Lekcja na zamówienie – projekt dla szkół ponadgimnazjalnych
Festiwal Nauki trafi do szkół
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach XII Festiwalu Nauki pragnie zaproponować Państwu „LEKCJĘ NA ZAMÓWIENIE”, nowy rodzaj zajęć edukacyjnych, które mogą odbywać się u Państwa w szkołach bądź w siedzibie WSB.
Cel
Celem „Lekcji na zamówienie” jest rozszerzenie programu kształcenia uczniów szkół ponadgimnazjalnych o wybrane zagadnienia nauk ekonomicznych, technicznych, humanistycznych, społecznych i medycznych. Prowadzący zajęcia to pracownicy naukowi Wyższej szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej z wieloletnim stażem i doświadczeniem w kontaktach z młodzieżą. Gwarantują oni przystępną, interesującą i praktyczną formę zajęć.
Zgłoszenia
Szkoła, zainteresowana danym tematem, dokonuje rezerwacji jednego ze wskazanych terminów oraz wspólnie z organizatorem ustala, gdzie odbędzie się lekcja (siedziba szkoły / siedziba uczelni). Projekt jest bezpłatny!
UWAGA!
W jednej szkole mogą odbyć się maksymalnie dwie lekcje na zamówienie!!!
Artykuły
Systemy RFID oraz RTLS w magazynowaniu i transporcie
Analiza ABC w praktyce
Analiza ABC w praktyce
Zajęcia prowadzone w formie wykładu połączonego z warsztatem. Mają one na celu, w prosty i przystępny sposób, wyjaśnić uczniom zasadę oraz cel stosowania analizy ABC w realizacji decyzji logistycznych. Głównym elementem zajęć będzie realizacja wg metody krok po korku przykładowej analizy ABC, która umożliwi uczniom uzyskanie umiejętności zastosowania tej metody w praktyce.
Dr inż. Paweł Sobczak – wykładowca w Katedrze Logistyki Transportu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Dlaczego chłopaki nie płaczą a złość piękności szkodzi, czyli co to są emocje?
Motywacja pod lupą
Motywacja pod lupą
Dlaczego ociągamy się z zabraniem się do niektórych zadań? Dlaczego szybko się zniechęcamy i rezygnujemy z realizacji zadań? Jak pokonać słomiany zapał? Jak efektywnie podzielić tort czasu? I w końcu, jak w pełni wykorzystać swój potencjał? Zapraszam na wspólne poszukiwanie odpowiedzi podczas warsztatów o motywacji, czyli o tym, co gwarantuje nam sukces.
Dr n. hum. Dominika Siewniak-Maciuszek – psycholog, absolwentka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykładowca akademicki, młodszy asystent w Oddziale Psychiatrycznym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Mnemotechniki - warsztat kreatywnego zapamiętywania
Mnemotechniki - warsztat kreatywnego zapamiętywania
Kim był Symonides z greckiej wyspy Keos? Co wspólnego mają skarpetka, dach, jajecznica, żyrafa, cebula, telefon i cyrk? Jak astronauta może stać się nutą? I jak wykorzystać tę wiedzę, by bez trudu zapamiętać literackich noblistów, historyczne daty i listę ośmiotysięczników? O tym podczas warsztatów, na które serdecznie zapraszam wszystkich maturzystów!
Dr n. hum. Dominika Siewniak-Maciuszek – psycholog, wykładowca akademicki, trener, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
czytaj więcej o Mnemotechniki - warsztat kreatywnego zapamiętywania
Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych. Jak pokonać tremę przed wystąpieniem
Efektywna komunikacja w grupie. Czyli jak budować mosty zamiast murów
Efektywna komunikacja w grupie. Czyli jak budować mosty zamiast murów
Komunikujemy się by informować, wyjaśniać, motywować, wspierać, negocjować. Niezależnie od celu, porozumiewanie się stanowi podstawę naszych relacji. Zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym, słuchanie, konstruktywne prowadzenie dyskusji, wyrażanie własnego zdania to umiejętności konieczne, by kontaktować się z innymi i odnosić sukcesy. Zapraszam do udziału w warsztatach.
Iwona Fröhlich - ekonomista, menadżer, trener od lat związana z rynkiem usług finansowych. Studia Executive MBA – Uniwersytet Gdański Validating authority: RSM Erasmus University Rotterdam.
czytaj więcej o Efektywna komunikacja w grupie. Czyli jak budować mosty zamiast murów
Linux - jakie to proste
Linux - jakie to proste
Warsztat stanowi fundament wiedzy w zakresie podstaw obsługi systemu operacyjnego Linux i został przygotowany pod kątem przyszłych administratorów. Na praktycznych przykładach dowiesz się jak zainstalować system Linux, pracować za pomocą użytecznych poleceń oraz uruchomić własny serwer WWW z PHP i serwer baz danych MySQL.
Wymagania: 20 komputerów; procesor Core 2 Duo lub mocniejszy 4GB RAM, VirtualBox, dostęp do internetu
Dr inż. Paweł Świtała – specjalista w zakresie administracji systemami z rodziny Windows Server i Linux, wykładowca akademicki (Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Politechnika Śląska), Dyrektor Działu IT Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, MCP, MCTS, MCITP.
DataScientist - czyli jak zostać mistrzem analizy
DataScientist - czyli jak zostać mistrzem analizy
Warsztat stanowi przegląd wykorzystania metod uczenia maszynowego do analizy zbiorów danych w celu wykrycia zależności w nich występujących, których nie widać gołym okiem.
Dowiesz się jak wykorzystać oprogramowanie R do przeprowadzenia modelowania za pomocą między innymi drzew decyzji, sztucznych sieci neuronowych czy maszyny wektorów podpierających - SVM.
Wymagania: 20 komputerów z działającym program R + R Studio, dostęp do internetu
Dr inż. Paweł Świtała – specjalista w zakresie administracji systemami z rodziny Windows Server i Linux, wykładowca akademicki (Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Politechnika Śląska), Dyrektor Działu IT Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, MCP, MCTS, MCITP.
czytaj więcej o DataScientist - czyli jak zostać mistrzem analizy
Kreatywne poszukiwanie pracy czyli jak wykorzystać mapy myśli i nowoczesne CV do zdobycia wymarzonego stanowiska?
Kreatywne uczenie się czyli jak tworzyć mapy myśli
Kreatywne uczenie się czyli jak tworzyć mapy myśli
Warsztat kreatywnego uczenia się z wykorzystaniem nowoczesnej techniki tworzenia map myśli czyli mind mappingu. Metoda umożliwia szybsze i bardziej efektywne zapamiętywanie i uczenie się dzięki wykorzystaniu haseł, rysunków, kolorów i skojarzeń. Mapy myśli skutecznie pomagają w uczeniu się każdego z przedmiotów i przygotowaniu do egzaminów. Każdy uczeń i student z przyjemnością będzie korzystał z map myśli i pobudzi swój umysł do coraz większej kreatywności.
Małgorzata Małecka - pracownik Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i doktorantka na kierunku Zarządzanie, zajmująca się naukowo zagadnieniami innowacji w marketingu. Propagatorka postaw przedsiębiorczych wśród uczniów i studentów, koordynatorka programu praktyk i staży studenckich oraz specjalistka z zakresu wykorzystania map myśli w pracy i życiu prywatnym.
czytaj więcej o Kreatywne uczenie się czyli jak tworzyć mapy myśli
COP21, konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu
Finanse osobiste
Polska transformacja historia i perspektywy
Polska transformacja historia i perspektywy
Ćwierć wieku wolności to czas podsumowań. Nikt nie neguje, ze udało nam się przejść bardzo trudną drogę, ale wciąż trwa debata co do efektów naszych wysiłków. Polska to zielona wyspa sukcesu? A może kraj w ruinie? Czy udało nam się wykorzystać naszą dziejową szansę? Jakie wyzwania przed nami i jak możemy się z nimi zmierzyć? Wykład będzie próbą zasugerowania odpowiedzi na podstawie dostępnych danych i wyników badań. Mniej emocji, za to więcej faktów.
Dr Tomasz Kasprowicz - doktor finansów, doktoryzował się na Southern Illinois Univeristy, pracownik Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wykładowca akademicki z doświadczeniem na trzech kontynentach i w trzech językach.
Mikrotomografia na usługach nauki (i gier figurkowych)
Mikrotomografia na usługach nauki (i gier figurkowych)
Techniki obrazowania medycznego coraz częściej znajdują zastosowanie w przemyśle. Dane jakie zwracają nam urządzenia obrazowe wymagają specjalistycznego podejścia i obróbki.
Celem wykładu jest wprowadzenie do techniki tomograficznej i przedstawienie możliwości zastosowań badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego, możliwości obróbki obrazu oraz informacji jakie z niego płyną.
Michał Walczak - specjalista w zakresie cyfrowego przetwarzania obrazów, nauczyciel akademicki oraz prodziekan Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
czytaj więcej o Mikrotomografia na usługach nauki (i gier figurkowych)
Co czytamy czytając tłumaczenie? Wybrane zagadnienia przekładoznawstwa
Psychologia bezrefleksyjności: granice etyczne we współczesnej nauce i życiu społecznym
"10 praktycznych sposobów na integrację Romów", czyli współczesne życie w cygańskiej wiosce
"10 praktycznych sposobów na integrację Romów", czyli współczesne życie w cygańskiej wiosce
Zajęcia mają formę mini-wykładu multimedialnego z elementami interakcji adresowanego do uczniów w wieku 17-19 lat. Autor przedstawi wyniki swoich badań nad praktykami integrowania Romów, które prowadził w latach 2011-2015. W trakcie zajęć wyjaśnione zostaną niektóre błędne ale powszechnie podzielane przekonania na temat życia Romów i ich kultury. Przykład zazwyczaj trudnych relacji społeczeństwa większościowego ze społecznościami romskimi jest znakomitym punktem wyjścia do szerszych rozważań o stosunku człowieka do odmienności.
Dr Maciej Witkowski jest antropologiem i psychologiem kulturowym. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Od kilkunastu lat zajmuje się problematyką integrowania Romów w Polsce i innych krajach oraz metodologią badań kulturowych w różnych obszarach nauk społecznych. Jest autorem książek "Polityka i antropologia. Praktyki integrowania Bergitka Roma w karpackich wioskach w Polsce" (2016) oraz "Menedżer czy antropolog? Jak powstaje dyskurs w międzykulturowym marketingu i zarządzaniu" (2007).
Uczelnia i mcdonaldyzacja - co mają wspólnego?
Uczelnia i mcdonaldyzacja - co mają wspólnego?
Co restauracja McDonald ma wspólnego z uczelnia? Jak można je powiązać ze sobą i jakie niesie to ze sobą zagrożenia? Na te i wiele innych intrygujących pytań uczniowie znajdą odpowiedź podczas wykładu. Gorąco zapraszam do udziału - dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziano niespodziankę*.
Celem wykładu jest ukazanie zagrożeń, które stają się coraz bardziej realne w dobie szybko rozwijającego się rynku, na którym konsumenci główną wartość upatrują w szybkości realizowanych usług we wszystkich sektor ludzkiej działalności.
Dr Angelika Pabian - pracownik naukowo - dydaktyczny w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, członek Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jej zainteresowania i praca naukowa skupiają się wokół orientacji rynkowej uczelni, w tym też komunikacji marketingowej prowadzonej przez szkoły wyższe, czego wynikiem jest kilkanaście artykułów i opracowań o tej tematyce.
czytaj więcej o Uczelnia i mcdonaldyzacja - co mają wspólnego?
Różnice kulturowe i ich wpływ na zachowania w sytuacjach biznesowych i towarzyskich
Różnice kulturowe i ich wpływ na zachowania w sytuacjach biznesowych i towarzyskich
Dlaczego nie powinno się dawać Chińczykom w prezencie zegara? Dlaczego nigdy nie usłyszymy bezpośredniej odmowy od Japończyka? Co oznacza słowo „punktualność” w krajach Dalekiego Wschodu i krajach Ameryki Łacińskiej? Co to jest „guanxi” i „kreng jai” i dlaczego są one tak ważne na Dalekim Wschodzie? Dlaczego kobiety i młodzi mężczyźni napotykają stosunkowo niewiele trudności podczas robienia interesów w Stanach Zjednoczonych czy też północnej Europie w przeciwieństwie do Japonii? Dlaczego nie powinniśmy podawać dokumentu lewą ręką mieszkańcom Bliskiego Wschodu? Na te oraz inne liczne pytania odpowiedzi zostaną udzielone w trakcie wykładu poświęconego różnicom w zwyczajach i praktykach nie tylko biznesowych w różnych krajach. Zrozumienie tych różnic jest niezwykle istotne aby uniknąć nieporozumień i niepowodzeń na gruncie biznesowym jak i towarzyskim podczas kontaktów z osobami z innego kręgu kulturowego. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.
Barbara Borkowska-Kępska – wykładowca języka angielskiego i angielskiego języka specjalistycznego prawniczego i biznesu (ESP) w Studium Języków Obcych oraz na kierunku Filologia Angielska w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
czytaj więcej o Różnice kulturowe i ich wpływ na zachowania w sytuacjach biznesowych i towarzyskich
Sztuka motywacji - czyli jak motywować siebie i innych?
Sztuka motywacji - czyli jak motywować siebie i innych?
Motywacja odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Motywowanie siebie i innych jest umiejętnością, której trzeba się nauczyć, aby móc odnosić sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Celem warsztatu jest przedstawienie optymalnych sposobów motywowania siebie i innych do działania oraz pozyskanie umiejętności przekazywania informacji zwrotnych. Warsztatowa forma zajęć pozwoli na ocenę poziomu motywacji uczestników oraz na wskazaniu zasad motywacji, a także w jaki sposób można umiejętnie inspirować innych
i pobudzać w nich dyspozycje motywacyjne.
Dr Joanna Dzieńdziora - doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Specjalista zarządzania zasobami ludzkimi. Adiunkt w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Koordynator ds. Seminarium Doktorskiego.
czytaj więcej o Sztuka motywacji - czyli jak motywować siebie i innych?
Human Resource Management
Human Resource Management - subject about peoples skills, performance, different processes of finding the right people to the right positions. Also it teaches how to be motivated and inspired in the professional scope.
Maryna Tymokhina - coach and teacher of different disciplines such as: Human Resource Management, Business Communication, International PR and Marketing.
Business Communication
Business Communication - teaches us how to communicate in the best and profitable way. How to use your verbal and non-verbal skills to achieve your goals. Interesting area with practical exercises.
Maryna Tymokhina - coach and teacher of different disciplines such as: Human Resource Management, Business Communication, International PR and Marketing.