12.00 – 13.30, Akademia WSB, Audytorium Maximum
Inżynieria Biomedyczna - czyli jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom?
Wykład będzie poświęcony wykorzystaniu sztucznej inteligencji, analizie big data oraz wizualizacji i modelowaniu 3D w medycynie. Globalne trendy związane ze starzejącym się społeczeństwem, deficytem personelu medycznego, pandemią oraz przyspieszeniem digitalizacji i rozwoju cyfrowej medycyny powodują, że sztuczna inteligencja i analiza dużych zbiorów danych nabiera szczególnego znaczenia w medycynie.
Rejestracja zakończona
Krzysztof Mędrala
Swoją karierę zawodową rozwijał w obszarach zarządzania przedsiębiorstwem, finansów, sprzedaży, technologii, rozwoju i restrukturyzacji firm. Uczestniczył w kilkunastu transakcjach M&A, zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedających. Posiada bogate doświadczenie międzynarodowe, pracując m.in. w Rumunii i na Ukrainie.
Prowadził projekty związane z tworzeniem i zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi Venture Capital i Private Equity.
Od 2019 roku CEO MedApp, spółki z branży MedTech, działającej w obszarze medycyny cyfrowej, oferującej technologie wspierające diagnostykę obrazową oraz medycynę cyfrową nowej generacji.
Były Prezes Zarządu Origin TFI S.A., Wiceprezes Zarządu Money Makers TFI S.A. (obecnie Alior TFI S.A.), Country Manager w Getin Holding Romania, Wiceprezes Zarządu Casus Finanse S.A., Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń oraz Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. Krzysztof był również Dyrektorem Zarządzającym Alfa Bank w Kijowie, Wiceprezesem Zarządu Euro Bank S.A. oraz Dyrektorem Pionu Sprzedaży i Marketingu HSBC Bank Polska S.A.
Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie z tytułem magistra inżyniera oraz studia podyplomowe w zakresie Rachunkowości i Finansów w Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości.
Modern technology undeniably contributes to a better quality of life. Yet, although its usefulness is not disputed, its use may raise many questions. This presentation will tackle some of the ethical issues relating to technology.
He holds a Ph.D in philosophy. He's specialised in social and political philosophical and ethics. His reserach interests are among others: cosmopolitanism, identity, human rights, and democracy. Dr. Gueye is a lecturer at the University of Liechtenstein.
Sztuczna intelignecja, a rynek dronowy. Czy pilot ma jeszcze swojego drona, a może to już dron ma swojego pilota?
Dzięki bardzo szerokiemu zastosowaniu dzisiejszych bezzałogowców, coraz więcej firm i instytucji kieruje się właśnie w stronę dronów. Trendy te bardzo silnie wpływają na rozwój branży, co z kolei przekłada się na coraz większe zaawansowanie tych konstrukcji. W przypadku dronów bardzo często mówi się, że ogranicza nas tylko wyobraźnia i dalsze skoki technologiczne są tylko kwestia czasu.
Najważniejsze pytanie to, czy dzisiejsze drony to już ta „sztuczna inteligencja”, czy w dalszym ciągu to tylko maszyna zaprogramowana na realizację konkretnego celu?
Rejestracja zakończona
Michał Matela
Pasjonat bezzałogowych statków powietrznych i nowych technologii. Instruktor dronowy z wieloletnim stażem, zarówno w szkoleniu nowych pilotów jak i przyszłych instruktorów. Realizował szkolenia m.in. dla Policji, Straży Pożarnej, PKN ORLEN, PZU, GDDKiA czy Kancelarii Prezydenta RP. Doświadczenie dronowe zdobywał podczas realizacji wielu projektów geodezyjnych, energetycznych oraz smogowych. Doradza i konsultuje wdrażanie BSP w firmach.
Public service media (PSM) are widely acknowledged as part of the variety of solutions to disinformation. On the other side PSM organizations are able to counter disinformation in different contexts. Public Service Media (PSM) in counteracting the widespread phenomenon of information disorder, calling for a joint action among relevant actors.
Many years of experience in the field of international and intercultural cooperation in various professional fields. Currently the Head of International Cooperation Department at Polish Radio join-stock company.
Warsztaty z robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków LEGO Mindstorms
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna MBP, ul. Kościuszki 25, Dąbrowa Górnicza Dla dzieci w wieku 7-12 lat Zapisy pod nr tel. 32 639 03 01
Podczas zajęć dzieci poznają tajniki najnowszych technologii, programowania oraz dowiedzą się jak sprawić, żeby ich budowle ożyły.
Michał Rerak
Pracownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Autor publikacji z zakresu ferroelektrycznych ceramik o strukturach pseudoperowskitowej i Aurivilliusa. Uzyskał grant będąc jednym z koordynatorów i wykonawców projektu Inkubator innowacyjności+ o temacie „Odzyskiwanie energii wibracji z aplikacji chodnikowych i drogowych”. Doktorant na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Inżynieria Materiałowa. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.