Lekcja na zamówienie – projekt dla szkół ponadgimnazjalnych

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach XI  Festiwalu Nauki pragnie zaproponować Państwu „LEKCJĘ NA ZAMÓWIENIE”, nowy rodzaj zajęć edukacyjnych, które mogą odbywać się u Państwa w szkołach bądź w siedzibie WSB. Celem „Lekcji na zamówienie” jest rozszerzenie programu kształcenia uczniów szkół ponadgimnazjalnych o wybrane zagadnienia nauk ekonomicznych, technicznych, humanistycznych, społecznych i medycznych. Prowadzący zajęcia to pracownicy naukowi Wyższej szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej z wieloletnim stażem i doświadczeniem w kontaktach z młodzieżą. Gwarantują oni przystępną, interesującą i praktyczną formę zajęć.

Szkoła, zainteresowana danym tematem, dokonuje rezerwacji jednego ze wskazanych terminów oraz wspólnie z organizatorem ustala, gdzie odbędzie się lekcja (siedziba szkoły / siedziba uczelni). Projekt jest bezpłatny!


UWAGA!

W jednej szkole mogą odbyć się maksymalnie dwie lekcje na zamówienie!!!

Artykuły

Skuteczna motywacja – klucz do sukcesu. Motywacja pod lupą

Dlaczego ociągamy się z rozpoczęciem niektórych zadań? Dlaczego szybko się zniechęcamy i rezygnujemy z realizacji innych? Jak pokonać słomiany zapał? Jak efektywnie podzielić tort czasu? I w końcu, jak w pełni wykorzystać swój potencjał? Zapraszam na wspólne poszukiwanie odpowiedzi podczas warsztatów o motywacji, czyli o tym, co gwarantuje nam sukces.

 

dr n. hum. Dominika Siewniak-Maciuszek – psycholog, wykładowca akademicki, trener, członek  Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej współpracuje od blisko 8 lat, uczestnicząc w licznych inicjatywach Szkoły: Festiwalu Nauki, Szkole Liderów, Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym i obecnie Akademii WSB.

czytaj więcej o Skuteczna motywacja – klucz do sukcesu. Motywacja pod lupą

Mnemotechniki czyli gimnastyka umysłu dla Maturzystów

Kim był Symonides z greckiej wyspy Keos? Co wspólnego mają skarpetka, dach, jajecznica, żyrafa, cebula, telefon i cyrk? Jak astronauta może stać się nutą? I jak wykorzystać tę wiedzę, by bez trudu zapamiętać literackich noblistów, historyczne daty i listę ośmiotysięczników? O tym podczas warsztatów, na które serdecznie zapraszam wszystkich maturzystów!  

 

dr n. hum. Dominika Siewniak-Maciuszek - psycholog, wykładowca akademicki, trener, członek  Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej współpracuje od blisko 8 lat, uczestnicząc w licznych inicjatywach Szkoły: Festiwalu Nauki, Szkole Liderów, Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym i obecnie Akademii WSB.

czytaj więcej o Mnemotechniki czyli gimnastyka umysłu dla Maturzystów

Translation from English into Polish as a means of creating new reality. (Tłumaczenie z języka angielskiego na język polski sposobem na tworzenie nowej rzeczywistości)

Mówisz w języku angielskim, ale czy naprawdę go rozumiesz? Wykład poświęcony będzie uwarunkowanym historycznie i kulturowo zagadnieniom leksykalnym, gramatycznym, a także fonetycznym. Dowiesz się, jakie miejsce zajmuje filologia angielska we współczesnej humanistyce oraz jaką pełni rolę.

 

dr Grzegorz Gwóźdź – pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Biznesu. Adiunkt, kierownik Zakładu Translatoryki i Angielskiego Języka Biznesu w Instytucie Filologii Obcych Akademii im Jana Długosza. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

czytaj więcej o Translation from English into Polish as a means of creating new reality. (Tłumaczenie z języka angielskiego na język polski sposobem na tworzenie nowej rzeczywistości)

Zasady rozmieszczania dóbr w magazynie oraz biurku – dobre praktyki

Każdy z nas podczas wykonywania codziennych czynności podejmuje szereg decyzji związanych z rozmieszczeniem swoich rzeczy: w szafie, biurku, plecaku, torebce itp. Ich rozmieszczenie paradoksalnie może ułatwić lub bardzo utrudnić życie codzienne. Podobne zasady obowiązują w magazynach. Podczas zajęć słuchacze w sposób praktyczny poznają zasady i metody, które w łatwy i szybki sposób umożliwią rozmieszczenie rzeczy w taki sposób, aby uzyskać do nich szybki oraz bezproblemowy dostęp. Przedstawione w ramach zajęć metody stanowią zbiór dobrych praktyk, które są stosowane w magazynach i centrach magazynowych do rozmieszczania dóbr, aby wszelkie procesy z nimi związane przebiegały sprawnie i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.


Dr inż. Paweł Sobczak – wykładowca w Katedrze Logistyki i  Transportu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Jego działalność naukowa obejmuje między innymi zagadnienia logistyki, magazynowania oraz konstrukcji i eksploatacji maszyn transportowych.

czytaj więcej o Zasady rozmieszczania dóbr w magazynie oraz biurku – dobre praktyki

Zapasy – koszty vs poziom obsługi klienta

Wyznaczenie optymalnego rachunku zysku i strat w firmie jest rzeczą zasadniczą. Ważnym składnikiem efektywności finansowej jest optymalizacja poziomu zapasów tak, aby zredukować koszty ich przechowywania. Jak oszacować popyt na towary by ustrzec się przed zaleganiem towaru w magazynach i jednocześnie uniknąć ryzyka braku towaru oraz wydłużenia czasu realizacji zamówienia? O procesach logistycznych dowiedzą się Państwo na wykładzie.

 

dr inż Ilona Mańka – wykładowca w Katedrze Logistyki i Transportu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie. Jest autorem ponad 40 artykułów i monografii krajowych oraz zagranicznych związanych z logistyką, zarządzaniem bezpieczeństwem w transporcie, zarządzaniem i utrzymaniem taboru kolejowego z wykorzystaniem procedur standardu IRIS oraz wymagań ERA a także analizą ryzyka metodą FMEA. Uczestniczka Polskiej Platformy Technologicznej Transportu Szynowego. Organizatorka licznych konferencji i spotkań łączących świat nauki z przemysłem, a także kursów dokształcających w zakresie: Zarządzania jakością - audytor ISO EN 9001:2008 (wraz z jednostką certyfikacyjną), Analizy ryzyka metodą FMEA i FTA oraz zarządzania bezpieczeństwem, Analizy znaczenia zmiany, Standardu IRIS w tym procedury związanej z utrzymaniem wg RAMS oraz analizy kosztów cyklu życia wyrobu LCC. Organizator Międzynarodowego seminarium pt.: "Praktyka certyfikacji i funkcjonowania Standardu IRIS w Polsce i Europie” z udziałem Giuseppe Greco – IRIS Senior Manager w 2012 roku.

 

czytaj więcej o Zapasy – koszty vs poziom obsługi klienta

System kodowania GS1

Celem wykładu jest przedstawienie najnowszych rozwiązań systemów kodowania wykorzystywanych w procesach logistycznych. Wykład przeprowadzony zostanie w formie prezentacji multimedialnej z elementami dyskusji i ćwiczeń z udziałem uczniów. Podczas prelekcji przedstawiony zostanie przegląd najnowszych światowych rozwiązań w zakresie systemów kodowania, z głównym naciskiem na rozwiązania zalecane przez GS1. Przedstawione zostanąwszystkie kody obowiązujące w GS1 (również z kodami, które zostały niedawno wdrożone do systemu). Podczas wykładu przeprowadzony będzie szereg praktycznych ćwiczeń z udziałem uczniów. Podczas ćwiczeń wykorzystane zostaną m.in. profesjonalne skanery PDA wykorzystywane podczas normalnej pracy magazynowej.

 

Dr inż. Paweł Sobczak – wykładowca w Katedrze Logistyki Transportu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Jego działalność naukowa obejmuje między innymi zagadnienia logistyki, magazynowania oraz konstrukcji i eksploatacji maszyn transportowych.

czytaj więcej o System kodowania GS1

Idź na całość! Czyli jak telewizja z dobrego człowieka może zrobić bestię i o korzyściach z patrzenia na usta Pameli Anderson

Krótki mini-wykład z elementami multimedialnymi bazuje na odkryciach współczesnej psychologii społecznej, które pokazują zdumiewającą łatwość z jaką większość ludzi podporządkowuje się przekazom medialnym. Omówione zostaną wybrane eksperymenty poświęcone podporządkowaniu autorytetowi, delegowaniu odpowiedzialności za własne czyny i bezrefleksyjnemu naśladowaniu nierzadko bardzo skomplikowanych zachowań bohaterów popularnych seriali. Uczestnicy zajęć przekonają się, że człowiek jest przede wszystkim istotą społeczną: jego życie prywatne i zawodowe zależy od skutecznego kontaktowania się z innymi ludźmi, a przede wszystkim rozumienia samego siebie. W czasach powszechnego dostępu do Internetu i „googlowania” pracodawcy coraz częściej poszukują i inwestują w ludzi z niekoniecznie ogromną specjalistyczną wiedzą ale przede wszystkim z wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi i intrapsychologicznymi.

 

Dr Maciej Witkowski - wykładowca akademicki. Adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, jego główne zainteresowania to psychologia społeczna, komunikacja, socjologia kultury.

czytaj więcej o Idź na całość! Czyli jak telewizja z dobrego człowieka może zrobić bestię i o korzyściach z patrzenia na usta Pameli Anderson

Pięćdziesiąt twarzy zarządzania emocjami: fakty i mity

Emocje mają wpływ na wszystko w naszym życiu, dlatego tak ważne jest, aby nieustannie ćwiczyć je i rozwijać. Jeśli nauczymy się je właściwie nazywać i interpretować, zyskamy nową jakość w relacjach międzyludzkich. Umiejętne zarządzanie emocjami nie jest łatwe. Bo aby robić to dobrze, niezbędne są inne umiejętności związane z rozumieniem i postrzeganiem emocji. Jeśli chcemy nauczyć się rozumieć emocje, powinniśmy zacząć je analizować, żeby wiedzieć, jakie sytuacje wywołują w nas konkretne odczucia.

 

dr Maciej Witkowski - wykładowca akademicki. Adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, jego główne zainteresowania to psychologia społeczna, komunikacja, socjologia kultury.

czytaj więcej o Pięćdziesiąt twarzy zarządzania emocjami: fakty i mity

Programowanie aplikacji mobilnych

Szybkie zmiany w trendach technologicznych oraz wymagania dnia codziennego powodują, że coraz więcej ludzi wykorzystuje smartfony, smartwatche i inne nowoczesne urządzenia zarówno w swoim życiu zawodowym, jak i prywatnym. Pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych aplikacji mobilnych, pozwalających na jeszcze bardziej efektywne wykorzystywanie czasu w pracy oraz czasu wolnego. Na wykładzie dowiedzą się państwo szczegółów na temat języków programowania oraz tworzenia aplikacji mobilnych.7

 

Dr inż. Paweł Buchwald – adiunkt w Katedrze Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; główne obszary jego zainteresowań to języki i paradygmaty programowania, sieci komputerowe, bazy danych w systemach zarządzania.

czytaj więcej o Programowanie aplikacji mobilnych

Cyberterroryzm. Wojna przyszłości?

Człowiek coraz bardziej uzależnia się od nowoczesnych technologii informatycznych, które wykorzystywane są prawie we wszystkich branżach i aspektach życia. Kluczowym staje się bezpieczeństwo systemów informatycznych, które wykorzystywane są dla  obronności kraju lub wspierających funkcjonowanie administracji rządowej,  nadzorujące bezpieczeństwo w komunikacji, czy bezpieczeństwo innych obiektów infrastruktury krytycznej. Bezpieczeństwo systemów informatycznych w tym zakresie bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwa Państwa. Czy nowoczesna wojna przeniesie się do cyberprzestrzeni?

 

dr inż. Krystian Mączka - specjalista w zakresie przestępczości teleinformatycznej, biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej, wykładowca akademicki (m.in. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury), ekspert Biura Ekspertyz Sadowych Fundacji „Ubi societas,ibi ius”.

czytaj więcej o Cyberterroryzm. Wojna przyszłości?

Procesy klimatyczne - czynniki, przebieg, konsekwencje

Obecne, bardzo częste zmiany klimatu, każą nam zwrócić coraz większą uwagę na procesy klimatyczne. Dlaczego w Polsce występuje zima, w Afryce są wilgotne lasy, na pustyni susza zaś na Syberii panuje wieczna zmarzlina? Jak człowiek przyczynia się do zmian w procesach klimatycznych oraz jakie są i będą tego konsekwencje? Uczestnicy podczas wykładu dowiedzą się również, co wpływa na powstawanie anomalii klimatycznych.

 

dr Wojciech Piontek - wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; doktor nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, specjalista w zakresie ekonomii środowiskowa, finansów publicznych oraz rozwoju zrównoważonego i trwałego. Autor i współautor licznych badań i raportów na temat gospodarowania odpadami oraz ich wpływu na środowisko.

czytaj więcej o Procesy klimatyczne - czynniki, przebieg, konsekwencje

Wirtualizacja i jej możliwości

Wirtualizacja jest dzisiaj jednym z kluczowych trendów, jaki możemy obserwować na rynku IT. Jednym tchem mówi się o oszczędnościach, konsolidacji zasobów, łatwości zarządzania. Wszelkie nowoczesne możliwości tzw. chmur obliczeniowych są możliwe dzięki postępowi wirtualizacji. Podczas zajęć opowiemy sobie, jak obecnie realizuje się wirtualizację infrastruktury, a także stworzymy własne wirtualne maszyny, a nawet całe sieci.  

 

Dr inż. Maciej Rostański - wykładowca akademicki, konsultant IT, certyfikowany instruktor Akademii Cisco. Adiunkt w Katedrze Informatyki Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prowadzi zajęcia i seminaria z zakresu projektowania i administracji sieciami komputerowymi, technologii internetowych oraz Web 2.0.

czytaj więcej o Wirtualizacja i jej możliwości

Rola mózgu w uczeniu się

Rola mózgu w uczeniu się i nauczaniu jest niekwestionowana. Wszystko zależy od umiejętności przyswajanej wiedzy w szkole, na studiach czy po prostu w życiu, bo człowiek uczy się całe życie i każdej formie uczenia się bez względu na zaangażowanie towarzyszy praca mózgu. Ale jakie są jego możliwości? Na czym polega praca mózgu? Z czego jest zbudowany? Ile może pomieścić ten nasz "twardy dysk”? Co zrobić, by podczas nauki zapamiętywać jak najwięcej? Zapraszamy na wykład, który odsłoni możliwości naszego mózgu.

 

dr Katarzyna Wójcik – doktor nauk humanistycznych, pedagog, wykładowca w Katedrze Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

czytaj więcej o Rola mózgu w uczeniu się

Finanse osobiste – jak planować przyszłość

Kredyty we Franku Szwajcarskim, Amber Gold – finansowych niebezpieczeństw przed nami jest niemało. A wpadnięcie w pułapkę skutkuje konsekwencjami idącymi w tysiące złotych i trwającymi nawet dekady. Wykład ma przybliżyć narzędzia zarządzania własnymi finansami, co pomaga osiągać założone cele i unikać pułapek.

 

dr Tomasz Kasprowicz - doktor finansów, doktoryzował się na Southern Illinois Univeristy, pracownik Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

czytaj więcej o Finanse osobiste – jak planować przyszłość

Energetyka, ocieplenie klimatu i odnawialne źródła energii

Kwestie energetyki to zagadnienie dotykające wszystkich. Zwłaszcza mieszkańców Śląska i Zagłębia, w kontekście umiejscowionych tu kopalń. Z jednej strony słyszymy o zmianach klimatu. Lubimy ciepłe zimy, znacznie mniej wichury i upały. Z czego zatem będziemy czerpać energię w przyszłości? Jaka przyszłość stoi przed górnictwem? A może rozwiązaniem są źródła odnawialne albo gaz łupkowy? To i wiele innych pytań zostanie poruszonych na wykładzie.

 

dr Tomasz Kasprowicz - doktor finansów, doktoryzował się na Southern Illinois Univeristy, pracownik Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

czytaj więcej o Energetyka, ocieplenie klimatu i odnawialne źródła energii

Po co nam fizjoterapeuci?

Fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się prowadzeniem profesjonalnej i kompleksowej rehabilitacji. Specjalistyczna wiedza i bogate doświadczenie pozwalają mu na niesienie pomocy Chorym.  Dawniej pacjenci trafiali do fizjoterapeuty na zalecenie lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa. Współcześnie, coraz częściej z problemem zdrowotnym zwracają się bezpośrednio do fizjoterapeutów, którzy pracują indywidualnie, bądź stanowią część zespołu terapeutycznego. Współcześnie fizjoterapeuci coraz częściej ukierunkowują się w swojej pracy na terapię określonego rodzaju zaburzeń. W JAKI SPOSÓB?? Zapraszam na wykład.

 

dr Paulina Głowacka – wykładowca i członek zespołu fizjoterapeutów w Katedrze Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej;

czytaj więcej o Po co nam fizjoterapeuci? 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji