Informacje

Debata oksfordzka - podsumowanie

Uczniowie dwóch sosnowieckich szkół: II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater oraz IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica spotkali się w środę 20 listopada 2013 r. na debacie oksfordzkiej, która odbyła się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Audytorium Maximum WSB.

Teza spotkania brzmiała: „Inwestowanie przez przedsiębiorstwa to ucieczka przed skutkami kryzysu gospodarczego”. Zgodnie z zasadami debaty oksfordzkiej jedna z drużyn broniła tytułowej tezy - rola ta przypadła w udziale uczniom II LO im. Emilii Plater. Z kolei kontrargumenty przytaczali przedstawiciele IV LO im. Stanisława Staszica.

 

Dla ponad 300-osobowej publiczności zgromadzonej w Audytorium Maximum spotkanie okazało się nie tylko wymianą argumentów, ale i solidną porcją ekonomicznej wiedzy. Debatujące drużyny przytaczały badania, dane statystyczne, a swoje wypowiedzi wzbogacały o przykłady firm i instytucji, które poprzez inwestycje potrafiły przekuć światowy kryzys  w swój sukces lub takich, które nie potrafiły się odnaleźć w warunkach załamania gospodarczego.– Kryzys gospodarczy to doskonały moment na rozwinięcie skrzydeł dla gigantów branż takich jak Hi-Tech. To okazja, aby inwestując  zdobyć większą przewagę nad konkurencją lub nawet ją przejąć. Przykładem takiej sytuacji jest firma Microsoft, która kupiła Nokię, ratując ją zresztą w ten sposób przed upadkiem – tłumaczył jeden z uczestników debaty.

 

Wymianie argumentów przysłuchiwała się Rada Mędrców, w składzie:

 

 - prof. nadzw. dr hab.  Romuald Hanisz - Katedra Finansów i Gospodarki Światowej, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej – Przewodniczący Rady,

- prof. zw. dr hab. Jacek Wódz - Katedra Socjologii, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej,

- dr Rafał Rębilas - Katedra Finansów i Gospodarki Światowej, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Rada Mędrców podkreślała wysoki poziom przygotowania debatujących zespołów. Jej członkowie nie zdecydowali się na jednoznaczne wskazanie zwycięzcy. Zwycięzką drużynę wskazały głosy publiczności. Zdecydowaną przewagą głosów wygrali uczniowie  II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater.

 

Członkom debatujących drużyn serdecznie dziękujemy i gratulujemy merytorycznego przygotowania do debat, a licznie zgromadzonej publiczności dziękujemy za doping dla obu drużyn.

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji