Informacje

Harmonogram 2013/2014

Plan zajęć na rok akademicki obejmuje minimum 10 godzinnychwykładów z różnych dziedzin nauki

Wykłady prowadzone przez pracowników naukowych z całej Polski przygotowane są z myślą o dzieciach i ich umiejętnościach poznawczych. Dlatego też podczas zajęć wykorzystywane są liczne pomoce dydaktyczne (eksponaty, prezentacje, filmy) oraz formy (rozmowy, pytania, dyskusje, eksperymenty, doświadczenia), dzięki czemu najmłodsi pasjonaci nauki mogą lepiej zrozumieć prezentowany temat.

 

Dodatkowo możliwa jest organizacja warsztatów fakultatywnych (bezpłatnych i odpłatnych) dla mniejszych - 15-20osobowych grup. Podczas warsztatów dzieci mogą poznać omawiane zagadnienia jeszcze bliżej, wykonując pod okiem prowadzących eksperymenty i doświadczenia, projekty i prace artystyczne. Studenci uniwersytetów dziecięcych WSB uczestniczą m.in. w warsztatach programistycznych, plastycznych, teatralnych, fizyczno-chemicznych, astronomicznych, kulturoznawczych, dziennikarskich i literackich.

 

 

Ramowy plan wykładów na rok akademicki 2013/2014 w Siemianowicki Uniwersytecie Najmłodszych:


Wykłady odbywają się w godz. 10.00 - 11.00 w Parku Tradycji.

 

  • 28 września 2013 r. - Uroczysta inauguracja roku akademickiego, wykład "Wściekły azot" (popularyzator nauki - Mateusz Stocki)
  • 19 października 2013 r.- "Czy Calineczka może być silniejsza od Pudziana?" (dr inż. Paweł Sobczak)
  • 23 listopada 2013 r. - "Uwaga! Monotlenek diwodoru!" (popularyzator nauki - Pan Korek)
  • 7 grudnia 2013 r. - Tajemnice bestsellerów - od kursu kreatywnego pisania po księgarskie półki!" (dziennikarz i autor książek dla dzieci - Waldemar Cichoń) PROSIMY, ŻEBY DZIECI PRZYNIOSŁY NA WYKŁAD KARTKĘ PAPIERU ORAZ OŁÓWEK LUB DŁUGOPIS
  • 11 stycznia 2014 r. - Barwny świat motyli (entomolog - Maciej Kupczak)
  • 8 lutego 2014 r.- "Ja widzę!!!" (dr Andrzej Kędziorski)
  • 15 marca 2014 r. - "Dlaczego chłopaki nie płaczą, a gniew piękności szkodzi" (dr Dominika Siewniak-Maciuszek)
  • 12 kwietnia 2014 r. -"Rzeczy w sieci, czyli jak działa Internet" (dr inż. Maciej Rostański)
  • 17 maja 2014 r. - "Małe jest piękne, świat pod naszymi stopami" (dr Edyta Sierka, dr Wojciech Sierka)
  • czerwiec - Uroczyste zakończenie roku akademickiego, wykład Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie

 

O czym będą wykłady?

 

 

stockiWściekły azot

Tym razem głównym bohaterem wykładu będzie azot. Mali Studenci dowiedzą się m.in. jak z kuchennych składników zrobić widowiskowy eksperyment, co to jest ciekły azot i jaką ma temperaturę, do czego można wykorzystać sprzężone powietrze. Wykład będzie pełen efektów specjalnych i płomieni.

 

 

 

 

 

dr SobczakCzy Calineczka może być silniejsza od Pudziana?  

Czy dziecięcy plac zabaw może stanowić podstawę do nauki techniki? Okazuje się, że tak! Dźwignia, żuraw, mechanizmy napędowe, wielokrążki - to wszystko wykorzystują dzieci do codziennej zabawy. Ale jak działają te maszyny i ich elementy? Jakie siły wykorzystują w swej pracy? W ramach wykładu w barwny, zabawny i interaktywny sposób przedstawimy ogólną budowę oraz zasady działania najpowszechniejszych urządzeń przeładunkowych stosowanych w przemyśle. Wspólnie też, poprzez szereg eksperymentów z udziałem słuchaczy, odpowiemy sobie na pytanie zawarte w tytule wykładu, czyli że nawet Calineczka możę być silniejsza od Pudziana.

 

 

Masz wiadomość! Historia telekomunikacji od jaskiniowca do komórkowca

Razem z ekipią  Pana Korka przeniesiemy się w magiczną podróż na początek naszego wieku. Telekomunikacja to dziedzina techniki i nauki, zajmująca się  transmisją wszelkiego rodzaju informacji na odległość, obejmuje również sposoby przetwarzania informacji, kodowanie i wiele innych zagadnień. Na ciekawą podróż z nauką zaprosiła nas ekipa Pana Korka pod okiem dr Michała Szydłowskiego

 

 

cichonTajemnice bestsellerów - od kursu kreatywnego pisania po księgarskie półki!

Jak napisać książkę? Co to jest skład? Czym zajmuje się korektor? Jak powstają ilustracje? Na te wszystkie nurtujące dzieci pytania odpowie p. Waldemar Cichoń autor książek o psotliwym kocie Cukierku. Podczas wykładu dzieciom zostanie przybliżony proces powstawania książek, zostaną

też zdradzone tajniki kreatywnego pisania.

 

 

 

 

motyleBarwny Świat Motyli

Czym zajmuje się entomolog? Jak długo żyją motyle? Gdzie można spotkać największe egzemplarze tych owadów? Świat tych niezwykle krychych istot jest naprawdę niezwykły. Podobnie jak bogata kolekcja motyli, którą Studenci Siemianowickiego Uniwersytetu Najmłodszych będą mieli okazję obejrzeć z bliska.

 

 

 

 

 

ja widzeJa widzę!!!

Podczas wykładu dzieci poznają budowę ludzkiego oka oraz zasady działania narządu wzroku. Każdy ze Studentów będzie badał swoje oczy i sprawdzi jak reagują na liczne doświadczenia, które będzie prowadził wykładowca.

 

 

 

 

 

Dlaczego chłopaki nie płaczą, a gniew piękności szkodzi

Czym są emocje? Dlaczego potrafimy zdenerwować się i rozpłakać w jednej sekundzie? Mali studenci oprócz odpowiedzi na powyższe pytania nauczą się w jaki sposób można posługiwać się emocjami i wykorzystać je w skutecznym porozumiewaniu się z rodzicami i nauczycielami a także z rówieśnikami. Jak poskromić negatywne emocje i wyzwolić pozytywne. Taka wiedza pomoże małym studentom łatwiej przebrnąć przez pierwsze małe problemy, nieporozumienia i konflikty.

 

 

dr rostanskiRzeczy w sieci, jak działa Internet

Wykład wprowadzi Studentów w wirtualny świat Internetu wyjaśniając zasady jego funkcjonowania. Wykładowca wyjaśni jak wiele informacji znajduje się w zasobach Internetu oraz z jaką prędkością można je odnaleźć. W czasie zajęć studentom zostanie przybliżona tematyka sieci, baz danych czy łącz internetowych.

 

 

 

 

Małe jest piękne, świat pod naszymi stopami

dudPrzez wielką lupę zobaczysz z zachwytem, to co się zdarza na łące świtem. Poznamy cykady wiszące z balustrady, turkucie podjadki gryzące korzonki i trzyszcze goniące biedronki. Będzie słów kilka o zwierząt biologii, tych przed którymi nie jeden za pas bierze nogi. Zapraszamy na krótką wycieczkę w krainę małych stworzeń, których często nie zauważamy wędrując po łąkach i lasach… W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane sylwetki owadów pospolitych, rzadkich i chronionych. Dzieci dowiedzą się o owadzich rekordzistach i owadzich dziwolągach. Zaprezentowana zostanie owadzia muzyka i pokazane zasady życia owadów społecznych. Podczas spotkania wykładowcy pokażą dzieciom żywe okazy owadów, które będzie można wziąć do ręki. 

Nasi partnerzy

Partnerzy

.

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji