Aktualności

Artykuły

11 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej - relacja wideo

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z 11 Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu zaproszono wybitnych gości. Wykłady wygłosili m.in. Elżbieta Dzikowska, prof. UAM dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik, prof. Roberto Kaplan, prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz, prof. dr hab. inż. Janusz Morbitzer, prof. dr hab. Piotr Ostaszewski, Antoni Piechniczek, prof. dr hab. Beata Przyborowska,  prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadkowski, sędzia Jerzy Stępień, prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz.

czytaj więcej o 11 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej - relacja wideo

Dokąd zmierza współczesny świat?

Żyjemy w okresie potężnych wyzwań i problemów narodowych, regionalnych i globalnych, w okresie tworzenia się nowych wzorców zachowań i wygórowanych wymagań współczesnego świata. Atrybutami stał się zakres posiadanej władzy, zawód, wysokość dochodów, położenie społeczne oraz bycie konkurencyjnym w różnych dziedzinach. Kto nie nadąża, nie może czerpać korzyści z procesów globalizacji. 

czytaj więcej o Dokąd zmierza współczesny świat?

Inauguracja XI Festiwalu Nauki WSB

W jaki sposób można wykorzystać przestrzeń podziemną naszych miast? Konstruując różnego typu budowle podziemne: tunele (kolejowe, drogowe, metro), garaże, składowiska odpadów, parkingi podziemne, przewody infrastruktury sieciowej, przejścia dla pieszych, itp. Tematem wykładu inaugurującego XI Festiwal Nauki WSB była problematyka budowy podziemnej infrastruktury sieciowej i komunikacyjnej miast.

czytaj więcej o Inauguracja XI Festiwalu Nauki WSB

Zagłębiowska Wieża Babel - rzecz o mniejszościach narodowych i religijnych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego - Dr ks. Mikołaj Dziewiatowski

Zagłębie Dąbrowskie jako region uformowało się w XIX wieku, region ten w wieku XIX i XX bardzo dynamicznie rozwijał się za sprawą  industrializacji. Od samego początku był tworzony przez ludzi różnych kultur, religii i narodowości. Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie żyli wspólnie, pracowali i żenili się przez pokolenia, tworząc unikatowe społeczeństwo - swoistą Zagłębiowską Wieżę Babel. Uczestnicy wykłau ks. dr Mikołaja Dziewiatowskiego mieli okazję przyjrzeć się każdej grupie i uczestniczyć w swoistej rekonstrukcji jej losów w Zagłębiu Dąbrowskim. 

czytaj więcej o Zagłębiowska Wieża Babel - rzecz o mniejszościach narodowych i religijnych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego - Dr ks. Mikołaj Dziewiatowski

Jak skutecznie walczyć ze stresem? – trening antystresowy - Dr Magdalena Kraczla

Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy uczestników na temat zewnętrznych i wewnętrznych czynników sprzyjających odczuwaniu stresu, a także określenie indywidualnego poziomu podatności na stres. Podczas szkolenia uczestnicy poznali i przećwiczyli  na sobie techniki redukujące stres oraz zapoznali się z profilaktyką antystresową.

czytaj więcej o Jak skutecznie walczyć ze stresem? – trening antystresowy - Dr Magdalena Kraczla

Zrozumieć odmienność - o znaczeniu różnic kulturowych w życiu człowieka - Elżbieta Dzikowska

Przy pełnej sali Audytorium Maximum odbył się wykład Elżbiety Dzikowskiej w ramach 11 Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Tematem wykładu była inność i jej zrozumienie w róznych sytuacjach. Każda wycieczka zagraniczna stawia nas w obliczu wszechogarniającej inności. Inny krajobraz, inne jedzenie, inny klimat, a przede wszystkim... inni ludzie.  Choć każdy człowiek ma zupełnie inny charakter i usposobienie, można wyróżnić pewne cechy wspólne, łączące przedstawicieli danych kultur i narodowości. Z drugiej strony miejsce, w którym mieszkamy, wychowujemy się, wywiera olbrzymi wpływ na to, jak myślimy i kim dzięki temu jesteśmy. 

czytaj więcej o Zrozumieć odmienność - o znaczeniu różnic kulturowych w życiu człowieka - Elżbieta Dzikowska

Nacjonalizm - Patriotyzm - Obywatelstwo - Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz

Dużym zainteresowaniem uczestników 11 Festiwalu Nauki cieszył się wykład prof. Jerzego Nikitorowicza "Nacjonalizm - Patriotyzm - Obywatelstwo". Podczas wykładu padły ważne pytania. Kto postrzega świat  tak, że własnej grupy, odziedziczonej kultury,  wstydzimy się, uznajemy za słabą,  funkcjonującą na marginesie innych kultur, niewiele znaczącą  w porównaniu z innymi? Czy możemy żyć i rozwijać  się bez wzorów osobowych i kulturowych, bez poczucia dumy i wyrażania szacunku do dziedzictwa kulturowego? Czy broniąc się  przed  alternatywnymi wizjami świata, przed zagrożeniami  utraty tożsamości, nie  ukierunkowujemy się ku nacjonalizmowi i nie zmierzamy ku samounicestwieniu? Problemem jest postrzeganie Innego, reakcje na inność i interakcje z przedstawicielami innych kultur. 

czytaj więcej o Nacjonalizm - Patriotyzm - Obywatelstwo - Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz

Edukacja medialna wyzwaniem społecznym XXI wieku - prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Morbitzer

Wykład odbył się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Współczesny człowiek, a zwłaszcza przedstawiciele młodego pokolenia, tzw. cyfrowi tubylcy żyją i funkcjonują w świecie mediów elektronicznych. Media tworzą nowe środowisko, silnie oddziałują na rozwój emocjonalny, intelektualny, a pośrednio także i fizyczny użytkowników. 

czytaj więcej o Edukacja medialna wyzwaniem społecznym XXI wieku - prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Morbitzer

Financial economics and implication for emerging markets - doc. Ing. Krištofík Peter,Ph.D.

The lecture is focused on theoretical postulates of finance included in the field of financial economics. The critique of some contemporary concepts in finance is introduced and implication for emerging markets is outlined.

czytaj więcej o Financial economics and implication for emerging markets - doc. Ing. Krištofík Peter,Ph.D.

Oczy i proces widzenia (widzenie) - oknem do ludzkiego potencjału - Prof. Roberto Kaplan

Czy oczy i proces widzenia posiadają zakodowane informacje, które mogą dać nam głębsze spojrzenie na ogromny indywidualny potencjał ludzki? Na to pytanie starał się odpowiedzieć światowej sławy specjalista integracji sensorycznej prof. Roberto Kaplan podczas wykładu w ramach Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej

czytaj więcej o Oczy i proces widzenia (widzenie) - oknem do ludzkiego potencjału - Prof. Roberto Kaplan

Body language at work - John Nettlefold

Your unconscious mind sends a series of messages that you may not be aware of, which others can easily pick up. Do you know, what messages you are sending?

czytaj więcej o Body language at work - John Nettlefold

Współczesna piłka nożna jako jeden z fenomenów przełomu wieków - wykład A.Piechniczka

W poniedziałek 23 marca 2015 roku ruszył XI Festiwal Nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie rozpoczęło się wykładem legendarnego piłkarza, trenera i działacza sportowego – Antoniego Piechniczka pt. „Współczesna piłka nożna jako jeden z fenomenów przełomu wieków”.

czytaj więcej o Współczesna piłka nożna jako jeden z fenomenów przełomu wieków - wykład A.Piechniczka

Zwyczaje i tradycje w kulturze arabsko – islamskiej - warsztat prof. Siadkowskiego

W dniu 23 marca 2015 roku podczas I dnia XI Festiwalu Nauki odbyły się warsztaty prof. nadzw. dr hab. Adriana Siadkowskiego, Kierownika Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WSB pt. „Zwyczaje i tradycje w kulturze arabsko – islamskiej”.

czytaj więcej o Zwyczaje i tradycje w kulturze arabsko – islamskiej - warsztat prof. Siadkowskiego

Mogę wszystko - czyli praca z ograniczajacymi nas przekonaniami - warsztat

Aby wyzbyć się swoich problemów często opowiadamy swoje historie. Ale kiedy słowa to za mało, przydatna robi się na przykład glina. To materiał pozwalający tworzyć obrazy, rzeczy, symbole tak, aby wyrazić nas i opowiedzieć naszą historię. Podczas warsztatu uczestnicy uczyli się nazywać swoje mocne strony, żegnając się z ograniczającymi ich przekonaniami, a jednocześnie ucząc się skutecznej wizualizacji i realizacji celów.czytaj więcej o Mogę wszystko - czyli praca z ograniczajacymi nas przekonaniami - warsztat

Naturalny lider czy despota? - o stylach kierowania zespołem

W ramach XI Festiwalu Nauki WSB w poniedziałek 23 marca 2015 roku odbył się wykład Pana Adama Suligi, wykładowcy w Katedrze Zarządzania Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; niezależny ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, ekspert Polskiej Izby Handlu.

czytaj więcej o Naturalny lider czy despota? - o stylach kierowania zespołem

Już w poniedziałek rozpoczyna się XI Festiwal Nauki!

Inauguracja X Festiwalu Nauki, 24.03.2014 r - wykład inauguracyjny wygłosił prof. Ryszard Tadeusiewicz

Miłośników nauki, pasjonatów podróży, obserwatorów gwiazd i poszukujących życia w kosmosie, literatów amatorów i wszystkich tych, dla których nauka jest czymś więcej niż tylko książkową wiedzą, zapraszamy do udziału w 11 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej. Organizatorami przedsięwzięcia są: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

 

Inicjatywa cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 11 lat. Co rok przeistacza niespełna 130 tysięczne miasto Dąbrowa Górnicza w tętniącą życiem stolicę polskiej nauki, w której przez 7 dni odbywają się debaty światowej sławy naukowców, spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty  i wykłady.

czytaj więcej o Już w poniedziałek rozpoczyna się XI Festiwal Nauki!

Katalog festiwalowy

Ukazał się katalog 11 Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Zawiera program i wszystkie niezbędne informacje dla osób zainteresowanych naszymi propozycjami festiwalowymi. 

czytaj więcej o Katalog festiwalowy 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji