Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Most ponad granicami. Polsko-ukraińska wymiana młodzieży

W dniach 21-27.09.2015r. Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej odwiedziła grupa 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Ukrainy. Goście spędzili siedem dni w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, gdzie w ramach projektu „Most ponad granicami. Polsko-ukraińska wymiana młodzieży” integrowali się z polskimi rówieśnikami. Projekt zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko-ukraińska wymiana młodzieży”.

Podczas pobytu w Polsce młodzież odwiedziła m.in. Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Zamek w Będzinie, Pałac Schoena w Sosnowcu, zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu, a także nową siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wspólny projekt przewidywał tematyczne warsztaty. Uczniowie uczyli się języka polskiego i ukraińskiego, uczestniczyli w zajęciach plastycznych, artystycznych, dziennikarskich i filmowych. Wspólna zajęcia integracyjne, tj. gra w kręgle czy gra miejska, prowadzone w mieszanych polsko-ukraińskich grupach, były doskonałą okazją do wzajemnego poznania oraz zintegrowania młodzieży z Polski i Ukrainy.

 

Na zakończenie pobytu w Polsce uczestnicy projektu wspólnie przygotowali występ artystyczny, podczas którego wykonali polskie i ukraińskie utwory muzyczne, tańce narodowe oraz zaprezentowali inscenizację sztuki M. Gogola „Noc wigilijna” w języku polskim. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa prac plastycznych, wykonanych podczas warsztatów.

 

- Współpracując z młodzieżą ukraińską, mieliśmy możliwość nie tylko poznania  samych uczestników wymiany, ale także ich tradycji i kultury. Dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ poznałem Arseniego, który nauczył mnie jak mówić w języku ukraińskim - mówi Maciek Tadej z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnym projekcie wymiany młodzieży z Polski i Ukrainy, który stanowić będzie  dla nas nowe wyzwania - dodaje uczeń.

 

- Ja również jestem bardzo zadowolony z udziału w projekcie, ponieważ program zajęć był bardzo interesujący i poznałem wielu ciekawych młodych ludzi z Polski, z którymi będę dalej utrzymywać znajomość - wyznaje Arsenii Kolenchenko, uczeń szkoły językowej „Nasza Szkoła” w Chmielnickim na Ukrainie.

 

W projekcie wzięły udział szkoły z Ukrainy z okręgu winnickiego, chmielnickiego, kirovogradzkiego, dniepropietrowskiego, mikołajewskiego i chersońskiego oraz szkoły polskie z regionu Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego: I i V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej, I i II Liceum Ogólnokształcące w Będzinie, Prywatne Liceum im. M. Wańkowicza w Katowicach oraz Zespół Szkół Ekonomicznym im. K. Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej.

 

Patronat honorowy nad projektem objęli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Prezydent Miasta Sosnowiec.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy