Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kultura popularna i tożsamość młodzieży - Prof. dr hab. Zbyszko Melosik

Godz. 9.00 – 10.30

Miejsce: sala 228, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Kultura popularna i tożsamość młodzieży

Komu z nas nie zdarzyło się wysłać sms-a zamiast kartki świątecznej pocztą tradycyjną? Zamiast listu wysłać e-mail? A co na obiad? - frytki z Mc’a… Kiedy ostatni raz byliśmy na koncercie w filharmonii, w muzeum albo w teatrze? Po co? Przecież jest MTV, HBO, Teatr Telewizji , a nawet Mezzo. Jest radio. Po co czytać skoro są audiobooki?

Okazuje się, że współczesny człowiek jest rozdarty między dwoma płaszczyznami. Z jednej strony chcemy być wolni i niezależni, z drugiej zaś chcemy się dopasować do naszego otoczenia, być trendy.

Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się z czego wynika fragmentaryczność tożsamości współczesnego człowieka. Prowadzący objaśni skąd bierze się „poczucie schizofrenii” u nastolatków. Słuchacze dowiedzą się również dlaczego tak ciężko jest się porozumiewać między przedstawicielami różnych pokoleń. Dlaczego mówi się o buncie nastolatków wobec starszych? Jaki wpływ na tę sytuację ma szeroko rozumiana popkultura?

Prof. dr hab. Zbyszko Melosik - Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytety Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN; badaczem problemów edukacyjnych, w tym szczególnie kultury i edukacji amerykańskiej, specjalista w zakresie socjologii edukacji oraz pedagogiki porównawczej, w tym szczególnie w zakresie socjokulturowych kontekstów edukacji społeczeństw postmodernistycznych;  był stypendystą Fullbrighta w Curry School of Education na University of Virginia w Charlottensville (USA), zaś w 1994 r. już wykładowcą na tej uczelni jako wizytujący profesor; wykładał ponadto w Nazareth College w Rochester (USA).

Powrót do: Start » Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej 2015 » Program » 26 marca 2015

 

Nasi partnerzy