Losy dąbrowskiej synagogi - wykład

godz. 11.00-12.00

 

Kiedy oraz przez kogo została zbudowana, jak wyglądała i gdzie znajdowała się dąbrowska synagoga? Czy w Dąbrowie Górniczej była tylko jedna bóżnica? Jakie przeznaczenie miał jej budynek w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu? Kiedy synagoga zniknęła z krajobrazu miasta? Jeśli chcecie Państwo poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na spotkanie poświęcone dziejom bóżnicy w Dąbrowie Górniczej.

 

Magdalena Cyankiewicz, Joanna Tokaj - pracownice Muzeum Miejskiego „Sztygarka", autorki opracowania na temat synagogi w Dąbrowie Górniczej w książce „Żydzi na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim"; autorki audioprzewodnika po żydowskich śladach Dąbrowy Górniczej w ramach serii audoprzewodników po dziedzictwie żydowskim w województwie śląskim - „Opowieści Nieobecnych" (www.opowiescinieobecnych.org).

 

Autorski program pn. „Opowieści nieobecnych" jest realizowany przez Fundację „Brama Cukermana" jest on współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Dziedzinie Ochrony i Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego na terenie Śląska i Zagłębia w tym również został dofinansowany przez Gminę Dąbrowa Górnicza.

"Opowieści nieobecnych " to nowatorki program w którym zostały wykorzystane audioprzewodniki jak równiweż zostały zaznaczone miejsca związane z dziedzictwem żydowskim, które wpisały się w historię Dąbrowy Górniczej.

on współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Dziedzinie Ochrony i Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego na terenie Śląska i Zagłębia. 

Miejsce: Muzeum Miejskie „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, ul. Legionów Polskich 69
Zapisy: WSB, tel.: 32 295 93 14; mkot@wsb.edu.pl.

 

Powrót do: Start » VIII Festiwal Nauki » Program » 22 marca 2012

 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji