Informatyka przemysłowa
Studia dofinansowane
Informatyka przemysłowa to unikalna specjalność, której głównym celem jest wykształcenie inżynierów informatyków posiadających wiele umiejętności praktycznych z zakresu projektowania, eksploatacji, konserwacji i obsługi przemysłowych systemów informatycznych.
Praca
Zadaniem absolwentów specjalności Informatyka przemysłowa jest m.in. obsługa sprzętu produkcyjnego lub informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych dzięki realizacji symulacji przeprowadzanych zmian na liniach produkcyjnych.
Dodatkowo, specjalność ma przygotować pracowników wspomagających przemysł i procesy produkcyjne, związane z branżą przetwórstwa przemysłowego, która od kilkunastu lat zajmuje w regionie cieszyńskim jedno z najwyższych miejsc pod względem udziału procentowego w rynku i jest najliczniejszą kategorią pracodawców strategicznych.
Kształcimy specjalistów poszukiwanych na rynku pracy
Specjalność jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na specjalistów z zakresu przemysłowych zastosowań informatycznych. Absolwenci proponowanej specjalności jako pracownicy związani z przemysłem bardzo dobrze odnajdą się na rynku pracy, ponieważ w ostatnich latach znaczna część inwestycji w Polsce to przede wszystkim rozwój parków maszynowych, oraz zwiększenie efektywności osób zatrudnionych.
Zadaniem absolwentów specjalności Informatyka przemysłowa będzie m.in. obsługa sprzętu produkcyjnego lub informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych dzięki realizacji symulacji przeprowadzanych zmian na liniach produkcyjnych.
Dlaczego warto wybrać studia - "Informatyka przemysłowa"?
1. Najnowocześniejsze metody dydaktyczne
W ramach zajęć studenci będą realizowali projekty w oparciu o metodę learning by developing polegającą na uruchomieniu triady student-nauczyciel-pracodawca. Pracodawca zleca do rozwiązania studentowi realny problem (w tym wypadku związany z obszarem optymalizacji wybranego procesu), który przy pomocy nauczyciela przygotowuje, w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie do symulacji, rozwiązanie. Wygenerowane rozwiązania będą mogły być wdrożone w przedsiębiorstwach biorących udział w projekcie. Dzięki szerokiej współpracy Uczelni z przedsiębiorstwami oraz stowarzyszeniami branżowymi, np. z Polską Izbą Motoryzacji istnieje możliwość pozyskania realnych problemów do projektów studenckich od regionalnych przedsiębiorstw reprezentujących różne branże przemysłu. Uwzględniono także najnowsze tendencje w kształceniu, kładąc nacisk na aktywne metody uczenia w oparciu o myślenie problemowe (problem based learning).
2. Wykładowcy - praktycy
Wsród wykładowców prowadzących zajęcia ze studentami znajdują się eksperci posiadający bogate doświadczenie zawodowe, którzy w przystępny sposób dzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Dzięki temu studenci zdobywają kompetencje zawodowe poszukiwane przez pracodawców.
3. Wizyty studyjne
W trakcie studiów studenci uczestniczą w cyklu wyjazdów do wiodących na rynku przedsiębiorstw. Dzięki temu mają okazję poznania struktury korporacyjnej, uczestniczyć w prezentacjach, wykładach i spotkaniach, a co najważniejsze, Uczelnia stwarza możliwość skonfrontowania posiadanej wiedzy z praktyką. Wizyty studyjne w firmach to również okazja do nawiązania współpracy, która bardzo często przeradza się w praktyki, staże czy oferty stałej pracy.
4. Studia dofinansowane = tańsze
Dzięki dofinansowaniu ze srodków Unii Europejskiej czesne za studia będzie bardzo atrakcyjne!
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
- programowanie sterowników przemysłowych,
- przemysłowe systemy wizualizacji,
- modelowanie i symulacja procesów produkcyjnych w przemyśle,
- modelowanie procesów z wykorzystaniem UML i BPMN,
- sieci czasu rzeczywistego
Studia w ramach specjalności „informatyka przemysłowa” pozwolą poznać studentom współczesne technologie informatyczne oraz rozwiązania zaawansowanych systemów informatycznych, przeznaczonych do sterowania, monitorowania procesami oraz zarządzania produkcją, a także zdobyć dobrą orientację w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji tej klasy systemów.
Dodatkowo, specjalność ma przygotować pracowników wspomagających przemysł i procesy produkcyjne, związane z branżą przetwórstwa przemysłowego, która od kilkunastu lat zajmuje w regionie cieszyńskim jedno z najwyższych miejsc pod względem udziału procentowego w rynku i jest najliczniejszą kategorią pracodawców strategicznych.
Program kształcenia
Program kształcenia wyposaży studentów w wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu projektowania urządzeń oraz systemów informatyki i automatyki przemysłowej. W trakcie studiów studenci zaznajomieni zostaną z oprogramowaniem i eksploatacją przemysłowych systemów informatycznych.
Przygotowany program kształcenia został opracowany przez interdyscyplinarny zespół utworzony przez przedstawicieli Uczelni oraz praktyków – specjalistów z zakresu informatyki przemysłowej.
Projekt
Wydział Zamiejscowy w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Praktyczne programy kształcenia w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie WSB”
Celem projektu jest podniesienie praktycznych kompetencji studentów Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, tak by lepiej odpowiadały one potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. Realizacja projektu i jego celu głównego przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego POWER w zakresie podniesienia praktycznych kompetencji studentów. Będzie to możliwe m.in. dzięki:
- opracowaniu i realizacji unikatowych, innowacyjnych programów kształcenia w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie WSB dostosowanych do potrzeb społeczno-gospodarczych,
- włączeniu pracodawców w proces przygotowania oraz realizacji programów kształcenia.
Projekt „Praktyczne programy kształcenia w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie WSB” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 3.1 „Kompetencje w szkolnictwie wyższym”
Kontakt
Wydział Zamiejscowy w Cieszynie
Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
ul. Frysztacka 44
43-400 Cieszyn
tel. 33 852 30 94
Menedżer projektu: dr inż. Łukasz Wróblewski
Informacje
tel. 33 852 30 94
Powrót do: Start » Praktyczne programy kształcenia w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej » Specjalności - studia dofinansowane