25 marca 2015

Artykuły

Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast - INAUGURACJA XI FESTIWALU NAUKI -Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś

Godz. 10.00-11.00

Miejsce: Audytorium Maximum WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


 

W jaki sposób można wykorzystać przestrzeń podziemną naszych miast? Konstruując różnego typu budowle podziemne: tunele (kolejowe, drogowe, metro), garaże, składowiska odpadów, parkingi podziemne, przewody infrastruktury sieciowej, przejścia dla pieszych, itp.  Tematem wykładu będzie problematyka budowy podziemnej infrastruktury sieciowej i komunikacyjnej miast. Słuchacze zapoznają się z tematyką rozbudowy i modernizacji miast poprzez wykorzystanie ich przestrzeni podziemnej. Podczas wykładu omówione zostaną również aspekty techniczne, ekologiczne oraz ekonomiczne związane z koniecznością dostosowania podziemnej infrastruktury polskich miast do wymogów cywilizacyjnych. Przedstawiony zostanie również stan budownictwa podziemnego w Polsce i perspektywy jego rozwoju.

czytaj więcej o Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast - INAUGURACJA XI FESTIWALU NAUKI -Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś

Dokąd zmierza współczesny świat? - debata - Jacek Żakowski, Prof. dr hab. Zbyszko Melosik, Prof. dr hab. Andrzej Radziewicz-Winnicki, prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański

Godz. 12.00-14.00

Miejsce: Audytorium Maximum WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


 

Dokąd zmierza współczesny świat?

Żyjemy w okresie potężnych wyzwań i problemów narodowych, regionalnych i globalnych, w okresie tworzenia się nowych wzorców zachowań i wygórowanych wymagań współczesnego świata. Atrybutami stał się zakres posiadanej władzy, zawód, wysokość dochodów, położenie społeczne oraz bycie konkurencyjnym w różnych dziedzinach. Kto nie nadąża, nie może czerpać korzyści z procesów globalizacji. Te wyzwania i zadania oraz ogrom informacji prowadzą do ,,zmęczenia” ludzi i powstania poczucia niepewności i zagrożenia. Jak kształtować się będzie przyszłość rozwoju ludzkości, jakie będą chciane i niechciane skutki podejmowanych obecnie i w najbliższej przyszłości działań? Dokąd zmierza współczesny świat?

czytaj więcej o Dokąd zmierza współczesny świat? - debata - Jacek Żakowski, Prof. dr hab. Zbyszko Melosik, Prof. dr hab. Andrzej Radziewicz-Winnicki, prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański

Krzyżówkowe podchody - Jolanta Wróbel

Godz. 12.00 – 13.30

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 262 49 14; dziecieca@biblioteka-dg.pl

 

Krzyżówkowe podchody

Jeśli lubisz rozwiązywać krzyżówki a do tego zabaw w podchody nie jest ci obca – zapraszamy na warsztat. Przed uczestnikami zajęć zostanie postawione zadanie wypełnienia i odgadnięcia hasła krzyżówki. Do osiągnięcia tego celu potrzebne będą wskazówki rozmieszczone w budynku Biblioteki Głównej. Będzie to świetna zabawa połączona z nauką w zakresie poszukiwania informacji ukrytych w książkach, katalogu, Internecie, w prasie itp.

 

 

czytaj więcej o Krzyżówkowe podchody - Jolanta Wróbel

25 lat samorządu terytorialnego - Prof. Jerzy Stępień

Godz. 14.30-15.30

Miejsce: WSB, sala 228

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


 

25 lat samorządu terytorialnego

"Ta reforma była robiona tutaj w Senacie, wcześniej dyskutowana w gronie specjalistów. Szybko weszła w życie. To był czas przyspieszenia działań w Polsce". Czy marszałek Borusewicz ma słuszność? Czy faktycznie były to działania szybkie? Podczas wykładu słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z procesem, którego wynikiem jest odbudowa samorządności w Polsce.  Wykładowca przybliży  historię zmian ustrojowych, które były wynikiem konfrontacji Senatu z ówczesną władzą przy Okrągłym Stole. Słuchacze dowiedzą się również, iż pierwsze koncepcje odbudowy samorządności kształtowały się już na dziesięć lat przed wydarzeniami Okrągłego Stołu oraz, że to właśnie wiara w siłę społeczeństwa doprowadziła do obalenia komunizmu w Polsce. Prowadzący będzie starał się ponadto odpowiedzieć na pytanie: czym w zmieniających się uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych ma być nowoczesny samorząd terytorialny?

czytaj więcej o 25 lat samorządu terytorialnego - Prof. Jerzy Stępień

Projekcja filmowa Kosmos - Słońce sekrety naszej gwiazdy - Dariusz W. Nelle

Godz. 14.30 – 15.15

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


Projekcja filmowa  Kosmos - Słońce sekrety naszej gwiazdy

Nawet najmłodsze dziecko wie, że we Wszechświecie istnieją miliardy gwiazd. Jednak tylko jedna z nich dominuje na naszym firmamencie… Słońce. Rozmiarem przewyższające wszystkie planety naszego układu, w ruch wprawia wszystkie ciała niebieskie Układu Słonecznego. Słońce w każdej sekundzie generuje energię o sile porównywalnej z wybuchem miliarda bomb wodorowych. Dostarcza tym samym światło i ciepło niezbędne do funkcjonowania życia na Ziemi. Jakie zagrożenie dla Ziemi i człowieka może stanowić jego wzmożona aktywność? Nigdy wcześniej zbadanie jego tajemnic nie było tak istotne jak w dobie zmian klimatycznych zachodzących na naszej planecie.

czytaj więcej o Projekcja filmowa Kosmos - Słońce sekrety naszej gwiazdy - Dariusz W. Nelle

Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium - Dariusz W. Nelle

Godz. 15.30 – 16.30

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium

Kto z nas nie miał ochoty by zobaczyć słońce z bliska? Oto pojawia się ku temu okazja.  W czasie prezentacji będzie można obserwować tarczę Słoneczną za pomocą teleskopu słonecznego. Widzowie poznają również fizyczną budowę Słońca, dowiedzą się jakie zjawiska można zaobserwować na jego powierzchni. Prowadzący przedstawi także historię oraz proces ewolucji naszej gwiazdy.

czytaj więcej o Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium - Dariusz W. Nelle

Koncepcja powiatu metropolitalnego dla Górnego Śląska i Zagłębia - prof. zw. dr hab. Bogdan Dolnicki

Godz. 16.00 - 17.00

Miejsce: sala 228, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Koncepcja powiatu metropolitalnego dla Górnego Śląska i Zagłębia

Jak zaradzić nierównomiernemu rozwojowi sąsiadujących z sobą miast? Dlaczego jedne miasta mają większe finansowane, podczas gdy miasta o proporcjonalnym rozmiarze mogą o dofinansowaniu jedynie marzyć? Jedne gminy borykają się z bezrobociem o stopniu znacznie przewyższającym średnią krajową, a w innych brak ludzi do pracy? Jak temu zaradzić?

czytaj więcej o Koncepcja powiatu metropolitalnego dla Górnego Śląska i Zagłębia - prof. zw. dr hab. Bogdan Dolnicki

Filcowanie krok po kroku - warsztaty artystyczne dla dorosłych - Iwona Wilk, Anna Podsiedlik, Kinga Bielec

Godz. 16.00 - 18.30

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 262 54 61 (liczba miejsc ograniczona)

 

Filcowanie krok po kroku - warsztaty artystyczne dla dorosłych

Filcowanie (spilśnianie) to proces, podczas którego w z gręplowanej wełny polanej mydlaną wodą powstaje zbity i trwały materiał - filc. Wełna filcuje się dzięki naturalnym właściwościom włókien. Podczas filcowania włókna „wędrują” plącząc się między sobą. Zahaczają się, a poprzez łuskowatą budowę nie mogą się cofnąć i rozplątać. Rolowanie i uciskanie powoduje dalsze plątanie i ściąganie poszczególnych włókien w filc.

czytaj więcej o Filcowanie krok po kroku - warsztaty artystyczne dla dorosłych - Iwona Wilk, Anna Podsiedlik, Kinga Bielec

Szkło artystyczne – warsztaty dla dorosłych - Joanna Słoń

Godz. 16.00 - 18.30

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 262 54 61 (liczba miejsc ograniczona)

 

Szkło artystyczne – warsztaty dla dorosłych

Szkło artystyczne kształtuje się na gorąco z masy płynnej. W ramach rzemiosła, wyroby szklane dekoruje się m.in. emaliami i złoceniem, szlifowaniem, grawerowaniem, punktowaniem i rysowaniem diamentem. Można też trawić powierzchnię kwasem i matować piaskiem. Współcześnie w wytwarzaniu szkła artystycznego wykorzystuje się przede wszystkim możliwości, które oferuje sam materiał.

czytaj więcej o Szkło artystyczne – warsztaty dla dorosłych - Joanna Słoń

Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba - Dariusz W. Nelle

Godz. 17.35- 18.15

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba

Któż nie jest ciekawy jak wygląda niebo nad jego miastem? Nie chodzi jednak o atmosferę i jej składowe mezosferę czy stratosferę, a o wygląd wszechświata, tej jego części znajdującej się nad Dąbrową Górniczą. Podczas prezentacji widzowie będą mieli możliwość zobaczyć, które planety są dobrze widoczne na naszym nieboskłonie. Prowadzący zaprezentuje również jak wygląda przestrzeń kosmiczna nad naszym miastem tuż po nastaniu astronomicznej wiosny.

czytaj więcej o Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba - Dariusz W. Nelle

Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci - Dariusz W. Nelle

Godz. 18.15- 18.45

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci 

Dlaczego niebo zmienia swój kolor? Dlaczego wschodzący Księżyc i zachodzące Słońce nigdy nie są koło siebie? A dlaczego Księżyc i Słońce są tak duże gdy zachodzą i wschodzą? Jak jest różnica między meteorem a meteorytem? Czym jest spadająca gwiazda? Dlaczego gwiazdy mrugają?

Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi najmłodszym pasjonatom przestrzeni kosmicznej odpowie pan Dariusz W. Nelle, specjalista ds. astronomii.

czytaj więcej o Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci - Dariusz W. Nelle

Pokazy nieba - Dariusz W. Nelle

Godz. 18.45- 20.30

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Pokazy nieba

Czym jest niebo? Jak podzielona jest sfera niebieska? Ile konstelacji ma Układ Słoneczny?

Gdy już będzie dostatecznie ciemno uczestnicy pokazu będą mieli możliwość zapoznania się z najciekawszymi obiektami Układu Słonecznego, które zaobserwować można nad naszą częścią globu. Adepci astronomii poznają najpierw gwiazdozbiory wiosennego nieba wraz z ich najjaśniejszymi gwiazdami. Następnie uczestnicy zobaczą kilka pięknych choć słabo widocznych obiektów astronomicznych, takich jak gromady otwarte i kuliste gwiazd, mgławice planetarne oraz galaktyki.

czytaj więcej o Pokazy nieba - Dariusz W. Nelle 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji