Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy

Istota projektu, czyli co to jest DUD?


DUD to Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy, działający przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, który rozpoczął swoją działalność w październiku 2008r. Patronem honorowym Uniwersytetu jest Prezdent Miasta Dąbrowa Górnicza p. Zbigniew Podraza.

Dąbrowa Górnicza - Współorganizator Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego

Cel: Głównym celem inicjatywy jest pomoc w rozwoju potencjału twórczego i intelektualnego dzieci w wieku 6-12 lat; rozbudzenie aktywności poznawczej; przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki.

Adresaci: Wykłady i warsztaty w ramach Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego skierowane są do dzieci w wieku 6-12 lat. Drzwi Uniwersytetu stoją otworem dla wszystkich dzieci ciekawych świata, niebojących się zadawać pytań i poszukiwać rozwiązań dla swoich wątpliwości. Rodzice Studentów również mogą uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych wykładach, głównie z psychologii rozwojowej i wychowawczej.

Partnerzy: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, Biblioteka Miejska w Dąbrowie Górniczej,

Forma: Zajęcia w ramach DUD-u odbywają się w formie wykładów i warsztatów. w dwóch grupach wiekowych: Tropiciele nauki (6-9 lat) oraz Młodzi naukowcy (10-12 lat). W każdym roku akademickim odbywa się minimum 10 60-min. interaktywnych wykładów w salach audytoryjnych. Dla zainteresowanych organizowane są fakultatywne warsztaty praktyczne, w których uczestniczą małe, 15-20 osobowe grupy. Wszystkie zagadnienia prezentowane są w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Dzieci mają możliwość aktywnego, bezpośredniego uczestnictwa w zajęciach oraz zadawania prowadzącym pytań.

Tematyka: wszystkie dziedziny nauki prezentowane w oparciu o klasyczny podział wiedzy na nauki przyrodnicze, formalne, humanistyczne, społeczne i politechniczne. Celem tak zróżnicowanego programu jest pokazanie dzieciom rozmaitych dziedzin wiedzy, również tych, które do tej pory nie były dla nich interesujące, a nawet takich, które odbierane były przez nie jako szczególnie trudne i zniechęcające.

Indeks i dyplom: Każdy student Uniwersytetu otrzymuje indeks, do którego zbiera zaliczenia z zajęć. Na zakończenie roku akademickiego Studenci nagradzani są dyplomami. 

Nasi partnerzy

Zapraszamy na nową sronę Uniwersytetów Dziecięcych!

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji