IV Festiwal Nauki w Cieszynie

Festiwal Nauki 2012.

Start

Rusza IV Festiwal Nauki w Cieszynie

 

Czy klimat na świecie rozszalał się już na dobre czy też będzie jeszcze bardziej ekstremalny? Jak zarobić pierwszy milion? Czy Chopin zazdrościł Lisztowi, bo ten był jak Lady Gaga? Czy piramidy zbudowali kosmici? Na te i inne pytania odpowiedź będzie można znaleźć w dniach 14-18 marca podczas IV Festiwalu Nauki w Cieszynie. Wstęp wolny!

 

Organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Cieszynie oraz Urząd Miejski w Cieszynie Festiwal Nauki został zaplanowany z myślą o ludziach ciekawych świata - zarówno dorośli, jak i młodzież czy dzieci, znajdą tam coś dla siebie. Dla uczestników przygotowano bogatą ofertę wykładów, warsztatów oraz imprez towarzyszących (koncerty i wystawy).


Wykładowcami tegorocznej edycji Festiwalu Nauki będą m.in. dr Jacek Kurek („Nieumarły, czyli kochać do szaleństwa i nad życie, Horror jako źródło wiedzy o kulturze"), pilot Tomasz Duda („Dlaczego samolot lata - podstawy aerodynamiki i budowy samolotów"), dr Wojciech Piontek („Zmiany klimatyczne: konsekwencje ekonomiczno-społeczno-przyrodnicze") oraz Prezes Polskiego Doradztwa Finansowego Sp. Z o.o. Fryderyk Karzełek („Ekspert czy Biznesmen - jak pozycjonować siebie na rynku pracy"). Nie zabraknie też zajęć z zakresu umiejętności negocjowania i komunikacji interpersonalnej, czegoś dla miłośników teorii spiskowych („Dziurka od klucza a Google Earth", „Czy piramidy zbudowali kosmici") czy muzyki poważnej.

 

Z pełną ofertę Festiwalu Nauki można zapoznać się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnaukicieszyn. Udział we wszystkich zajęciach oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny, warto jednak wcześniej zarezerwować sobie miejsce wysyłając formularz zgłoszeniowy.

Nad tegorocznym Festiwalem Nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie patronat honorowy objęli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Burmistrz Cieszyna.


 

 

 

Harmonogram zajęć -14.03.2012

 

Zmiany klimatyczne - konsekwencje ekonomiczno – społeczno – przyrodnicze - wykład

godz. 10.00-11.30

 

Jakie są skutki zmian klimatu globalnego na życie społeczne i gospodarcze w czasach współczesnych i historycznych? Czy grozi nam intensyfikacja ekstremalnych zjawisk atmosferycznych - powodzi, huraganów, tornad? Czy obserwowane w Polsce anomalie pogodowe też przypisywane są zmianom klimatu? Czy globalne ocieplenie spowoduje katastrofalne dla ludzkości skutki? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki symulacjom modelowym i prognozom naukowców w ramach wykładu poświęconemu zmianom klimatu globalnego.

 dr Wojciech Piontek - wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; doktor nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, specjalista w zakresie ekonomii środowiskowa, finansów publicznych oraz rozwoju zrównoważonego i trwałego. Autor i współautor licznych badań i raportów na temat gospodarowania odpadami oraz ich wpływu na środowisko

 

 

Miejsce: Zespół Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie, 43-400 Cieszyn, ul. Kraszewskiego 11
Sala: Aula

 

Harmonogram zajęć -15.03.2012

 

Gęba bez retuszu czyli społeczeństwo w obiektywie? - wykład

godz. 11.00-12.30

 

Jak wizualnie udokumentować życie społeczne? Czy relacje międzyludzkie, emocje i uwarunkowania kulturowe można uchwycić na zdjęciu? Sztuki tej naukowcy próbują od samego początku rozwoju techniki otrzymywania obrazu poprzez naświetlanie materiałów światłoczułych czyli fotografii. Wcześniejsze „szkiełko i oko" badacza zjawisk społecznych zostało zastąpione przez kliszę, na której mógł on obiektywnie utrwalić obraz.
W badaniach społecznych fotografia już od XIX wieku wykorzystywana jest do dokumentowania życia pierwotnych plemion czy rewolucyjnych zmian kulturowych, rejestrując liczne zjawiska w trakcie ich trwania. Dzięki temu materiałem badawczym stały się nawet najbardziej ulotne dla oka chwile.
Jednak czy fotografowanie życia społecznego, związane z tym podglądanie i wymuszone uczestnictwo nie budzi sprzeciwów natury etycznej? Czy naukowcy i badacze są w stanie ustrzec się od subiektywnej analizy i interpretacji zapisanej na kliszy chwili? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą państwo na wykładzie poświęconym zastosowaniu fotografii w badaniach społecznych.

 

Dr Daniela Dzienniak - Pulina - wykładowca w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, głównym obszarem zainteresowań badaczki to analiza obrazów reklamowych i ich społecznego oddziaływania, a przede wszystkim noszonych przez nie stereotypów, społecznych "cliches" oraz kulturowych mitów i symboli. Od kilku lat ze szczególnym zainteresowaniem przygląda się ponownym narodzinom socjologii wizualnej i jej miejscu w socjologicznym świecie badań.

 

Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu w Cieszynie, ul. Frysztacka 44, 43-400 Cieszyn
Sala: Nr 103

 

Maria Skłodowska-Curie, kobieta wyprzedzająca epokę – wykład

godz. 13.00-14.30

 

Była kobietą niezwykłą, odważną, bezkompromisową, stawiającą sobie poprzeczkę wysoko, wymagała od innych, ale przede wszystkim od siebie. Dała jednak kobietom rzecz niezwykł -, przykład, że warto realizować swe pasje, marzyć nawet o tym, co wydaje się niemożliwe, nie rezygnując jednocześnie z bycia matką i żoną. Patrząc obecnie na jej osiągnięcia nasuwa się myśl, że także dziś, choć zmieniły się warunki i możliwości dałaby sobie świetnie radę.

 

Małgorzata Sobieszczak-Marciniak - dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wiceprezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, członek zarządu Prezydium Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Warszawie. W roku 2004 była konsultantką przy realizacji filmu Bohdana Rączkowskiego Maria Skłodowska-Curie. Autorka książki Maria Skłodowska Curie zawierającej najważniejsze informacje które każdy młody Polak powinien wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie oraz książki Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji - specjalizacja psychologiczna. Posiada tytuł magistra.

 

 

Miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, ul. Frysztacka 48, 43-400 Cieszyn
Sala: Nr 62

Fryderyk Chopin i Franciszek Liszt - Polak, Węgier dwa bratanki... – wykład dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku

godz. 16.00-17.30

 

W kwietniu 1843 r. warszawskie gazety donosiły: „(...) mimo ładnej pogody, ulice Warszawy opustoszały i umilkły. Zwykły ruch na ulicach miasta zamarł. Nowy Świat i inne dzielnice zdawały się być wyludnionymi... Miastem zawładnęła cisza(...)". Siłę przyciągania koncertującego tego dnia w stolicy Franciszka Liszta można śmiało porównać do emocji, które wywołuje obecnie Lady Gaga. Jedni go kochali, inni nienawidzili. Zazdrościł mu nawet sam Chopin, którego utwory wykonywał ten niezwykle uzdolniony Węgier, wirtuoz pianina, dyrygent i kompozytor. Niemniej jednak Liszta i Chopina - dwie wielkie osobowości muzyczne - połączyła artystyczna przyjaźń, przesiąknięta atmosferą epoki romantyzmu - licznych romansów, używek, werterowskiego cierpienia oraz heroicznych i altruistycznych czynów
Wykładowca przybliży sylwetki dwóch wybitnych przedstawicieli muzyki okresu romantyzmu. Dokona porównania ich życia i twórczości, opowie o inspiracjach, czerpaniu wzorców z rodzimych folklorów oraz sile oddziaływania ich muzyki na następne pokolenia. Wypowiedzi ilustrowane będą płynącą z głośników muzyką obu kompozytorów.

 

prof. zw. dr hab. Mirosław Kisiel - wykładowca w Katedrze Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; specjalista w zakresie teorii muzyki i pedagogiki; członek wielu towarzystw: Polskie Towarzystwo im. E.E. Gordona - Bydgoszcz, Polska Sekcja ISME, International Society for Music Education - Warszawa, Stowarzyszenie Muzykoterapeutów Polski

 

 

Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie, ul. Zamkowa 3, Cieszyn
Aula koncertowa

 

Koncert Uczniów i Nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie

godz. 18.00

 

Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie, ul. Zamkowa 3, Cieszyn
Aula koncertowa

 

Harmonogram zajęć -16.03.2012

Dlaczego samolot lata – podstawy aerodynamiki i budowy samolotów

godz. 10.00-11.30

 Każdego ogrania zdumienie na myśl, że ważący wiele ton samolot unosi się w powietrzu wraz ze wszystkimi pasażerami. Co więcej, przeszywa on przestworza z niesamowitą prędkością. „Samolot lata bo ma skrzydła"- takiej odpowiedzi udzieli niemal większość ludzi, nie jest to jednak odpowiedź godna prawdziwych pasjonatów lotnictwa. Za ową „magię" odpowiada oczywiście fizyka, a ściślej - pojęcia takie jak siła nośna czy podstawowe zasady aerodynamiki. Jak zbudowany jest silnik samolotu? Jak wygląda konstrukcja śmigła? Jak poderwać potężną maszynę do lotu? Jakie są podstawowe zasady aerodynamiki? Co sprawia, że lotnictwo jest tak fascynujące? Dlaczego od wieków ludzie marzą o tym aby wznieść się w powietrze? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w ramach wykładu poświęconemu aerodynamice i konstrukcji samolotów.

mgr inż. pilot Tomasz Duda - absolwent Politechniki Rzeszowskiej, Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Posiada licencję pilota zawodowego (CPL) oraz uprawnienia instruktorskie FI(A). Aktualnie pracuje jako kapitan w general aviation.

 

Miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, ul. Frysztacka 48, 43-400 Cieszyn
Sala: Nr 62

 

Meteorologia lotnicza

12.00-13.00

Metereologia lotnicza jest nauką zajmującą się badaniem zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w atmosferze z punktu widzenia lotnictwa. Ma ona ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa lotów. Czy każdy pilot lotniczy musi znać się na metereologii? Jaka jest klasyfikacja chmur burzowych? Czym jest atmosfera? Jak tworzą się fronty atmosferyczne? Jak analizować zdjęcia satelitarne? Jak wygląda praca synoptyka? Jak często przyczyną katastrof lotniczych są złe warunki atmosferyczne? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznamy w ramach w/w wykładu.


Dla uczestników wykładu do rozlosowania dwa bilety na przelot nad Śląskiem i Zagłębiem

mgr inż. pilot Tomasz Duda - absolwent Politechniki Rzeszowskiej, Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Posiada licencję pilota zawodowego (CPL) oraz uprawnienia instruktorskie FI(A). Aktualnie pracuje jako kapitan w general aviation.

 

 

 

Miejsce: Zespół Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego, Plac Dominikański 1, 43-400 Cieszyn
Sala: Nr 7

 

 

 

Harmonogram zajęć -17.03.2012

 

Jak skutecznie negocjować? - wykład

godz. 12.00-13.30

 Co to znaczy „negocjować"? Jak negocjować z trudnym partnerem? Jakimi umiejętnościami powinien się odznaczać negocjator? Jak osiągnąć to, czego chcemy? Negocjujemy w życiu bardzo często, np. cenę mieszkania w pośrednictwie nieruchomości, cenę samochodu, który zamierzamy kupić, negocjujemy w kwestii planów wakacyjnych, budżetu domowego, podpisania korzystnego kontraktu. Nie zawsze jesteśmy skuteczni i nie zawsze rezultat jest dla nas satysfakcjonujący. Ale nie chcemy być przecież ofiarami, a własne plany pozostawić w sferze marzeń. Trzeba zatem wreszcie... zacząć skutecznie negocjować! prof. Jadwiga Stawnicka - wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, językoznawca, autorka ponad 120 artykułów i 5 monografii naukowych z dziedziny językoznawstwa konfrontatywnego rosyjsko-polsko-niemieckiego. Interesuje się obszarem komunikacji interpersonalnej ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji kryzysowej i prowadzenia negocjacji kryzysowych.

 

Miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, ul. Frysztacka 48, 43-400 Cieszyn
Sala: Aula 

Czy piramidy zbudowali kosmici - czyli jakie tajemnice kryją hieroglify?"

godz. 13:30-14:30

 Egipcjanie byli jedną z najstarszych kultur, która tworzyła i budowała niesamowite zabytki obecne do dnia dzisiejszego. Jako jedni z pierwszych zastosowali znakomitą technikę konserwacji zmarłych - zwaną mumifikacją. Ich niespotykane pismo było trudne do odszyfrowania jeszcze przez kolejne kilkanaście wieków. W dalszym ciągu część naukowców spiera się co do początków powstania piramid, które nawet teraz trudno jest zaprojektować architektom. Czy oznacza to że kosmici pomagali w projektowaniu oraz odkryciu narzędzi potrzebnych do ich budowy? Czy w hieroglifach można znaleźć opowieści o cywilizacji pozaziemskiej, która mogła odwiedzać Egipcjan? Czy na księżycu są podobne budowle jak na terenie starożytnego Egiptu? Na te oraz wiele innych „kosmicznych" pytań odpowiedź znajdą uczestnicy wykładu.

 Zuzanna Jakubowska - archeolog, absolwentka Wydziału Archeologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim. Brała udział w pracach wykopaliskowych między innymi na terenie: Polski, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Grecji. Współpracownik uniwersytetów na całym świecie m.in. Uniwersytetu w Getyndze oraz Uniwersytetu w Salzburgu. Specjalista z zakresu starożytnej Grecji i Rzymu. Podczas prac wykopaliskowych na obszarze Krety uczestniczyłam w szkoleniu praktycznym oraz teoretycznym studentów z Irlandii oraz Stanów Zjednoczonych.

 

 Miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, ul. Frysztacka 48, 43-400 Cieszyn
Sala: Aula

Koncert jubileuszowy: 20-lecie Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej

godz. 17.00

 Miejsce: Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie
Zapisy: Wydział Zamiejscowy WSB w Cieszynie; tel.: 33 851 02 81


UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

 

 

 


 

Harmonogram zajęć -18.03.2012

Komunikacja interpersonalna w biznesie i na co dzień

godz. 10.00-12.00

 Każdego dnia uczestniczymy w procesie komunikacji. Posługujemy się komunikatami werbalnymi i niewerbalnymi. Aby efektywnie komunikować się z ludźmi zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, niezbędne jest poznanie tajników warsztatu. Znajomość tematyki i świadomość zachowania własnego i rozmówców, pozwoli nie tylko na właściwą ocenę innych, ale także na samokontrolę i kształcenie właściwych zachowań, tak by inni postrzegali Cię pozytywnym świetle.

 dr Ewa Sadowska - wykładowca w Katedrze Zarządzania Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; zainteresowania naukowe: marketing ze szczególnym uwzględnieniem marketingu relacji, komunikacji marketingowej, a także obszar negocjacji biznesowych.

 

Miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, ul. Frysztacka 48, 43-400 Cieszyn
Sala: Aula

Dziurka od klucza a Google Earth

godz. 12.00-13.30

Okres zimnej wojny XX w. to czas rozwoju tajnych, wyrafinowanych technologii związanych z działaniami wywiadowczymi USA i ZSRR. Wyścig mocarstw w podboju przestrzeni kosmicznej stworzył nowe możliwości, ale również i skutkował potrzebą opracowania nowych technik rejestracji i przekazywania informacji. Obecnie powszechnie korzystamy z ciekawych zastosowań technologii opracowanych i utrzymywanych w tajemnicy przez dziesiątki lat. "Dziurka od klucza a Google Earth" przybliża historię rozwoju i rozpowszechnienia wspomnianych technik w kontekście aplikacji internetowych i powszechnego dostępu do informacji.

 dr Piotr Tkacz - wykładowca w Katedrze Informatyki WSB, administrator platformy zdalnego nauczania WSB, wykładowca przedmiotów informatycznych, doktor nauk technicznych; szerzej zajmuje się e-learningiem (wdrażanie rozwiązań i platform e-learningowych, prowadzenie zajęć); certyfikowany egzaminator ECDL-Core, e-Citizen, e-Guardian.

 

Miejsce: Zespół Szkół im. W. Szybińskiego, ul. Kraszewskiego 11, Cieszyn
Sala: Aula

 


 

Słowo od organizatorów poprzedniej edycji

Ekstremalne zjawiska pogodowe, skuteczne negocjacje, horror jako źródło wiedzy o kulturze, gęba  bez retuszu czyli społeczeństwo w obiektywie to tylko niektóre z tematów wykładów, jakie Wyższa Szkoła Biznesu w Cieszynie oraz Urząd Miejski w Cieszynie organizuje w ramach IV Festiwalu Nauki, który stał się już w Cieszynie cyklicznym przedsięwzięciem popularno-naukowym.

Ideą Festiwalu Nauki jest szeroko pojęta promocja i upowszechnienie wśród mieszkańców Cieszyna oraz całego powiatu najważniejszych osiągnięć naukowych. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja instytucji naukowych, badawczych, kulturalnych oraz promocja ich dorobku. W sposób przystępny i zrozumiały, jednocześnie ciekawy i niejednokrotnie spektakularny chcemy przekazać wiedzę na temat praktycznego wykorzystania osiągnięć nauki. Dzięki prelekcjom i warsztatom pragniemy uzmysłowić uczestnikom Festiwalu istotność kształcenia i ciągłego doskonalenia.
Wierzę, iż IV edycja Festiwalu, podobnie jak poprzednie, spotka się z Państwa zainteresowaniem. Serdecznie zapraszam w imieniu Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie oraz wszystkich wykładowców, patronów i partnerów do udziału w IV Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 14-18 marca 2012.

 

Joanna Stuglik

Dziekan Wydziału Zamiejscowego WSB w Cieszynie

 

 

Od 14 do 18 marca 2012r. w Cieszynie odbędzie się IV Festiwal Nauki realizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Cieszynie we współpracy z Urzędem Miejskim w Cieszynie. Poprzednie edycje tego projektu pokazały, że współczesna nauka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta oraz całego Podbeskidzia.
W tegorocznej edycji dla wszystkich gości i uczestników przygotowana została bogata oferta wykładów i warsztatów, a także koncertów i wystaw, będących znakomitą okazją do promocji wielkiej spuścizny naukowej i kulturalnej Śląska Cieszyńskiego. We współorganizację tej cennej inicjatywy włączyły się m. in. Dom Narodowy, Zamek Cieszyn, Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, a także szkoły oraz liczne instytucje społeczne.
Wierzę, że czwarta edycja Festiwalu Nauki w Cieszynie, podobnie jak w latach minionych, będzie doskonałą okazją do poznania wielu ciekawostek i osiągnięć ze świata nauki. Zachęcam wszystkich do udziału w tej cennej inicjatywie!

 

Mieczysław Szczurek
Burmistrz Miasta Cieszyn

 

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy należy przesyłać na adres mailowy: wbizub@wsb.edu.pl

Bądź na numer faksu: 33 851 02 81

 

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania:

Wojciech Bizub

Specjalista ds. promocji / Koordynator Festiwalu Nauki

Wydział Zamiejscowy w Cieszynie

Wyższej Szkoły Biznesu

w Dąbrowie Górniczej

ul. Frysztacka 44

43-400 Cieszyn

wbizub@wsb.edu.pl

(33) 852 30 94

 

 

 


Partnerzy

 

Patronat honorowy

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

 

Polska Akademia Nauk

 

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

 

Polska Akademia Umiejętności

 

Marszałek Województwa Śląskiego

 

Urząd Miejski w Cieszynie

   
   

Patronat medialny:

 

Portal Śląska Cieszyńskiego www.ox.pl

 

 

 

TVP Katowice

 

 

 

Polskie Radio Katowice

 

Perspektywy

 

Polska Agencja Prasowa

 

 

 

Forum Akademickie

 

 

 

Miesięcznik publicystyczno - informacyjny „Sprawy Nauki"

 

Portal racjonalista.pl

 

Wiedza i życie

 

Pismo Kuratorium Oświaty w Katowicach - Magazyn Szkolny

 

Portal www.Dg.pl

 

Kariera.com.pl

 

Gazeta Wyborcza

 

 

 

Portal student news.pl

 

 

 

 

 

Portal dlastudenta.pl

 

 

 

 

Kurier Radia Bielsko

 

 

 

Radio Bielsko

 

   
   

Partnerzy:

 

Zespół Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie

 

Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”

 

II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

 

Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie

 

Zamek Cieszyn

 

Zespół Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego


 


 

Biuro festiwalu

Biuro:

Wyższa Szkoła Biznesu w Cieszynie
ul. Frysztacka 44
43-400 Cieszyn

Koordynator:

Wojciech Bizub
tel. 33 852 30 94

e-mail: wbizub@wsb.edu.pl 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji