Polsko- Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży

W dniach od 25 do 30 maja 2009 roku studenci Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej wraz ze studentami Vilnius Gediminas Technical University zrealizowali projekt w ramach Polsko- Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, którego operatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. „Mosty kulturowe i mentalne. Polska i Litwa wspólna historia wspólna teraźniejszość” to tytuł projektu dla grupy 24 studentów z Polski i Litwy, która podjęła wyzwanie przygotowania w Wilnie zaplanowanego seminarium w celu poznania kultury, historii a także tradycji związanych z krajem partnerskim. Podczas interaktywnego seminarium omówione zostało pięć bloków tematycznych: I. Przeszłość Polski i Litwy w ujęciu kulturowym II. Polska i Litwa aktywne obywatelstwo europejskie- partycypacja i demokracja w Europie III. Wpływ polityki UE na społeczeństwo Polski i Litwy IV. Jakość życia ludzi w Polsce i na Litwie: zatrudnienie, spójność społeczna i zrównoważony rozwój V. Wspólna przyszłość Polski i Litwy. Pięć bloków tematycznych stanowiło pięć elementów łączących dwa filary mostu, którymi są Polska i Litwa.  
Studenci Vilnius Gediminas Technical University oraz studenci Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej prowadzili wykłady otwarte. Oprócz prezentacji opracowanych zagadnień studenci wymienili swoje poglądy na tematy związane z kulturą obu krajów. Projekt wpłynął nie tylko na zwiększenie  świadomości studentów na tematy związane z Polską i Litwą, ale także pozwolił na integrację. Spotkania odbywały się także poza terenem Uczelni. Motywem przewodnim warsztatów było Wilno jako miasto wspomnień i wspólnych przyszłych spotkań zatem nie sposób było pominąć  bliższe poznanie jego uroków.
Polsko-Litewski Fundusz Wymiany MłodzieżyGłównym założeniem projektu było poszerzenie wiedzy studentów o kraju partnerskim oraz integracja młodzieży z Polski i Litwy. Cel został osiągnięty, a projekt zaowocował podpisaniem umowy bilateralnej dotyczącą wymiany studentów oraz kadry dydaktycznej w ramach programu Erasmus. Kontynuacja projektu w ramach Polsko- Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży zaplanowana została na rok 2010 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Studentka I roku Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej Pani Paulina Malesa podsumowuje projekt następująco: „(…)Wyjazd ten uświadomił mi, że człowiek mając odpowiednie narzędzia jest w stanie zawierać znajomości na całym świecie czy to na zachodzie czy na wschodzie. Okazało się, że Litwa mentalnie jest do Polski bardzo podobna, a Litwini niewiele różnią się od Polaków. To wspaniali ludzie, z którymi warto nawiązywać przyjaźnie i właśnie ten aspekt jest najważniejszy. Zdjęcia wyblakną, a zawarte znajomości jeśli będą nadal podtrzymywane kiedyś mogą przerodzić się w prawdziwe przyjaźnie i mam nadzieje, że tak właśnie stanie się w moim przypadku. Mam jednocześnie nadzieję, że nie będzie to tylko jednostronna wymiana i że osoby, które tak dobrze nas ugościły będą mogły odwiedzić nas w Polsce. Myślę, że takie wyjazdy nie tylko zbliżają nas do siebie, ale również promują nasz kraj. My przekonaliśmy się jak wygląda Litwa, a Litwini po naszych odwiedzinach nabrali ogromnej ochoty odwiedzenia nas i  zobaczenia tego wszystkiego co im pokazywaliśmy i o czym wspólnie debatowaliśmy.
Wpływ projektu na młodzież z Polski i Litwy nie sposób oddać na papierze. Dokumentacja w postaci fotografii czy opisu będą tylko niewielką próbą odbicia rzeczywistości z którą należy zmierzyć się osobiście tak aby docenić wszystkie aspekty udziału w projekcie z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach Polsko- Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. 

Nasi partnerzy

Kontakt

Wyższa Szkoła Biznesu
w Dąbrowie Górniczej

41-300 Dąbrowa Górnicza,
ul. Cieplaka 1c,

Rekrutacja: +48/32/ 262 28 05,
Dziekanat: +48/32/ 262 03 07,
Fax: +48/32/ 295 93 44
e-mail: info@wsb.edu.pl

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji