Informacje

CV i LM w pigułce, Twoje kompendium wiedzy! 

 

Zarejestruj się i pobierz bezpłatnego ebooka

 
 
 
 
 
 

Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy? Zrób dobre wrażenie.

Nowe otoczenie, nowe twarze, nowe obowiązki – pierwszy dzień w nowym miejscu pracy nie należy do łatwych doświadczeń. Jednak „debiutantów” często bardziej przytłaczają ich własne obawy niż realne wyzwania. Jak pokonać niepokój i poradzić sobie w nowym środowisku pracy?

Początki nie zawsze są trudne, ale bywają takie szczególnie, gdy się ich boimy. O tym, czy pierwszy dzień w nowej pracy przyniesie satysfakcję czy zawód, w dużej mierze decyduje nasze własne nastawienie. Do miejsca, osób, powierzonych zadań, a także samego siebie – bo „świeżaka” niepokoi głównie to, jak zostanie oceniony. Jeśli dostrzegasz w sobie przede wszystkim braki, nie wzbudzisz zaufania koleżanek i kolegów. Jeśli natomiast wierzysz we własne siły i potrafisz zarażać pogodą ducha, możesz liczyć na bardziej przychylną reakcję. Jednak pozytywne nastawienie to nie wszystko. By zapewnić sobie udany start, warto się do niego odpowiednio przygotować. Trzeba też pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

Pokonaj stres (a wszystko stanie się prostsze)

 

Podobnie jak podczas rozmowy kwalifikacyjnej, podczas „debiutu” w nowym miejscu pracy na naszą niekorzyść działa stres. Nerwy pozbawiają nas spontaniczności i ograniczają lotność umysłu. Niestety świadomość tego faktu nie rozwiązuje problemu. Zazwyczaj w podobnych sytuacjach popadamy w błędne koło: stresujemy się tym, że będziemy się stresować. Boimy się, że palniemy coś głupiego, podpadniemy szefowi, skompromitujemy się niewiedzą lub brakiem kompetencji. Jak zaradzić tym lękom? Przede wszystkim pamiętaj, że z powodzeniem przeszedłeś proces rekrutacyjny. A skoro pracodawca stwierdził, że zasługujesz na zatrudnienie, z pewnością masz potencjał na dobrego pracownika. Zwykle jednak to za mało, by ukoić skołatane nerwy. Warto więc podjąć w tym celu konkretne kroki.

Co możesz zrobić, by zmniejszyć stres?

1) Zażyj ruchu przed pracą lub dzień wcześniej – aktywność fizyczna świetnie studzi nerwy.

2) Dobrze się wyśpij – obudzisz się w lepszej formie.

3) Zjedz pożywne i lekkostrawne śniadanie – zdrowa dieta pomaga zmniejszyć stres.

4) Zrezygnuj z kawy i „energetyków” – powodują nadpobudliwość.

5) Wykonuj ćwiczenia oddechowe – świetnie redukują stres.

 

Zrób dobre pierwsze wrażenie

 

Jak cię widzą, tak cię piszą – głosi popularne porzekadło. Warto o nim pamiętać, planując pierwszy dzień w pracy. Nawet jeśli w firmie nie obowiązuje dress code, przybycie do biura w koszuli z plamą po jajecznicy nie przysporzy ci chluby. Nie warto też przesadzać w drugą stronę. Jeśli np. rozpoczynasz karierę w startupie, gdzie panuje luźna atmosfera, zjawiając się w miejscu pracy pod krawatem, możesz wywołać rozbawienie. Uniwersalnym rozwiązaniem jest schludny, zadbany wygląd i niewyzywający strój. O wrażeniu, jakie wywołasz, decyduje również punktualność. Spóźnienie się może zostać potraktowane jako przejaw nonszalancji. A to cecha, której nie docenią ani szef, ani współpracownicy.

 

Bądź dobrze poinformowany

 

Dowiodłeś swoich kwalifikacji na rozmowie o pracę, ale obejmując nowe stanowisko, musisz je podnosić. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wzbogacenie swojej wiedzy na temat samej firmy. Warto poznać jak najwięcej szczegółów na temat specyfiki jej funkcjonowania, zarówno od strony organizacyjnej, jak i biznesowej. Można to zrobić np. przez rozmowę z jej pracownikami lub kwerendę internetową. Pomoże ci to odnaleźć się w nowym środowisku, zrozumieć panujące w nim standardy, a przede wszystkim lepiej zgrać się z zespołem i skuteczniej realizować powierzone zadania. Z dociekliwością nie należy jednak przesadzać. Kolegów i przełożonych lepiej pytać o rzeczy naprawdę istotne i te, których nie możemy ustalić na własną rękę.

 

Wykaż się inicjatywą

 

Gdy możesz być pomocny – bądź. Wprawdzie nie warto ostentacyjnie wychodzić przed szereg, jednak chowanie się „w ostatnim rzędzie” również nie jest przepisem na sukces. Pracodawcy cenią ludzi z inicjatywą, współpracownicy również – o ile inicjatywa wiąże się z pomocą, a nie chęcią wypromowania się przed szefem. Czasem, by w biurze zrobiło się milej, wystarczy w drodze do kuchni zapytać, czy ktoś nie chce kawy lub herbaty.

 

Przynieś z sobą dobry nastrój

 

Zadaniem pracownika jest praca, ale jej jakość zależy od atmosfery panującej w biurze. Dobry nastrój sprzyja efektywności, kiepski – osłabia motywację. Niekiedy jednym żartobliwym stwierdzeniem można wszystkim wokół poprawić humor, z drugiej strony – nie warto być dowcipnym na siłę. Najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem na poprawę atmosfery jest zwykły uśmiech i życzliwość. Nawet krótka wymiana zdań na tematy zawodowe lub „życiowe”, poprowadzona w lekkim tonie, pomoże ożywić nastrój i zyskać przychylność nowych kolegów.

 

Staraj się z umiarem

 

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, pamiętaj o umiarze. Schludny wygląd i pogodny uśmiech z pewnością zaprocentują, jednak chęć wykazania się od pierwszych godzin w firmie może ci zaszkodzić. By nie zrazić do siebie kolegów, nie próbuj popisywać się wiedzą lub narzucać im swojego zdania. Twoje umiejętności z pewnością zostaną z czasem docenione. Tymczasem, zaczynając pracę, sam doceń rady swoich przełożonych i kolegów. Nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. W końcu lepiej na spokojnie i w miłej atmosferze wdrożyć się w obowiązki, niż zniechęcić do siebie przełożonych, upierając się przy swoich racjach.

 

Inne porady na temat pracy i rekrutacji, a także lokalne oferty pracy znajdziesz na stronie: https://www.aplikuj.pl/praca/warszawa

 

 

 

Powrót do: Start » Akademickie Biuro Karier | Oferty pracy | Oferty praktyk | Porady » Aktualności

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Działanie 4.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni

Nasi partnerzy

Kontakt

Akademickie Biuro Karier

adres: ul. Cieplaka 1c,

41-300 Dąbrowa Górnicza

 

tel: 32 295-93-29

e-mail: abk@wsb.edu.pl

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji