Informacje

CV i LM w pigułce, Twoje kompendium wiedzy! 

 

Zarejestruj się i pobierz bezpłatnego ebooka

 
 
 
 
 
 

5 wskazówek, jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny stanowi obok życiorysu najważniejszy dokument aplikacyjny. Przybliża sylwetkę zawodową kandydata i pokazuje jego motywację do pracy. Podczas pisania listu należy skupić się m.in. na swoich sukcesach, umiejętnościach i korzyściach, jakie osiągnie wybrany pracodawca, zatrudniając właśnie nas.

Wskazówka 1: Nie kopiuj informacji zawartych w CV

Konieczność przygotowania listu motywacyjnego nie ma nic wspólnego z przepisywaniem informacji umieszczonych w życiorysie. Tego rodzaju dokument powinien wskazywać najważniejsze korzyści, jakie zyska firma po zatrudnieniu kandydata ubiegającego się o pracę.

Wskazówka 2: Przedstaw swoje osiągnięcia zawodowe

Doświadczenie i poprzednie stanowiska zostały opisane w CV. W liście motywacyjnym warto zatem skupić się na zaprezentowaniu istotnych sukcesów w karierze, np. przygotowaniu projektu, który wygrał przetarg, czy wdrożeniu rozwiązania zwiększającego sprzedaż.

Wskazówka 3: Wymień najważniejsze umiejętności

Liczą się zarówno umiejętności miękkie (zdolności personalne i społeczne), jak i twarde, np. znajomość języków obcych lub prawo jazdy. Często duże znaczenie ma to, czy pracownik potrafi szybko rozwiązywać problemy i doskonale odnajduje się w zespole.

Wskazówka 4: Uzasadnij wybór firmy

Dlaczego spośród różnych ofert wybraliśmy właśnie to ogłoszenie? Jakie są powody, że chcemy aplikować do tej konkretnej firmy? Odpowiedź na to pytanie z pewnością zainteresuje pracodawcę. W liście motywacyjnym należy wykazać, że naprawdę zależy nam na danym stanowisku. Można wspomnieć np. o wartościach firmy zgodnych z naszymi, o chęci współpracy z najlepszymi specjalistami w branży oraz możliwościach rozwoju.

Wskazówka 5: Wyraź chęć spotkania z pracodawcą

Na końcu listu warto podkreślić chęć otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania i szerzej zaprezentujemy swój dorobek zawodowy.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

Powrót do: Start » Akademickie Biuro Karier | Oferty pracy | Oferty praktyk | Porady » Aktualności

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Działanie 4.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni

Nasi partnerzy

Kontakt

Akademickie Biuro Karier

adres: ul. Cieplaka 1c,

41-300 Dąbrowa Górnicza

 

tel: 32 295-93-29

e-mail: abk@wsb.edu.pl

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji