Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Tydzień bezpłatnych warsztatów, pokazy naukowe przeprowadzone przez najpopularniejszych popularyzatorów nauki w kraju, a także odkrywanie tajemniczego świata Indian – tak wolontariusze z naszego regionu uczcili Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Współorganizatorami wydarzenia byli Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, celebrowana przez księdza biskupa Grzegorza Kaszka. W uroczystościach kościelnych wzięli udział wolontariusze diecezji sosnowieckiej, wolontariusze WSB, przedstawiciele Caritas oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczelnię reprezentował Michał Walczak, Prodziekan Wydziału Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych.

 

Druga część obchodów święta wolontariuszy odbyła się w murach Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Na ręce Dominika Penara, Prodziekana ds. Kształcenia Ustawicznego, podziękowania dla Jej Magnificencji Rektor WSB, prof. nazdw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, złożył ks. Tomasz Folga, Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

 

Po zakończeniu części oficjalnej na uczestników wydarzenia czekała moc atrakcji. Swoje wystrzałowe eksperymenty zaprezentowali szaleni naukowcy z Laboratorium Pana Korka. Młodzież przekonała się, jak działa miotacz ognia, czy łoże fakira może zrobić nam krzywdę oraz czy można zapakować próżniowo… człowieka! O tradycjach, zwyczajach i codziennym trudzie życia Indian opowiedział dr inż. Łukasz Wróblewski, z zamiłowania podróżnik, muzyk, bibliofil. Wykładom towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych, wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Wolontariusze z UTW przygotowali natomiast słodki poczęstunek.

 

Wykład nieoczekiwanie przerwało omdlenie jednego z uczestników wydarzenia. Obecni na sali ratownicy z Harcerskiego Klubu Ratowniczego Auxilium natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej. Na szczęście okazało się, że sytuacja była upozorowana, a przebieg incydentu został dokładnie omówiony zebranym gościom. W ten sposób organizatorzy zwrócili uwagę na problem niesienia pomocy innym, potrzebę edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a także przełamania oporu i strachu, które towarzyszą młodym osobom w takich sytuacjach.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza połączone zostały z tygodniem bezpłatnych warsztatów i szkoleń, przygotowanych specjalnie dla już aktywnie działających wolontariuszy, jak również dla nowych członków organizacji. Warsztaty z zakresu obróbki obrazu filmowego i zdjęciowego, warsztatów i gier dla dzieci i młodzieży, promowania inicjatyw społecznych w Internecie, a także zakładania własnej działalności gospodarczej poprowadzili wykładowcy oraz pracownicy Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1985 r. Każdego roku organizowane są uroczyste obchody, których celem jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie za ich pracę i poświęcenie na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego.

 

Uczelnia od początku swojej działalności aktywnie angażuje się oraz wspiera inicjatywy na rzecz niesienia pomocy innym. W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w WSB działa Wolontariat, który czynnie angażuje się w działania, mające na celu poprawę jakości życia seniorów. Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów WSB z kolei czynnie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”, której celem jest dawanie potrzebującym impulsu do zmiany życia oraz pomoc bezpośrednia poprzez przygotowanie świątecznych paczek dla rodzin w potrzebie.

 

Organizatorzy

 LOGO

 

Partnerzy

 

 

Obejrzyj efekty pracy uczestników warsztatów z przygotowania i obróbki obrazu filmowego i zdjęciowego

 

 

 

Galeria

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy